שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הקבינט הורה להמשיך: צה"ל תקף את בית בנו של מפקד מנגנוני הביטחון

מאז אחה"צ תקף חיל האוויר חוליות טרור, מוצבים צבאיים ובתים ברצועה, כולל של בנו של תאופיק אבו נעים. לפחות 9 פלסטינים נהרגו, בהם אישה בחודש התשיעי. תופסק הכנסת הדלקים דרך מעבר כרם שלום. חבר הקבינט השר אלי כהן: "כללי המשחק השתנו". אלוף פיקוד דרום: "הכוחות במוכנות טובה"

 

 

ההסלמה בעזה : הקבינט המדיני-ביטחוני הנחה הערב (יום א') את צה"ל להמשיך בתקיפות ברצועה ולהיערך להמשך הסבב. זמן קצר אחר כך הותקף בעזה ביתו של בנו של מפקד מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועה, תאופיק אבו נעים. על פי מקורות פלסטיניים, לקראת 20:30 תקף כלי טיס של חיל האוויר בניין בצפון הרצועה ולפחות שלושה בני אדם נהרגו.

 

מאז אחר הצהריים תקף חיל האוויר כמה חוליות טרור, ומסוקי קרב תקפו את מטה ביטחון הפנים של חמאס ואת מטה מערך הסייבר של חמאס. כמו כן הופצצו מוצבים צבאיים ובתים ברצועה. מוקדם יותר נהרגו שישה פלסטינים, בהם אישה בהריון מתקדם, בתקיפות צה"ל ברחבי רצועת עזה. מאז תחילת הסבב אתמול נהרגו 21 פלסטינים ברצועה.

 

ישיבת הקבינט נמשכה כחמש שעות ונכחה בה שרת התרבות מירי רגב שאינה חברה בפורום. השרה איילת שקד השתתפה בדיון ואולם נפתלי בנט לא הגיע והעדיף לצאת לביקור בעוטף עזה. בישיבה נטען שחמאס ביקש הפסקת אש פעמיים - באמצעות המתווכים: פעם אחת אמש אחרי הפלת הבניין בעזה, ופעם שנייה היום אחרי הסיכול הממוקד של איש הקשר של החמאס לאיראן, חאמד חדרי. לא התקיים דיון בשאלה אם לקבל את הפסקת האש ולנוכחים היה ברור שממשיכים בתקיפות.

 

עדכוני לחימה אחרונים

 • הותקף ביתו של בנו של ראש מנגנוני הביטחון של חמאס
 • מטח כבד לעבר עוטף עזה והשפלה; פצוע קשה באשדוד
 • יותר מ-600 רקטות ופצ"מרים נורו, צה"ל תקף יותר מ-280 מטרות
 • הושמד מטה מנגנון ביטחון הפנים של חמאס בעזה
 • קצין בכיר: צה"ל נערך להרחבת טווח הירי
 • הג'יהאד: נגיב מעבר למה שישראל מדמיינת
 • חוסל איש הכספים של חמאס, שני פעילי ג'יהאד נהרגו
 • נטמן משה אגדי ז"ל, שנהרג בפגיעת רקטה הלילה באשקלון
 • שני הרוגים בפגיעות ישירות במפעל באשקלון וברכב ליד שדרות
 • הקבינט הִנחה את צה"ל להעצים את התקיפות ולעבות כוחות

 

 

 

חבר הקבינט השר אלי כהן אמר לאחר מכן: "סיימנו את הדיון עם החלטה ברורה: כללי המשחק השתנו. אנו נערכים למערכה מול חמאס והג'יהאד האיסלאמי ולגביית מחיר מהם שלא הכירו עד היום. ראשי הנחש בעזה כבר משלמים מחיר, ועוד ישלמו, על ההתגרות המיותרת והפגיעה באזרחינו".

 

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי "בהמשך לדיונים הביטחוניים שהתקיימו היום, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על הפסקת הכנסת הדלקים לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום".

