שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מחסור בחיסון לחצבת: "מחכים שאחשף למחלה ורק אז אקבל חיסון?"

  מספר חולי החצבת המדווחים בארץ הגיע לכמעט 4,000 ובמשרד הבריאות ממליצים לציבור להתחסן בפני חצבת, אבל בקופות החולים ובמרפאות המטיילים ישנו מחסור גדול של חיסונים. מתי יתחדש המלאי ומהי הפרוצדורה לקבלו - בכל קופה וקופה?

   

   

  הדיווחים על התפרצות מגפת החצבת בארץ, עם כמעט 4,000 מקרים השנה (ועוד מאות שלא מדווחים לרשויות הבריאות) לעומת 36 בשנה החולפת, עם פרסום מקרים של הסתבכות המחלה כמו הדיילת שנחשפה בטיסה או הילד בן העשר מעמנואל שסובלים מנזק מוחי בלתי הפיך, הובילו ישראלים רבים לפנות אל מוקדי קופות החולים, כדי להתחסן נגד המחלה.

   

  עיקר הדאגה היא בקרב ילידי שנת 1957-1966 אשר אינם מחוסנים בפני חצבת בכלל, וכן ילידי 1977-1967 המחוסנים בחיסון אחד בלבד המגן רק באופן חלקי.

   

  על אף הבקשה מטעם משרד הבריאות להעלות את שיעור ההתחסנות לרמה המקסימלית, הגיעו למערכת ynet תלונות רבות על קושי בהשגת החיסונים.

   

  קיראו עוד:

  השתוללות מגפת החצבת: מי צריך להתחסן דחוף – ולאן ניגשים?

  מגפת חצבת כלל עולמית: בתוך 3 חודשים - מעל 110 אלף נדבקים, עשרות מתו

  התפרצות חצבת בניו יורק מישיבה בברוקלין - לפחות 21 נדבקו 

   

  "כדי להתחסן רצתי ממקום למקום, בזבזתי חצי יום עבודה בניסיון להשיג חיסון אבל לא היה באף מקום. נסעתי לבית מרקחת של הקופה ברמת גן, לאחר מכן בקריית אונו, בתל אביב. בשום מקום אין, רק מספקים רשימות המתנה", מספר חן רונן, תושב רמת גן בן 46.

   

  "חזרו אליי פעם אחת אחרי כמה ימים לומר שעדיין לא הגיע. אני רוצה להיות מחוסן בחיסון השני, זה מלחיץ אותי במיוחד לאור העובדה שאני אמור לטוס לחו"ל בקרוב. זה ביזיון לדעתי", הוא אומר.

   

  איגי וקסמן, זמרת, תושבת תל אביב בת 46, מנסה אף היא להתחסן: "זו שערוריה. מצד אחד מלחיצים להתחסן ומצד שני באופן אבסורדי אני לא מוצאת היכן זה אפשרי. הייתי פיזית במשרד הבריאות, נסעתי ל"בטרם", ניסיתי במרפאת מטיילים. מחכים שאחשף לחצבת ורק אז אקבל חיסון?".

   

  חיסונים נגד חצבת ()

  לעומתם שלומית שוסטר, מומחית להתפתחות בגיל הרך ומדריכת הורים מוסמכת, המקיימת מפגשים עם עשרות הורים בחודש, החליטה להתחסן בחיסון השני וגילתה כי היא נמצאת בשנתון שלא התחסן כלל.

   

  שוסטר, בדומה לשאר המקרים, לא מצאה את החיסון בעיר מגוריה גבעתיים ונסעה לתל אביב, שם הצטיידה בחיסון, רגע לפני שנגמר המלאי בבית המרקחת.

   

  "הייתי מאד מבולבלת כי היה מידע סותר לגבי הצורך, ולכן הופתעתי לגלות שאני לא מחוסנת בכלל. כשהבנתי שלא, שמחתי שמיהרתי להתחסן, למרות הקושי בהשגתו".

   

   

  עם חידוש המלאי הצפוי, ביצוע החיסון יתבצע כדלקמן:

   

  • מבוטחי קופת חולים מכבי, יכולים לקבל מרשם לקניית החיסון מרופא המשפחה בבתי המרקחת של מכביפארם. עם קניית החיסון באופן עצמאי ובהשתתפות הקופה על פי סוג הביטוח (חברי תוכניות שירותי הבריאות הנוספים "מכבי כסף", "מכבי זהב", "מכבי שלי" ישלמו השתתפות עצמית עבור רכישת החיסון במכביפארם, בסך 50% מהמחיר לצרכן), ניגשים למרפאת אחיות בתור מוזמן ומקבלים אותו.

   

  • מבוטחי קופת חולים כללית יכולים להתחסן במרפאות המטיילים של "מור". עלות חיסון לנוסעים לחו"ל: כללית מושלם וכללית פלטינום - 10 שקלים. עלות חיסון למי מבקש להתחסן לצורך השלמת כיסוי חיסוני - 42 שקלים. החיסון ניתן לאחר ייעוץ רפואי - לקוח כללית פלטינום - ייעוץ רופא חינם. לקוח כללית מושלם – ייעוץ רופא 33 שקלים. למטופלים שבמבקשים להתחסן לצורך השלמת כיסוי חיסוני – ייעוץ רופא 130 שקלים.

   

  • מבוטחי קופת חולים לאומית ומבוטחי קופת חולים מאוחדת, מופנים לבירור מול לשכת הבריאות או מרפאות המטיילים.

    

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "במשרד הבריאות קיים מלאי חיסונים הנותן מענה שלם לכל חיסוני השגרה הנדרשים, לטיפול במגעים ואירועים חריגים. חיסון חצבת למבוגרים אינו כלול בסל והוא ניתן במסגרת מרפאות החיסונים הנותנות, בין היתר את שאר החיסונים הניתנים לחו״ל.

   

  "מרפאות אילו מופעלות על ידי גורמים שונים: משרד הבריאות, קופות החולים וגופים פרטיים. לצורך זה קיים מלאי המיועד לחיסונים פרטיים (ונוסעים לחו"ל בכללם) והוא מטבעו מוגבל. כמו כן, יודגש כי מרפאות אילו עוסקות כאמור גם בחיסונים אחרים שחשובים לבריאותם של המטיילים, לא פחות מחיסוני החצבת".

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסונים לחצבת. מחסור במרפאות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים