שתף קטע נבחר

"מרגש אותי שרוב העובדים באים כי הם רואים במפעל בית שני"

כ-250 מפעלים המעסיקים כ-60 אלף עובדים, מצויים ברדיוס של כ-40 קילומטר מעזה. רק 65% מעובדי המפעלים הגיעו לעבודתם. בעלי מפעלים בעוטף עזה ובאשקלון אומרים כי ביטוח לאומי לא משלם לאלו שלא הגיעו כי לא הוכרז מצב מלחמה. "אלו שלא הגיעו היום לעבודה לא מצאו סידור לילדים או שמרגישים לא נוח להשאיר אותם לבד", סיפרו

אחרי בוקר שקט יחסית, בצהריים התחדשו המטחים, וארגוני הטרור הגדילו את טווח הירי. ביישובי עוטף עזה, בשדרות ובאשקלון נשמעו אזעקות כמעט ללא הפסקה, ומעט לפני השעה 13:00 נשמעו אזעקות גם בבאר שבע, ביבנה - ולראשונה גם ברחובות. אחת הרקטות גרמה לפגיעה ישירה באשקלון. שלושה בני אדם נפגעו - אחד במצב אנוש, אחר במצב קשה ושלישי במצב בינוני.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

פגיעות ישירות במפעל וברכב: שני בני אדם נהרגו

בצל התגברות המטחים בדרום: בורסת ת"א עברה לירידות

סיוע לתושבי הדרום: עסקים ורשויות מציעים אירוח ופעילות

 

התאחדות התעשיינים פתחה חמ"ל מיוחד לתעשייני הדרום, שיעניק שירות לכ-250 מפעלים המעסיקים כ-60 אלף עובדים, ברדיוס של כ-40 קילומטר מעזה. בדיקה ראשונית שביצעו בחמ"ל עולה כי עד עתה 65% מעובדי המפעלים הגיעו לעבודתם.

כיפת ברזל מיירטת טיל (צילום: רועי עידן)
כיפת ברזל מיירטת טיל(צילום: רועי עידן)
 

 

"ליבי עם כל עובדת או עובד שלא ישנו כל הלילה"

במפעלי הסביבה עובדים תחת המתחים. אדם ויס, מהנהלת מפעל אדיר תעשיות לעיבוד שבבי בשדרות, אומר: "אנחנו קיימים כבר 30 שנה, לפני חצי שנה נפגענו מפגיעה ישירה של קסאם, נגרם לנו נזק של מאות אלפי שקלים, הבעיה הגדולה של עסקים בשדרות ועוטף עזה זה שכל עוד לא מוכרזת מלחמה, אין פיצוי  של המדינה על נזקים עקיפים. כל עוד מדובר בסבב, אנשים שלא מגיעים לעבודה, כמו היום, כי אין סידור לילדים ובעוטף עזה אין לימודים היום, אמור להיגרע להם יום חופש, אנחנו משלמים להם על חשבוננו. כל העובדים מעוטף עזה וחלקם לא הגיעו היום וגם אלו שהגיעו לא לגמרי מרוכזים בעבודה כי הראש שלך עם המשפחה שנשארה בבית גם אין לי צפייה שמי שמשאיר ילדים בבית יתנהג כרגיל. זה מתסכל מאוד. לאחר נפילת הקסאם, היה אצלנו שר הכלכלה אלי כהן, העלנו את הנושא והבטיח שיטפל, אבל עם הבטחות לא הולכים למכולת. יש כאן הפקרות מצד הממשלה, דור שלם של ילדים באזור גדל במציאות קשה עם פחדים".

 

שאול דונרשטיין, בעלי רב בריח, באזור תעשייה אשקלון: "אני מסתובב במפעל עם תחושת חמיצות. האם באמת מדובר בשתי מדינות? כשבתל אביב יש נפילה כל הארץ רועשת ובמקום אחר דור שלם של ילדים גדל עם חרדות. אמא שלא מגיעה היום לעבודה, ויש לנו כאלה, יורד לה יום חופש, כי רק במצב מלחמה ביטוח לאומי משלם שכר לעובדים. אז מה תעשה עובדת שזקוקה לכל יום עבודה לפרנסתה? לי יש 700 עובדים באשקלון, היום 100 מתוכם לא הגיעו. אני גר ברמת השרון והכי תסכל אותי שבשבת שמעתי אנשים אומרים 'הם הצביעו לביבי זה בעיה שלהם', שיתביישו כל החכמים מהמרכז שאומרים את זה ובכך יוצרים שתי מדינות. ליבי עם כל עובדת או עובד שלא ישנו כל הלילה ובבוקר היו צריכים לעשות חשבון אם ללכת לעבודה ולהשאיר את הילדים לבד בבית".