 

אלוף פיקוד דרום, הרצי הלוי, אמר הערב: "אני רוצה להביע הערכה רבה לתושבי הדרום, שיודעים להתמודד עם התקופה הלא פשוטה הזו בצורה שאני לא יכול לומר עליה משהו מעבר לזה שהיא מעוררת הערכה והשתאות. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי להשיג בסבב הזה הישג שיאפשר להביא למציאות שהיא בטוחה יותר ושקטה יותר. אנחנו מדגישים שוב ושוב לאזרחים את הצורך להישמע להנחיות של פיקוד העורף. הן מצילות חיים. אזרחים רבים שעשו את הפעולות הנכונות, נמנעו מהסקרנות של להתבונן על השיגורים, בפירוש הצילו את החיים של עצמם.

 

"מספר הפעילים ההרוגים בתוך רצועת עזה הולך ועולה. חמאס מנצלת את אזרחי רצועת עזה, הופכת את הבתים למחסני אמל"ח והמקומות האלה נתקפו. אנחנו מנהלים בחודשים האחרונים תהליך הכנות מואץ למערכה בעזה. יש בו תהליכים שקשורים להגנה, יש בו תהליכים שקשורים להתקפה, גם זו של הכוחות המתמרנים על הקרקע וגם ההתקפה באמצעי האש השונים, בדגש על חיל האוויר, ובעיקר החיבור בין השניים: היכולת לחבר מודיעין עם כוחות על הקרקע ועם יכולות אש מאוד מתקדמות.

 

"קיימנו בחודשים האחרונים תרגילים רבים. הכוחות נמצאים במוכנות טובה מאוד ובקיאים בתכניות. אנחנו צוברים כעת סד"כ שעל פי ההתפתחות של המערכה יוכל לבצע תרחישים נוספים שיעצימו את הפגיעה גם בחמאס וגם בג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה".

 

 

 

החל מ-19:15, ולמשך דקות ארוכות, ירו ארגוני הטרור מעזה מטח כבד של יותר מ-40 רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי עוטף עזה והשפלה, כולל יבנה, גדרה ואשדוד. אדם אחד נפצע באורח קשה באשדוד. ממד"א נמסר כי מדובר בבן 35 שנפגע מרסיסי רקטה שפגעה במכונית, והוא פונה לבית החולים אסותא. בשדרות פגעה רקטה בבית מגורים אך לא התפוצצה ולא היו נפגעים.  

 

אחר הצהריים הזהיר קצין בכיר בחיל האוויר כי אנשי חמאס "חשופים" ואמר כי צה"ל נערך להרחבת טווח הירי. לדבריו, מאז תחילת סבב ההסלמה הנוכחי ועד אחר הצהריים שוגרו יותר מ-600 רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל - לעומת ממוצע של כ-150 בימי מבצע צוק איתן. בצה"ל ציינו כי זוהו ניסיונות של חמאס לפגוע בכוחות הקרקעיים באמצעות רחפנים - אך הללו סוכלו. 

 

מאז אתמול נהרגו שלושה בני אדם מירי מעזה: לפנות בוקר נהרג משה אגדי מפגיעת רקטה באשקלון. בצהריים נהרג זאיד אלחמאמדה, תושב הכפר סוואיוין שבנגב, מפגיעת רקטה במפעל באזור התעשייה באשקלון. בצהריים נהרג תושב המרכז שרכבו נפגע מירי נ"ט מעזה ליד יד מרדכי.

מטה ביטחון הפנים של חמאס שהושמד בתקיפת צה
(צילום: AFP)

 (צילום: AP)
(צילום: AP)

מטה ביטחון הפנים של חמאס שהושמד בתקיפת צה
(צילום: AFP)

תקיפת מבנה מערך הסייבר של חמאס ברצועת עזה (צילום: דובר צה
מבנה מערך הסייבר שהותקף ע"י צה"ל(צילום: דובר צה"ל)
הרוג בסיכול ממוקד (צילום: רויטרס)
רכבו של חאמד חדרי, איש הכספים של חמאס(צילום: רויטרס)

על פי דובר צה"ל, עד הצהריים הותקפו 280 יעדים ברצועה, בהם חוליות פעילי טרור, תשתיות טרור כמו מנהרות ותשתיות תת-קרקעיות וכן בתי פעילים שמשמשים כמחסני אמל"ח ייחודי. מאז המשיך חיל האוויר לתקוף מטרות שונות. בצהריים חוסל בלב עזה חאמד חדרי, שלטענת צה"ל משמש איש כספים של חמאס. כלי טיס של חיל האוויר הפציצו בניין שבו שכן מטה ביטחון הפנים של חמאס בשכונת רימאל בעזה. מהבוקר נרשמו לפחות שש תקיפות של צה"ל נגד פעילי טרור על ידי כלי טיס של צה"ל.

