שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  השכן ממנגל ביום העצמאות? ייתכן שתצטרכו לסבול בשקט

  האם מותר להבעיר מנגל במרפסת הדירה או בחצר הבניין? באילו מקרים עשוי בית המשפט לקבוע שמנגל מהווה הפרעה ובאילו דרכים אפשר לנסות ולמנוע מהשכנים את הנפנוף?

  גם השנה צפויים מאות אלפי ישראלים להעביר את יום העצמאות במנגל משפחתי בצליית קבבים ופרגיות. חלקם יעשו זאת בפארקים ברחבי הארץ, וחלקם יבחרו לחסוך לעצמם את הפקקים והצפיפות, ולעשות זאת במרפסת דירתם או בחצר הבניין.

  אילוס אילוסטרציה מנגל על האש (צילום: shutterstock)
  נפנוף נעים?(צילום: shutterstock)
  אבל אז נשאלת לרוב השאלה – האם מותר לעשות מנגל במרפסת הדירה או בחצר הבית המשותף? ובאילו מקרים עשוי בית המשפט לקבוע שמנגל מהווה הפרעה בלתי סבירה לשכנים?

   

  גרפיקה ()

  בשנים האחרונות נבנו בישראל עשרות אלפי דירות הכוללות מרפסות או דירות קיימות שהתווספו להן מרפסות, המנוצלות בין היתר לטובת הפעלת מנגל, תופעה שהפכה לתחביב נפוץ בקרב הישראלים.

   (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  (צילום: רועי עידן)
   

  ישנם כאלה שנוהגים להבעיר מנגל במרפסת דירתם בשקט ובתדירות נמוכה, אולם חלקם נוהגים לעשות זאת בתדירות גבוהה תוך שילוב חאפלות או קריוקי, דבר העשוי להפריע לשלוות חייהם של יתר הדיירים, ולגרום להם לסבל של ריחות חזקים ועשן החודרים לדירותיהם, ולעיתים החגיגה הזאתת גם עלולה להוות סכנת אש של ממש. כל זה עלול להוביל לסכסוכים בין השכנים ובמקרים מסוימים גם לנקיטת הליכים משפטיים.

   

  השאלה האם ניתן לאסור על בעל דירה להבעיר מנגל במרפסת דירתו, היא שאלה מורכבת: מדובר למעשה בהתנגשות בין זכויותיו של בעל הדירה לעשות רצונו בשטח דירתו וקניינו הפרטי, לבין הזכות שליתר הדיירים ליהנות מדירותיהם ללא המטרדים שעשויים להיות כתוצאה מכך.

   

  באופן עקרוני, מותר לבעל דירה להבעיר מנגל בשטח דירתו (בין אם מדובר במרפסת או גינה פרטית), מאחר שאין בחוק הוראה האוסרת על כך. יחד עם זאת, אם בעל הדירה מחליט לעשות על האש מדי יום, והדבר פוגע באופן ממשי באיכות חייהם של שכניו, אפשר לטעון כי הדבר מהווה מטרד עבור השכנים, ולדרוש להפסיק או להגיע עם בעל הדירה להסדר – כגון הפחתת הכמות עם הגבלת שעות.

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)


  אפשר למנות מספר הוראות חוק שעשויות להיות רלוונטיות למצב של גרימת נזק או מטרד בשל הבערת מנגל. לדוגמה, קיים חוק הנקרא "חוק למניעת מפגעים", בו קיימת הוראה למניעת ריחות הקובעת כי: "לא יגרום אדם לריח חזק או בלתי סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע, או עשוי להפריע, לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים".

   

  בנוסף, במסגרת פקודת הנזיקין קיימת עוולה הנקראת "מטרד ליחיד", שעשויה לחול במצב בו אדם משתמש במקרקעין "באופן שיש בו הפרעה של ממש לשימוש סביר במקרקעין של אדם אחר או להנאה סבירה מהם".

   

  אבל אין במסגרת ההוראות האלה, הגדרות מדויקות למונחים "ריח חזק" או "בלתי סביר" או "הפרעה של ממש לשימוש סביר", ולכן כאשר מתעוררת מחלוקת בין שכנים בנושא זה, עשוי בית המשפט לבחון מונחים אלה באופן אובייקטיבי, ובהתאם לנסיבות ספציפיות של כל מקרה באשר הוא.

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  אם בית המשפט יגיע למסקנה כי בעל המקרקעין עושה שימוש מוגזם ולא סביר הגורם לנזק ממשי לשכנים ופוגע באיכות חייהם (למשל אם עשן וריחות המנגל חודרים באופן קבוע לביתם של השכנים, שנאלצים לחיות באופן קבוע עם חלונות סגורים בביתם כדי למנוע זיהום אוויר וריחות), עשוי בית המשפט להורות לאותו שכן לחדול ולחייבו בתשלום פיצויים לשכנים.

   

  נראה שלא. קיים קושי למנוע משכן להבעיר מנגל במהלך יום העצמאות הן בשטח דירתו והן בשטח חצר הבניין, מה גם שבאותו יום הדבר נחשב כלגיטימי וסביר, והשכנים אמורים לצפות לכך. אפשר להסיק את זה גם מתקנות למניעת מפגעים, בהן קיימת הוראה האוסרת על הקמת רעש בשעות הלילה באזור מגורים, אך מחריגה את "לילי יום העצמאות".

   

  עם זאת - אם הבערת המנגל חורגת מגבול הטעם הטוב עד כדי מטרד בטיחותי ומסוכן, ניתן להתלונן על כך בפני הגורמים הרלוונטיים על מנת למנוע פגיעה מידית הן ברכוש והן בנפש (חס וחלילה).

   

  כאן כבר מדובר במצב שונה מאשר אדם עושה על האש בשטח דירתו הפרטית. שכן, בעוד שבשטח הדירה הפרטית רשאי בעל הדירה לעשות כראות עינינו ומבלי לתת דין וחשבון לאף אחד (ובכפוף לכך שהוא לא גורם לנזק לשכניו), בשטח הבניין המשותף (כגון גינה משותפת) יהיו הדיירים כפופים, בין היתר, לתקנון הבית המשותף.

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)
   

  אם דיירי הבניין מעוניינים למנוע הבערת מנגלים בשטחים המשותפים, אפשר לקבל החלטה במסגרת אסיפת דיירים, בה להוסיף איסור מפורש על כך בתקנון. כמו כן, ניתן גם לקבוע הוראות שיגבילו זאת מבחינת מיקום ספציפי בשטח המשותף או שעות מוגדרות, או לקבוע שמותר יהיה להבעיר מנגל בשטח הבניין הפועל על חשמל או גז בלבד.

   

  רוצים לעשות על האש אך לא לריב עם השכנים? רכשו מנגל לא על גחלים אלא העובד על חשמל או גז, שעשוי להפחית את עוצמת הריחות והעשן, עדכנו את השכנים מראש (אולי אף תציעו להם לקבל מנת בשרים על חשבון הבית כאות לשכנות טובה), והקפידו לעשות על האש בשעה סבירה ובשקט ולשמור על הניקיון (לא להשאיר שקיות אשפה עם אוכל בחדר המדרגות).

   

  עו"ד אהוד פאי עוסק בתחום המקרקעין וייצוג בבתי משפט

  *אין באמור במאמר זה, כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי


  פורסם לראשונה 07/05/2019 11:53

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  השכן הדליק מנגל במרפסת? תסבלו בשקט
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים