שתף קטע נבחר

יזמים בטבריה נגד ראש העיר רון קובי: "מטרפד פרויקט למרות שהוא בניגוד עניינים"

למרות שיזמי פרויקט "אגם כנרת" הצליחו למלא את כל התנאים לקבלת היתר בנייה, כשבועיים לאחר שהתקבל האישור מהוועדה, נכנס רון קובי לתפקיד ראש עיריית טבריה והוא פועל נגד הקמת הפרויקט. קובי: "אני רואה לנגד עיניי את ביטחון הציבור"

״אגם כנרת״ הוא מגדל ששווק במרחק עשרות מטרים מהחוף, אולם היתר הבנייה שלו תקוע מחשש שהוא נבנה על השבר הסורי-אפריקני.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

לגור 50 מטר משפת הכנרת בפחות ממיליון; 1,140 דירות חדשות באור יהודה

הדירות נשארו על הנייר - תביעה נגד יזם שכשל בבנייה בפלורנטין

ראש עיריית טבריה החליט: תחבורה ציבורית בשבת

 

חברת הנדל"ן Y-GROUP בבעלות איש העסקים זאב יוכלמן, שהינה יזמית הפרויקט שעתיד להיבנות על שפת הכינרת, הגישה אמש (ב') בקשה דחופה לבית המשפט להורות לראש עיריית טבריה, רון קובי, ולמהנדס העיר, לתת להם את היתר הבנייה לפרויקט: ״יש להורות לרון קובי, ראש עיריית טבריה, לשחרר לאלתר את היתר הבנייה לפרויקט, שאם לא כן, ינקטו נגדו סנקציות בשל בזיון בית המשפט״.

רון קובי אולפן Ynet ראש עיר טבריה (צילום: אלי סגל)
רון קובי, ראש עיריית טבריה(צילום: אלי סגל)
 

 

למרות אישור הוועדה המקומית - אין היתר

כבר לפני כשנה, עוד בטרם נבחר קובי לכהן כראש עיר, החליט קובי להתבטא כנגד פרויקט 'אגם' שמיועד לקום בטבריה ואף טרח לפרסם זאת בסרטוני הרשת המזוהים איתו, שם אמר: "אני מצפה שראש העיר ירים אמברקס לכל מה שקורה שם, ישים פארקינג ויגיד חבר'ה אנחנו עוצרים הכל, אנחנו חייבים לבדוק את ההיסטוריה". לטענת היזמים, קובי גם ציין שביתו של סבא רבא שלו עמד צמוד לקרקע המדוברת. קובי מכחיש טענה זו.

 

חרף התנגדותו של קובי, יזמי הפרויקט הצליחו למלא את כל התנאים לקבלת היתר הבניה, אלא שכשבועיים לאחר שנתקבל האישור מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, נכנס קובי לנעלי ראש העיר והוא פעל לטענתם נגד הקמת הפרויקט.

 

לטענת העירייה, הקרקע נמצאת בדיוק על השבר הסורי-אפריקני, שכידוע טבריה בנויה בסמיכות אליו, ועל כן יש להמציא מסמכים מטעם המכון הגאולוגי שיאשרו שהקרקע בטוחה לבנייה. משמעות הדבר היא שלמרות שניתן היתר לפרויקט על ידי הוועדה המקומית שאמונה גם על הבדיקה של הפן הגאולוגי, ולמרות שלטענת היזמים יש בידיהם אישור גאולוגי מגאולוג בכיר - הדבר אינו מספק.

 

יזמי הפרויקט הגישו עתירה מנהלית לבית המשפט לעיניינים מינהלים בנצרת ודרשו מראש העיר לשחרר להם את ההיתר. בית המשפט קבע כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תתכנס עד לתאריך 29.4.19 ותחליט אם יש מקום לצרף תנאי נוסף להיתר, כלומר אישור מהמכון הגיאולוגי. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אכן התכנסה, אך ראש העיר פוצץ הישיבה עוד בטרם הגיעו לדון בפרויקט.

 

"ראש העיר דחה את הדיון בשאלה שעל הפרק לפי פסק הדין לסוף התור, מתוך תקווה שלא יגיעו לדון בו, וכך יצליח להמשיך לטרפד את הפרוייקט. לאחר שהועלתה דרישה לשנות את סדר היום ולהקדים ולדון בשאלה האם יש להוסיף תנאי להיתר, פיצץ ראש העיר את הדיון וברח מכיון שראה כי לא יצליח להשיג רוב להוספת התנאי". כך נכתב בבקשה שהוגשה לבית המשפט באמצעות עו"ד עופר צור ממשרד עו"ד גרוניצקי ושות'.

הדמיית הפרויקט בטבריה ()
הדמיית הפרויקט בטבריה
 

 

"אני רואה לנגד עיניי את ביטחון הציבור"

עוד עולה מהבקשה שהוגשה לבית המשפט, כי רוב של תשעה חברי מועצה מתוך חמישה עשר שנכחו במליאה הצהירו כי תכננו לתמוך במתן ההיתר לפרויקט (ואף נתנו תצהירים על כך) דבר שמחזק את הסיבה האפשרית לפיצוץ הישיבה על ידי קובי: היה חסר רוב על מנת לפסול את היתר הבנייה לפרויקט.

 

"בסופו של יום, אדון רון קובי פשוט מצפצף על כולם. התנהגותו חצתה מזמן את כל הקווים האדומים. רון קובי גם אינו פועל "בשם" עיריית טבריה. הוא פועל בשם עצמו. הוא מצוי בניגוד עניינים שאין כמותו. אסור היה לו לגעת מראש בפרויקט הזה, והוא ימשיך ויעשה הכל על מנת לטרפד אותו אם לא ירימו לו "אמברקס" (אם נשתמש בעולם הדימויים שלו) בדמות צו לפי בזיון בית משפט", כלשון התביעה.

 

רון קובי מסר בתגובה: ״הבקשה שהוגשה היא הוכחה פשוטה לדבר אלמנטרי בסיסי שיכול למנוע את הסכסוך וליתר את המחלוקת. היזמים ימציאו דוח גיאולוגי מאושר על ידי המכון הגיאולוגי ויסיימו את הסאגה. עת דנה הוועדה המקומית בבקשת היזמים בשנת 2017 הוסתר ממנה דוח גיאולוגי מ-2012 לפיו הקרקע יושבת על לוחות טקטוניים פעילים. לי אין קשר קנייני לקרקע. מתוקף תפקידי כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה אני רואה ראש וראשון לנגד עיניי את ביטחון הציבור ושמירתו, קל וחומר כשמן המפורסמות הוא שטבריה ממוקמת על השבר הסורי-אפריקני.

 

"בדיון האחרון של מליאת הוועדה לתכנון ובנייה, בחלוף כ-3.5 שעות דיון, נתגלתה מחלוקת קשה עוד הרבה לפני התיק המיועד, על רקע העובדה שחברי האופוזיציה פועלים באופן לעומתי ופוליטי גם כשלנגד עיניהם צריכים להיות שיקולים תכנוניים בלבד. משכך, בלהט היצרים, הישיבה ננעלה מידית. כבר למחרת בבוקר הוגשה על כך הודעה לבית משפט, וכן בקשה למתן לארכה של שבועיים לדיון בנושא פרויקט אגם״.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיית פרויקט למגורים על שפת הכנרת של Y-GROUP נדלן
מומלצים