 

בג'יהאד האיסלאמי איימו כי "השעות הקרובות קריטיות. אם ישראל לא תפסיק את תקיפותיה - ההתנגדות תחריף את תגובתה מעבר למה שישראל מדמיינת".

 

במקביל הוקפצה לדרום חטיבת גולני, והיא תצטרף לחטיבת 7 של השריון שהוקפצה כבר הבוקר.

 

מוקדם יותר התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני והנחה את צה"ל להעצים את התקיפות נגד ארגוני הטרור ולעבות את הכוחות סביב רצועת עזה. לפני כן, בישיבת הממשלה השבועית, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הורה לצה"ל "להמשיך בתקיפות המסיביות נגד גורמי הטרור ברצועת עזה".

 

בניגוד למצופה, שר החינוך נפתלי בנט לא הגיע לישיבת הממשלה ולישיבת הקבינט, ובלשכתו ציינו כי "ההצעות שלו ידועות ומוכרות. הוא העדיף לחזק את התושבים בעוטף ולהתראיין לתקשורת הבינלאומית מהשטח". לעומת זאת, שרת המשפטים איילת שקד השתתפה בישיבת הממשלה והגיעה גם לישיבת הקבינט.

 

 

רשימת האזעקות המלאה:

00:01- אשכול

00:03- לקיה, עומר

00:53- חוף אשקלון ואשכול

 

01:00- קריית גת, קריית מלאכי והמועצות האזוריות לכיש, יואב, באר טוביה ומטה יהודה

01:10- אשכול

01:15- אשקלון והמועצות האזוריות באר טוביה, שפיר, יואב וחוף אשקלון

01:19- קריית מלאכי והמועצות האזוריות באר טוביה ויואב

01:30- קריית גת והמועצות האזוריות שפיר, לכיש ויואב

01:38- אופקים והמועצה האזורית מרחבים

01:54- אשקלון והמועצה האזורית חוף אשקלון

01:55- אשקלון והמועצה האזורית חוף אשקלון

01:57- גן יבנה, בני עי''ש והמועצה האזורית באר טוביה

 

02:17- שדרות והמועצה האזורית שער הנגב

02:20- קריית מלאכי, גן יבנה והמועצות האזוריות באר טוביה ויואב

02:22- שדרות ושער הנגב

02:24- חוף אשקלון

02:30- אשקלון וחוף אשקלון

02:43- אשכול

05:38- קריית גת והמועצות האזוריות לכיש, שפיר, יואב, חוף אשקלון ושער הנגב

05:55- שדות נגב ושער הנגב

07:41- שדרות, שער הנגב

 

11:09- שדות הנגב ושער הנגב

12:17- אשכול

12:19- שדרות, שער הנגב ושדות נגב

12:22- חוף אשקלון

12:34- אשכול

12:42- שער הנגב ושדות נגב

12:45- חוף אשקלון

12:45- שדרות, חוף אשקלון ושער הנגב

12:55- אשקלון וחוף אשקלון

12:56- אשקלון, אזור תעשייה צפוני אשקלון, חוף אשקלון

 

13:01- מרכז הנגב, אשכול, מרחבים, חוף אשקלון, אשקלון, עומר, אזור התעשייה דרומי אשקלון, לקיה והפזורה, באר שבע, אשדוד, יבנה, חבל יבנה, גן יבנה, באר טוביה, באר שבע, רחובות, מועצה אזורית גזר, מרכז הנגב, מועצה אזורית בני שמעון, בני עי"ש