שמואל דורנשטיין, בעלי רב בריח (צילום: שרון בנטוב)
שמואל דורנשטיין, בעלי רב בריח(צילום: שרון בנטוב)
 

טל לאופר, מנכ"ל מפעל ספקטרוניקס למערכות כיבוי אש, באזור תעשייה שדרות: "50% מהעובדים הגיעו היום. יש תסכול גדול, אפילו את המרחבים המוגנים לעובדים מימנו מכיסנו. אנחנו ממשיכים לעבוד כי יש מחויבות ללקוחות, לצבא. הטנקים שממוקמים ק"מ מהמפעל, מצוידים במערכות כיבוי אש מתוצרתנו, 42% מתוך 170 העובדים הם נשים שחלקן לא הגיעו כי לא מצאו פתרונות לילדים. זה מפעל חיינו ולכן ממשיכים לעבוד גם בחסר. הבעלים שלנו זה חברת אמרסון האמריקאית, הם מצלצלים דואגים אבל נותנים לנו גב חזק. אין כוונה להיכנע לטרור".

 

גופנה ליס רובין, מנכ"לית מפעל צבר בקריית גת: "אנחנו מעסיקים כ-200 עובדים רובם הגיעו למעט נשים שלא היה להם סידור לילדים. השנה עברנו מתיחות בדרום אבל זאת הפעם הראשונה שהיתה נפילה בקריית גת למרות שיש לנו עובדים מכל האזור. מרגש אותי שרובם באים כי הם רואים במפעל בית שני ויש להם מחויבות למפעל. 50% מהעובדים אצלנו נשים וורבן אמהות, אבל סיטואציה כזאת מפחידה את כל המשפחה באותה מידה".

 

במפעל פולירון למזרנים, קיבוץ זיקים מספרים: "אנחנו עייפים מהלילה שהיה אינטנסיבי, בלילה היו גם המון ירוטים מעל המפעל, אמרנו לעובדים להגיע היום רק בתשע בבוקר. 60% מהעובדים הגיעו, יש לנו עובדים מהקיבוץ ורובם מעוטף עזה. אלו שלא הגיעו היום לעבודה לא מצאו סידור לילדים או שמרגישים לא נוח להשאיר אותם. המפעל ממוגן וחלק מהעובדים מעדיפים במקום לשבת בבית מול הטלווזיה במתח, להיות עסוקים בעבודה. האירועים הביטחונים כבר חלק מיחסי העובדה שלנו, אנחנו סוג של בית לעובדים וככה הם מתנהלים וככה התרגלנו".

 

"במפעלי סודהסטרים עובדים יחד כרגיל זה לצד זה יהודים וערבים"

דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים, שיגר איגרת ל-2,000 עובדי החברה במפעלים בנגב. לדבריו, "לילה סוער עבר על תושבי הדרום ובהם רבים מאנשינו. למרות זאת, ולמרות שאין היום לימודים בבתי הספר, העובדים שלנו הגיעו כמעט כולם למשמרת בוקר למפעלים בלהבים ובאשקלון ואנחנו עובדים כרגיל. אתם פשוט אלופים! הנחישות, המסירות, החוסן והדבקות בשגרת החיים, הינם השראה לכולנו. אתם מהווים דוגמא ומופת ומביאים כבוד גדול לסודהסטרים ולעם ישראל כולו.

 

"בהגעתכם למפעל הבוקר ובעמידה בתוכנית הייצור ל-46 מדינות בעולם, אתם הניצחון שלנו אל מול הטרור. כל אחד ואחת מכם הוא גיבורה או גיבור בצבא השלום. שולח לכם חיבוק חם ומאחל ימים ולילות רגועים יותר. בהוקרה ובהערכה גדולה".

מפעל סודהסטרים (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
מפעל סודהסטרים(צילום: חיים הורנשטיין)
 

המפעל הראשי של סודהסטרים נמצא באזור תעשיה להבים-רהט, ומפעל הסירופים נמצא באשקלון. בשניהם, עובדים היום יחד כרגיל זה לצד זה יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינאים, תוך שמיעה להוראות כוחות הביטחון והמצאות במרחבים מוגנים.

 

 

בראש חדר המצב של התעשיינים עומד מנהל מרחב דרום, אביב חצבני: "לצערנו מפעלי הדרום נמצאים תחת איום בטחוני תמידי אשר מפריע להתנהלות הסדירה של המפעלים ולפגיעה בוודאות העסקית. אנו פועלים כל העת, ככל שביכולתנו, על מנת לסייע למפעלים בשגרה ובחרום. אנו מדגישים שוב כי ישנו הכרח להישמע להנחיות פיקוד העורף במלואם ובאופן מפורש, לצד המשך פעילות עסקית ותפקוד רציף ככל שניתן. זו גם העת להודות לעובדי התעשייה על הגעתם לעבודה במקרה הנוכחי ובמקרי עבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
כיפת ברזל מיירטת טיל
צילום: רועי עידן
מומלצים