שתף קטע נבחר

החוקר של רוסיה גייט נגד התובע הכללי: "סיכום הדו"ח לא שיקף"

"וושינגטון פוסט": רוברט מולר, שחקר אם היה קשר בין טראמפ לרוסיה בבחירות לנשיאות, שלח לתובע הכללי וויליאם באר מכתב שבו טען כי הסיכום שהעביר באר לקונגרס על דו"ח החקירה "לא שיקף לגמרי את הקשרן וטבען של המסקנות". הסיכום ההוא קיבע את התחושה שטראמפ יצא מנצח

התובע המיוחד בפרשת רוסיה גייט רוברט מולר שלח לתובע הכללי של ארצות הברית וויליאם באר מכתב שבו התלונן בפניו כי הסיכום שערך באר לדו"ח שלו בעניין הקשרים לכאורה בין הנשיא דונלד טראמפ לבין רוסיה במהלך הבחירות – סיכום שהועבר לחברי הקונגרס כדי שיתרשמו מעיקרי הדו"ח – "לא שיקף לגמרי את ההקשר, הטבע והתוכן" של מסקנות החקירה. כך דיווח הלילה (יום ד') ה"וושינגטון פוסט".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

נשיא ארה
טראמפ והתובע המיוחד מולר. בלי מסקנות בעניין שיבוש ההליכים(צילום: AFP)

העיתון דיווח כי עותק של המכתב ששלח מולר לבאר הגיע לידי כתביו, וכי הוא נכתב בשלהי מרץ, אחרי שבאר פרסם ב-24 במרץ את סיכום הדו"ח. בסיכום ההוא, שהתפרש על פני ארבעה עמודים והועבר לחברי הקונגרס, דיווח באר למחוקקים שמולר לא מצא הוכחות לכך שאנשי הקמפיין של טראמפ קשרו קשר עם רוסיה במהלך הבחירות לנשיאות של 2016. בסיכום ההוא הוסיף באר כי מולר לא הצליח להגיע למסקנה חד-משמעית בשאלה אם טראמפ ניסה לשבש הליכים, וכי אחרי בחינת הדברים החליטו הוא – באר – וסגן התובע הכללי רוד רוזנשטיין שאין די ראיות כדי לבסס טענה כזו נגד טראמפ.

הממצאים העיקריים בחקירת רוסיה גייט  (צילום: AP)
(צילום: AP)

שלושה שבועות אחרי שבאר פרסם את תמצית הדו"ח, נזכיר, פורסמה גרסה נרחבת בהרבה שלו, בת 448 עמודים. זו הייתה גרסה ערוכה, שממנה הושמטו חלק מהפרטים, ובאר טען כי הדבר נעשה מסיבות של ביטחון וחיסיון. על כל פנים, תמצית הדו"ח שפורסמה ב-24 במרץ קיבעה בעיני רבים את התחושה שטראמפ נקי מעבירות משמעותיות, ואם נכונה טענת מולר שתמצית הדו"ח ההיא לא שיקפה באופן הגון מספיק את הממצאים, הדמוקרטים עשויים להשתמש בכך לביסוס טענותיהם נגד טראמפ ונגד התובע הכללי באר.

 

דוברת משרד המשפטים האמריקני, קרי קופץ, אישרה שמולר כתב לבאר אחרי פרסום דברי הסיכום שלו וכי במכתב זה הביע בפניו תסכול על כך שבדברי הסיכום "חסר הקשר" והם השפיעו על הסיקור התקשורתי של הדו"ח, במיוחד בכל הנוגע למסקנות של מולר בשאלת שיבוש ההליכים מצד טראמפ. לדבריה, אחרי שקרא את המכתב התקשר באר למולר והשניים קיימו שיחה "ידידותית ומקצועית".

וויליאם באר התובע הכללי של ארה
התובע הכללי באר. הדוברת: "מולר לא טען שיש משהו לא מדויק"(צילום: AP)

דמוקרטים טענו לאורך החודשים האחרונים כי באר, שמונה על-ידי טראמפ, מנסה להציג את מסקנות הדו"ח באופן שיאפשר לו להגן על הנשיא.

 

בעקבות הדיווח ב"וושינגטון פוסט" אמר יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים, הדמוקרט ג'רי נדלר, כי באר לא היה צריך לקחת על עצמו את המשימה לתאר את ממצאי התובע המיוחד מולר באור חיובי יותר מבחינת הנשיא. הוא דרש ממשרד המשפטים לפרסם עוד היום עותק ממכתבו של מולר.

וויליאם באר סיכום חקירת רוסיה גייט של רוברט מולר ארה
תמצית הדו"ח שהועברה לקונגרס ב-24 במרץ(צילום: AP)

לפי הדיווח ב"פוסט", מולר כתב לבאר על סיכום הדו"ח שפרסם ב-24 במרץ: "מכתב הסיכום שהעביר משרד המשפטים לקונגרס ושפורסם לציבור אינו משקף לגמרי את ההקשר, הטבע והתוכן של עבודת משרדי ומסקנותיו. כעת שורר בציבור בלבול בנוגע להיבטים חשובים ביותר של תוצאות חקירתנו. עובדה זו מאיימת לפגוע במטרה מרכזית שלשמה מינה משרד המשפטים את התובע המיוחד: לוודא שלציבור יהיה אמון מלא בתוצאות החקירה".

 

במכתב לבאר ביקש מולר שהתובע הכללי יפרסם במהרה את דברי המבוא ואת תקציר המנהלים, מבלי לחכות לסיום תהליך העריכה של הדו"ח המלא. "פרסומם כעת יפחית את האי-הבנות שהתעוררו ויענה על שאלות של הקונגרס ושל הציבור בנוגע לטבעה של חקירתנו ותוצאותיה", כתב מולר.

  ()

קופץ, הדוברת של באר, מסרה בתגובה כי "התובע המיוחד הדגיש ששום דבר בסיכום הדו"ח שהעביר התובע הכללי לקונגרס ב-24 במרץ לא היה בלתי-מדויק או מטעה". היא הבהירה כי באר דחה את בקשתו של מולר לפרסם חלק מהדו"ח מוקדם יותר, משום שהחליט שפרסום הדו"ח בחלקים, טיפין טיפין, לא יהיה מועיל.

 

היום יתייצב באר לשימוע בסנאט, וסביר להניח שבמהלך עדותו תועלה שאלת המכתב שקיבל ממולר. זו תהיה ההופעה הראשונה של באר בקונגרס מאז פרסום הדו"ח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טראמפ ומולר. הסאגה מגיעה לסנאט
צילום: AFP
מומלצים