13:02- אשדוד, מרכז הנגב, חבל יבנה, אשקלון, אזור תעשייה אשקלון, חוף אשקלון, יבנה, מועצה אזורית באר טוביה, בני עי"ש, אופקים, מרחבים, קבוצת יבנה, בני שמעון, לקיה והפזורה, עומר, באר שבע, רחובות, מועצה אזורית ברנר, גן יבנה, חוף אשקלון, מועצה אזורית גדרות

13:04- אשכול, אשקלון, אזור תעשייה אשקלון, חוף אשקלון, באר שבע, אבו תלול והפזורה, אום בטין והפזורה, מועצת בני שמעון, תל שבע, אל-סייד והפזורה, מיתר

 

13:05 - באר שבע, אשקלון, חוף אשקלון, אזור תעשייה דרומי אשקלון, אשכול, מועצת בני שמעון, עומר, לקיה והפזורה, אום בטון והפזורה, צומת שוקת, טראבין א-צאנע והפזורה, מרחבים, להבים, מרכז הנגב, תל שבע

13:32- אשכול

13:46- אשכול

13:58- אשכול

 

14:02- שדרות, אשכול, שער הנגב

14:08- אשכול

14:13- שדרות, שער הנגב

14:18- אשכול

14:21- שער הנגב

14:26- אשקלון, חוף אשקלון

14:29- אשכול

14:41- אשכול

14:43- שער הנגב

14:45- שדרות, שער הנגב, שדות נגב, בני שמעון

14:54- אשכול

14:56- שדות נגב, שער הנגב, אשכול

14:59- אשכול

 

15:07- אופקים, מרחבים, אשכול, בני שמעון, שדות נגב

15:15- שער הנגב

15:19- אשכול

15:22- חוף אשקלון

15:24- חוף אשקלון

15:39- שדות נגב, שער הנגב

15:46- שדות נגב, שער הנגב

15:53- אשכול, חוף אשקלון

15:53- אשכול, חוף אשקלון

15:54- מועצה אזורית אשכול

15:57- חוף אשקלון, באר טוביה, שפיר, יואב

15:58- חוף אשקלון, באר טוביה, שפיר, יואב

15:59- חוף אשקלון, באר טוביה, שפיר, יואב

 

16:42- שער הנגב

17:08- אשכול

17:46- שדות נגב, שער הנגב

18:24- שדות נגב, שער הנגב

18:26- שדות נגב, שער הנגב

18:27- שדות נגב, שער הנגב

18:40- אשכול, שדות נגב, שער הנגב

18:45- אשכול, שדות נגב, שער הנגב

18:54- שער הנגב, שדרות

18:57- שער הנגב, שדרות

 

19:01- שדרות, חוף אשקלון, שער הנגב

19:08- שדות נגב, שער הנגב

19:10- זיקים, כרמיה, נתיב העשרה, יד מדרכי

19:11- אזור תעשייה עד הלום, אשדוד, בני דרום, ניר גלים, מפעלי חבל יבנה, פארק תעשייה ראם, חצב, גן יבנה, בני עי''ש, ביצרון, גן הדרום, נווה מבטח, כנות, אזור תעשייה כנות, מפעלי כנות, חצור אשדוד, ניצנים, ניצן, ניצן ב'

19:12- אשדוד, גן יבנה, חוף אשקלון, חבל יבנה

19:13- אשדוד, גן יבנה, אשקלון, קרית מלאכי, גדרה, נתיבות, קרית גת,חוף אשקלון, חבל יבנה, באר טוביה, יואב, נחל שורק, ברנר, גדרות, שפיר, שדות נגב, בני שמעון, שער הנגב, לכיש

19:15- אשדוד, גן יבנה, אשקלון, קרית מלאכי, גדרה, נתיבות, קרית גת, חוף אשקלון, חבל יבנה, באר טוביה, יואב, נחל שורק, ברנר, גדרות, שפיר, שדות נגב, בני שמעון, שער הנגב, לכיש

 

19:27- חוף אשקלון

19:30- חוף אשקלון

19:33-  אשדוד, אשקלון|מועצות אזוריות: חבל יבנה, חוף אשקלון, באר טוביה

19:35- חוף אשקלון


פורסם לראשונה 05/05/2019 18:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מטה ביטחון הפנים בעזה הופצץ
צילום: AFP
מומלצים