שתף קטע נבחר

האימאם מנצרת שהסית לטרור הורשע שוב: "קרא לעריפת ראשים"

אחרי שהרשעתו בהסתה לאלימות וטרור בוטלה בשל כשל בייצוג לפני חמש שנים, נאזם אבו סלים הורשע היום בשנית. בפסק הדין נמתחה ביקורת על התמשכות ההליכים בתיק ותוארו דבריו של האימאם: "שיבח את אל-קאעידה"

בית משפט השלום בנצרת הרשיע היום (ב') בשנית את נאזם אבו סלים, שכיהן כאימאם במסגד שיהאב א-דין בנצרת, בעבירות של הסתה לאלימות וטרור ותמיכה בארגון טרור. בית המשפט קבע כי אבו סלים הפיץ דברי הסתה ונשא דרשות בפני קהל רב של מתפללים במטרה להפיץ את האידיאולוגיה שהנחתה את ארגון הטרור אל-קאעידה, ולהסית את קהל המתפללים לאלימות.

 

 

נאזם אבו סלים ()
נאזם אבו סלים

כתב האישום הוגש בנובמבר 2010 בגין ביצוע עבירות של הסתה לאלימות וטרור ותמיכה בארגון טרור לאחר אישור היועץ המשפטי לממשלה להגשתו. בדצמבר 2012 הוא הורשע בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום, ונגזרו עליו 3 שנות מאסר ו-18 חודשים על תנאי. הנאשם הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי וטען לכשל בייצוג, ולבקשתו עוכב מועד תחילת ריצוי עונש המאסר.

 

במאי 2013 בית המשפט המחוזי קיבל את הטענה בדבר כשל בייצוג, ביטל את הכרעת הדין, והורה על החזרת התיק לביהמ"ש השלום לצורך חקירתו של המומחה מטעם התביעה, העדת הנאשם והגשת חוות דעת נגדית על ידי ההגנה.

 

לאחר שמיעת עדויותיהם של המומחה מטעם התביעה, המומחה מטעם ההגנה ועדותו של הנאשם, הוגשו בשנית סיכומים מטעם הצדדים, ורק היום נתן בית המשפט הכרעת דין מרשיעה בשנית.

 

במסגרת הכרעת הדין סקר בית המשפט ארוכות את התמשכות ההליכים בתיק והדגיש שעשה כן על מנת להמחיש את המאמץ המתמשך שעשה במהלך השנים, על מנת לגרום להתקדמות ההליכים, חרף ניסיונות בלתי פוסקים של ההגנה לגרום להימשכותם מכל טעם אפשרי, בחלקו מצודק וברובו בלתי מוצדק.

 

"קריאה מפורשת לביצוע רצח"

בהכרעת הדין קבע בית המשפט כי "הדרשות שיוחסו לנאשם בכתב האישום, נישאו על רקע אירועים אקטואליים: הרג פעילי אל-קאעידה, מבצע צבאי בעזה, פרסום קריקטורות הנביא מוחמד בדנמרק וביקור האפיפיור בישראל. הנאשם עשה שימוש נרחב ויעיל באותם אירועים על מנת לשלהב את קהל השומעים והקוראים, וליצור באמצעות מניפולציה זו, כר פורה לקליטת התכנים שאותם ביקש להעביר, ואשר כללו קריאות לנקמה, להרג ולאלימות".

 

עוד נכתב כי "הביטויים המרכזיים מדבריו שעסקו באלימות זו היו לשחוט, להלחם, להיאבק. כן ציין הנאשם כי מדובר בדת המלחמה, דת הלחימה, דת הקורבנות, הוא קרא לכריתת ועריפת ראשים וביקש שהכופרים יעקרו מן השורש באמצעות חרב. עוד איזכר את ההלכה המוסלמית לפיה הפוגע בנביא מוחמד יוצא להורג".

 

בית המשפט קבע כי "מדברי הנאשם עלתה קריאה מפורשת לביצוע רצח, הרג ופגיעה במי שאינם שותפים לדת האסלאם כפי שהוא רואה אותה, וגם כלפי בוגדים מקרב המוסלמים אשר אינם מקבלים על עצמם את האידיאולוגיה של פלג זה של האיסלאם, וכמובן כלפי אוייבים חיצוניים כמו ישראל וארצות הברית ואזרחיהן".

 

בנוסף קבע בית המשפט כי "מטרתו החד משמעית של הנאשם היתה להזדהות עם ארגון אל קעידה והאידיאולוגיה שלו ולגרום לאחרים להפנים את האידיאולוגיה ואת התמיכה בארגון הטרור ואף לפעול לקידום מטרות אלה. הנאשם, לא זו בלבד שהיה מודע לאפשרות הממשית כי פרסומיו יגרמו לאחרים לעבור עבירות אלה, אלא שזו היתה מטרתו המפורשת והמוצהרת".

 

מקורבים של השייח טענו כי "כל מה שנאמר בטיעונים הוא שקר וכזב. פשוט השב"כ רודף אחרי השייח ורוצים לתפור לו תיק בכל מחיר בלי שום הוכחות לטענות שאמרו. מה שפרסם המורשע הם פסוקים מהקוראן ולא כתב מעבר לזה אבל החליטו להפוך את העניין לתמיכה בטירור והסתה לאלימות ועוד".

 

עוד הוסיפו כי "מאז הגשת כתב האישום השייח מורחק מביתו. הם אסרו עליו לבקר במסגד אל-אקצא, לצאת לחו"ל, להיות במקום שיש בו יותר מחמישה אנשים, להשתתף בסוכת אבלים וחתונות וסולחות וכל אירוע קהילתי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים