שתף קטע נבחר

שקרים, תרנגול ו-KFC: התובע של טראמפ על המוקד

עימות חריף בין הדמוקרטים לממשל: התובע הכללי וויליאם באר, שמונה על-ידי טראמפ ותקף בעבר את החוקר של "רוסיה גייט", סירב להתייצב לעדות בבית הנבחרים. ליד הכיסא הריק שלו הונח פסל תרנגול, גם עופות מ-KFC כיכבו. פלוסי טוענת: "הוא לא אמר אמת, וזה פשע"

התובע הכללי של ארצות הברית וויליאם באר לא התייצב הערב (ה') כפי שנדרש לשימוע בבית הנבחרים האמריקני, שם היה אמור להעיד על הטיפול שלו בדו"ח שגיבש התובע המיוחד רוברט מולר בפרשת "רוסיה גייט", שהעיבה בשנתיים האחרונות על נשיאותו של דונלד טראמפ. בהחלטתו שלא להגיע החריף באר עוד יותר את המאבק בין הדמוקרטים לבין משרד המשפטים בממשלו של טראמפ.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ארה
חבר הוועדה סטיב כהן לועג לבאר עם אוכל מ-KFC, ופסל התרנגול שהוצב במקומו של התובע(צילום: רויטרס)

התובע הכללי של ארה
וויליאם באר אתמול בסנאט. לא מוכן להעביר את הדו"ח המלא(צילום: רויטרס)

באר, שמונה לתפקיד בתחילת השנה על-ידי טראמפ עצמו ולפני כן השמיע ביקורת על מולר ועל חקירת "רוסיה גייט", החליט להיעדר מהשימוע הערב בוועדת המשפט של הבית הנבחרים בעקבות דרישתם של הדמוקרטים שבמהלך השימוע יורשו גם עורכי דין, ולא רק חברי בית הנבחרים, להציג לו שאלות.

 

אחר הצהריים, עם פתיחת הדיון, ניצב מול חברי הוועדה כיסא ריק עם שמו של באר – כיסא שהוצב כדי להדגיש את חוסר שיתוף הפעולה שלו. חברים דמוקרטים בוועדה ניצלו את המעמד כדי להתבדח: הם הציבו פסל תרנגול ליד המיקרופון שהוקצה לבאר כדי להדגיש את טענתם שהוא פוחד להתייצב לדיון, והציצו משועשעים מתחת לשולחן כדי לבדוק אם התובע הכללי נמצא שם.

ארה
הדמוקרטים חיפשו מתחת לשולחן. דלי Kentucky Fried Chicken בשימוע(צילום: EPA)

ארה
(צילום: AP)

הרפובליקנים היו משועשעים הרבה פחות: "הסיבה שבאר אינו נמצא כאן היום היא שהדמוקרטים החליטו שהם לא רוצים אותו כאן היום", אמר הרפובליקני הבכיר בוועדה, דאג קולינס, על רקע דרישת הדמוקרטים לאפשר גם למשפטנים להפנות שאלות לבאר.

 

אתמול חלף המועד שעד אליו היה משרד המשפטים חייב לכאורה להגיש לוועדת המשפט של בית הנבחרים גרסה מלאה ולא ערוכה של דו"ח מולר כדי לאפשר לחברים לעיין בה ולהתרשם בעצמם ממלוא הממצאים והראיות, אולם הוא נמנע מלעשות זאת. על רקע זה צפויה להיערך בבית הנבחרים הצבעה על ההצעה לקבוע שהתובע הכללי באר ביזה את הבית. יושב ראש ועדת המשפט ג'רלד נדלר הצהיר בדיון הערב שאם באר לא יספק לוועדה את המידע שהיא דורשת ולא ייתן לה את הכבוד שלו היא ראויה "הרגע שבו יצטרך לתת דין וחשבון על כך די קרוב". משרד המשפטים הבהיר שלא ישתף פעולה עם הדרישה.

 

באר, נזכיר, פרסם ב-24 במרץ תמצית בת ארבעה עמודים של המסקנות העיקריות מדו"ח מולר על הקשרים שנטען כי היו בין טראמפ לבין רוסיה במהלך קמפיין הבחירות ב-2016 ועל הטענה שטראמפ ניסה לאחר מכן לשבש את החקירה של מולר בעניין. ב-18 באפריל פרסם באר גרסה נרחבת אך ערוכה ולא מלאה של הדו"ח, גרסה שבה הושחרו חלק מהמילים כדי להגן על מידע רגיש.

נשיא ארה
טראמפ והתובע מולר. באר מתח ביקורת על החוקר מ"רוסיה גייט"(צילום: AFP)

ארה
ננסי פלוסי. "לא להגיד אמת לקונגרס זה פשע"(צילום: AP)

הדמוקרטים חושדים כל העת שבאר, שכאמור מונה על-ידי טראמפ ומתח בעבר ביקורת על מולר, מנסה להגן על הנשיא. אף שבדו"ח שלו קבע מולר כי לא נמצאו ראיות לשיתוף פעולה בין טראמפ ואנשיו לבין רוסיה במהלך קמפיין הבחירות, הוא נמנע מלנקות את טראמפ מעבירה של שיבוש הליכים. הוא אמנם נמנע גם מהקביעה שטראמפ כן שיבש הליכים, אבל תיאר בדו"ח שורה של מעשים מצד טראמפ שלכאורה נועדו לפגוע בחקירה. בהיעדר פסיקה של מולר בעניין, החליטו באר וסגנו בעצמם שאין די ראיות כדי לקבוע שטראמפ שיבש הליכים.

 

דמוקרטים רבים כועסים על כך שבאר קיבל בעצמו את ההחלטה לנקות את טראמפ מחשד לשיבוש הליכים ועל האופן שבו הציג באר את הדברים בתמצית הדו"ח שהעביר לקונגרס ב-24 במרץ. טראמפ ניצל את סיכום הדו"ח של באר כדי להצהיר שהדו"ח מזכה אותו לחלוטין. בעדות שמסר אתמול במשך יותר מארבע שעות בסנאט הגן באר על טראמפ ועל האופן שבו הוא עצמו, התובע הכללי, הציג את ממצאי הדו"ח לציבור.

  ()

הערב טענה יושבת ראש בית הנבחרים, הדמוקרטית ננסי פלוסי, שבאר שיקר לקונגרס ושבכך ביצע פשע. "התובע הכללי של ארה"ב לא אמר את האמת לקונגרס של ארה"ב", הצהירה, "זה פשע". פלוסי לא הסבירה באיזה פרט בדיוק שיקר לדעתה באר, אבל ככל הנראה כוונתה לעדות של באר בחודש שעבר שבה הצטייר כמי שלא ידוע לו על דאגה כלשהי של מולר וצוותו מהאופן שבו הציג התובע הכללי לקונגרס את ממצאי החקירה.

 

אתמול נחשף כי אחרי שבאר העביר לקונגרס במרץ את תמצית הדו"ח, מולר דווקא שלח לו מכתב שבו הביע חשש שהאופן שבו הועברה התמצית זורע בלבול בציבור ופוגע באמינות החקירה. באר טוען שלא שיקר: לדבריו הדאגות שהביעו מולר ואנשיו נגעו בעיקר לתהליך חשיפת הממצאים לציבור ולא לתוכן התמצית.

 

פלוסי הדגישה לאחרונה שבשלב זה היא אינה תומכת במהלך הדחה נגד טראמפ, אולם אתמול אמרה לסוכנות הידיעות AP כי איום ההדחה קיים תמיד. הערב אמרה כי סירובו של הממשל לכבד זימונים שמנפיק בית הנבחרים הוא מעשה "חמור מאוד מאוד", וציינה שהתעלמות מזימונים של הקונגרס הייתה אחת הסיבות להליך ההדחה נגד הנשיא ריצ'רד ניקסון.

 

הדמוקרטים מאותתים בשבועות האחרונים שלא ייסוגו, ושבכוונתם לנקוט כל צעד שיידרש – כולל בבית המשפט – כדי לאלץ את הבית הלבן לשתף פעולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התרנגול ו-KFC. הדמוקרטים טוענים: "הוא פוחד"
צילום: רויטרס
מומלצים