שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אטרקציה בפילדלפיה: תא הכלא של אל קפונה שוחזר
  המאפיונר המיתולוגי ריצה ב-1929 תשעה חודשי מאסר בבית הסוהר איסטרן סטייט. הכלא נסגר מאז, וכיום משמש מוזיאון. כעת מוזמנים המבקרים להתרשם מהתא של האיש שהטיל אימה על ארצות הברית

  שחזור התא של אל קפונה בכלא בפילדלפיה (צילום: AP)
  התא המשוחזר של קפונה. בפינה מימין למטה: אסלת השירותים שחלק עם שותפו לתא(צילום: AP)
   

  בית הסוהר איסטרן סטייט בפילדלפיה נסגר בשנת 1971 והפך במהלך השנים למוזיאון. בשבוע שעבר חנכו במוזיאון את התא המשוחזר של המאפיונר המיתולוגי אל קפונה, שריצה ב-1929 תשעה חודשי מאסר בכלא.

   

  אל-צ'אפו יישלח לכלא שאיש לא ברח ממנו מעולם

   

  כשהמאפיונר מטיל האימה נכלא במקום פורסמה בעיתון Public Ledger כתבה ובה תואר התא של קפונה כמפואר, עם שטיחים פרסיים צבעוניים, רהיטי עץ מבריקים ועוד קישוטים שהבוס של המאפיה ביקש, כביכול, לכתוב שהם "מאוד נוחים".

   

  עם השנים התברר שאותו דיווח לא היה לגמרי מדויק, ונעדר ממנו פרט מרכזי: לאויב הציבור מספר אחת היה שותף לתא. "התא של קפונה, שאותו הוא חולק עם אסיר בשם 'ביל' קולמן, לא נראה כמו גוב האריות של מלך הפנאי", נכתב בעיתון Philadelphia Record ב-21 באוגוסט 1929. בכתבה יש תיאור של שולחן קטן עם אגרטל ובו גְּלַדְיוֹלָה, שטיח מעשה ידיו של אחד האסירים על הרצפה, שידה ושתי מיטות מתקפלות.

   

  בכתבה נכתב עוד כי "זה בשום אופן לא התא המהודר והמרוהט ביותר בכלא. יש אחרים שהם יותר מפוארים". שון קלי, אחד ממנהלי המוזיאון, סיפר כי "כשהתחלנו את המחקר בנוגע לאיך שהתא נראה בזמנו, התחלנו להטיל ספק בכך שהטיפול שלו זכה קפונה היה באמת יוקרתי כפי שתואר". 

  שחזור התא של אל קפונה בכלא בפילדלפיה (צילום: AP)
  הכלא שהפך למוזיאון(צילום: AP)

  שחזור התא של אל קפונה בכלא בפילדלפיה (צילום: AP)
  צילום המעצר של אל קפונה(צילום: AP)
  לבסוף החליטו במוזיאון לשחזר את התא כך שיתאים יותר לתיאור השני, אבל השאירו כמה חפצים מהתצוגה הקודמת, כולל מכשיר רדיו שמנגן מוזיקת ואלס. הצבעים שעבדו במקום גילו עשרות שכבות של צבע על קירות התא. במוזיאון החליטו לשמר את דוגמאות הצבע הרבות בתא 1, ולהעביר את התצוגה של קפונה לתא 3. מלכתחילה לא היה ברור אם קפונה נכלא בתא 1, ובמוזיאון ציינו כי הוא יכול היה להיות מוחזק בכל אחד מארבע התאים שבהם הוחזקו אסירים בפרופיל גבוה.

   

  "אפילו עם כל הכסף וכל התהילה שלו, הוא עדיין חי בכלא, ולאנשים בכלא אין הרבה פרטיות", אמר קלי. "כשהוא השתמש בשירותים, השותף שלו לתא היה איתו באותו החדר".

  שחזור התא של אל קפונה בכלא בפילדלפיה (צילום: AP)
  התא מבעד לדלת הסורגים(צילום: AP)

  שחזור התא של אל קפונה בכלא בפילדלפיה (צילום: AP)
  שכבות הצבע שהתגלו בקירות(צילום: AP)

  שחזור התא של אל קפונה בכלא בפילדלפיה (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  שחזור התא של אל קפונה בכלא בפילדלפיה (צילום: AP)
  וכן, שחזרו גם את הסיגר(צילום: AP)
     

  קפונה שלט בפשע המאורגן כמבריח משקאות חריפים בשיקגו במהלך תקופת היובש, שבה אלכוהול היה מחוץ לחוק. בשנת 1929 הגיעה קריירת הפשע שלו לשיאה ב"טבח יום ולנטיין", כששבעה חברי כנופיה יריבה חוסלו ביריות. איש מעולם לא הואשם במקרים אלה, אך לאורך השנים הופנתה האצבע המאשימה לעבר קפונה.

   

   

  במרץ 1929 קפונה ושיירתו נסעו בחזרה מאטלנטיק סיטי לשיקגו. הוא נעצר בגין עבירות של אחזקת נשק בניגוד לחוק. הוא נידון לשנת מאסר, ובחודש אוגוסט 1929 הועבר לכלא בפילדלפיה. הוא שוחרר לאחר כתשעה חודשים. פחות משנתיים לאחר מכן הואשם בעבירות מס שבעקבותיהן נשלח ל-11 שנות מאסר, שאת חלקן ריצה בכלא אלקטרז. הוא שוחרר ב-1939 ומת מדום לב ב-1947.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים