שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  נתניהו התייחס ביד ושם לסערת הקריקטורה: "שטנה ארסית"

  רה"מ התייחס לראשונה לקריקטורה שהציגה אותו ככלב הנחייה של נשיא ארה"ב בעצרת הזיכרון ליום השואה ביד ושם: "המשותף לימין, השמאל והאיסלאם הקיצוני - שנאת היהודים". על איראן: "לעומת השואה - מסוגלים להגן על עצמנו"

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (רביעי) לראשונה לקריקטורה האנטישמית בעיתון "ניו יורק טיימס" שהציגה אותו ככלב הנחייה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "אנו חיים היום בפרדוקס", אמר נתניהו בעצרת הזיכרון במוזיאון "יד ושם" בירושלים. "ההערצה ברחבי העולם למדינת היהודים מלווה בחוגים מסוימים בהתגברות של שנאת היהודים.

  טקס עצרת הפתיחה אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה (צילום: עמית שאבי)
  ראש הממשלה נתניהו(צילום: עמית שאבי)
    

  "הימין הקיצוני, השמאל הקיצוני, האיסלאם הקיצוני, מסכימים רק על דבר אחד - שנאת היהודים. השנאה הזו באה לידי ביטוי בהתקפות נתעבות על מתפללים בבתי כנסת כפי שקרה לפני ימים אחדים בסן דייגו וקודם לכן בפיטסבורג, בחילול בתי קברות יהודים ובפרסום קריקטורות ומאמרים נוטפי שנאה ליהודים ולישראל - אפילו בעיתונים שנחשבים למכובדים".

   

  "לא מדובר בביקורת לגיטימית על ישראל", אמר נתניהו. "לא הייתי מתעכב על כך אם היה מדובר בזה. אלא בשטנה שיטתית ארסית ושקרית שמערערת ללא הפסק על הלגיטימיות של מדינת הלאום היהודי. זוהי צביעות בלתי נסבלת שאסור להשלים איתה. לסכנה שנובעת משנאת היהודים במערב מצטרפת סכנה גדולה יותר ממזרח. איראן משגרת לעברנו השכם והערב איומי השמדה.

   

  "איננו מתעלמים מאיומים אלה, אבל איננו נרתעים מהם. היו שנים בהן נאבקנו לבדנו מול העולם כולו בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. אבל ההתעקשות שלנו נשאה פרי. אנו מעריכים מאוד את העמדה הנחושה של הנשיא טראמפ שפרש מהסכם הגרעין, הטיל סנקציות כבדות על איראן ולפני ימים אחדים הכריז על משמרות המהפכה של איראן כעל ארגון טרור".

  טקס עצרת הפתיחה אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה (צילום: עמית שאבי)
  משמר הכבוד ביד ושם(צילום: עמית שאבי)

   

  "בניגוד לשואה - מסוגלים להגן על עצמנו"

  "מול איראן המדיניות שלנו ברורה", אמר נתניהו. "בשדה הצבאי, בלימה ותקיפה של ניסיונות איראן להתבסס צבאית ליד הגבולות שלנו. ובשדה המדיני - לחץ לחץ ועוד לחץ. מול איומי השמדה ישראל לא תושיט את צווארה לשחיטה. בניגוד למה שהיה בזמן השואה, אנו מסוגלים ונחושים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. צה"ל חזק. מן הצבאות החזקים בעולם, והוא יכול לאויבינו. ושוב, בניגוד למה שהיה בשואה - אנו מגבשים בריתות נגד משטר עריצות שמאיים עלינו ועל מדינות רבות באזורנו, על נתיבי השייט הבינלאומיים ועל שלום העולם כולו.

   

  ראש הממשלה הוסיף כי "ישראל זוכה היום להערכה חסרת תקדים. ואינני מקדים כשאני אומר לכם, להערצה חסרת תקדים. ממש באותן מדינות שאדמתן ספוגה בדם אחינו ואחיותינו, ושבהן היינו אבק אדם. בגלות חולשתינו התהומית הפקירה אותנו לגורלנו. במולדת העוצמה שבנינו הופכת אותנו לכוח עולמי עולה.

   

  "רבים מאוד רוצים בקרבתנו. ולכן בעומדי כאן ליד הקהילות החרבות, אני נפעם כל פעם מחדש מנס התקומה. אך למרות זאת התקומה אף פעם איננה סוף פסוק. אנו גאים בהישגים שהשגנו אבל איננו מתעלמים מן הסכנות שאורבות לנו. אין סתירה בין שני הדברים. גם המעצמות הגדולות ביותר ערות לסכנות שמאיימות עליהן ונערכות להדוף אותן. אין כאן שאלה של הפחדה מלאכותית. המודעות לסכנה היא תנאי לחיים.

   

  עוד אמר כי "למבקשי נפשנו אני אומר דווקא במקום הזה - חזרנו לבמת ההיסטוריה. חזרנו לקדמת הבמה. ניצחנו את צוררינו בעבר - ובעזרת השם ננצח גם אתכם. היום יותר מתמיד מהדהדים בי דברי אבי, פרופ' בן ציון נתניהו ז"ל, לפני תשע שנים, ביום הולדתו המאה: 'עם ישראל מראה לעולם כיצד צריכה אומה להתנהג כשהיא עומדת בפני סכנת קיום. להביט עין בעין בפני הסכנה, לשקול בשלוות רוח מה יש לעשות ומה אפשר לעשות.

    

  "'יש לי אמונה בלתי מסוייגת', כך אמר, 'שעמנו יהדוף את הסכנה המאיימת על קיומו'. קשביה, קיבלתי מידיו של אבי את צו השליחות. קיבלנו כולנו מאבותינו ומאבות הציונות את אותו צו השליחות. הצו הזה מסתכם בשלוש מילים: לעולם לא עוד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מזמור הפקות
  רה"מ נתניהו
  צילום: מזמור הפקות
  מומלצים