שתף קטע נבחר

סא"ל מ' תמרן בין עולמות, והעניק לכולם אהבה

"הקול שלו היה מתת אל. לא פעם חשבתי הפוך ממנו, אבל כאשר שמעתי את הצניעות בקולו - השתכנעתי". סא"ל י' מספר על מ', "חבר נפש שלי", שנהרג בפעולת היחידה המובחרת בעזה, לפני כחצי שנה

לפני כ-19 שנה הוא נכנס אלינו, מיטה ליד מיטה. בצורה הכי אינטימית הזו מתחיל כל הסיפור. אתה נושם אותו ולומד להכיר את הלך מחשבתו, את צניעותו.

 

סא"ל מ' נהרג במבצע מיוחד בתוך רצועת עזה

מ', בן 41, הותיר אישה ושני יתומים: "לוחם מהולל"

לאחר שנהרג בעזה: התואר השני של מ' הוענק למשפחתו

 

מ' היה קם ומכין את הקפה להרגיע את הבוקר, תמיד היה מסתכל מהחלון ומתפלל לגשם. בניגוד אליו אני איש של קיץ, אוהב את השמש ומתפקד טוב יותר תחת קרניה. אבל במשך חודשים שלמים מ' היה מלמד אותי את חשיבות החורף ומה עושה הגשם למחזוריות החיים. הייתי מקשיב לו שעות ומבין כיצד אדם מחובר לאדמה, כיצד אדם מחובר לשורשים של כל עץ בחלקה שלו בבית.

הלוויה סא
הלווייתו של סא"ל מ'(צילום: דובר צה"ל)

מ' אפילו הוכיח לי את זה בגידול צמחים מיוחדים באדנית במרפסת המבנה שלנו. היינו משתמשים בתבלינים אלו למהול את המשקאות שלנו. הגשם היה עבורו סוג של חמצן שמפרה את הכול, מחטא את כל הווירוסים באוויר.

 

ישבנו יחד, שני אנשים שלא הכירו וספק אם היו מכירים - ללא הגורל שזימן אותנו ביחד לאותו מבנה. סוג של מסע לתוך האני העצמי שלנו. מ' היה מספר לי על ההיכרות שלו עם אשתו ועל כוונתו להתחתן בקרוב. הוא העריץ אותה וציין תמיד שהוא בר מזל שיד הגורל הביאה לו אותה.

 

אחרי שישבתי שעות במרכז היישוב של מ' הבנתי לעומק את השיחות שלו איתי. כל חג מ' היה אוסף מבעלי העסקים כספים כדי להעביר אותם לתרומה לנזקקים תושבי היישוב שלו. הוא היה אדם שדאג לתרום ויותר חשוב מזה - גם להתרים. במושגים שלי, הוא זיכה את הרבים במצווה זו.

הלוויה סא
זרים על קברו של מ' שנהרג בפעולה המיוחדת בעזה(צילום: אביהו שפירא)

הרבה מכירים את הקול המרגיע שלו, אבל מעטים מכירים את יכולות הקול הזה, אילו דלתות הוא פותח. בתקופה אינטנסיבית ארוכה של ישיבה באותו מבנה אתה מבין שקולו של אדם הוא לא פעם מתת אל. אצל מ' זו הייתה מתנה שרק מעטים הכירו.

 

הוא ידע להכיל את כולנו, להסביר כל טיעון שלו בצורה משכנעת. לא פעם ולא פעמיים חשבתי הפוך ממנו, אבל כאשר שמעתי את הצניעות בקולו ודציבל של הסבר, השתכנעתי שדרך זו היא הראויה יותר.

 

משפחתו הקרובה של מ' הכירה אותו בתנאים מסוימים, ואנחנו הכרנו אותו במצבים מסוימים. מדהים לדעת שמדובר באותו אדם אשר מצליח לתמרן בין עולמות אלו ולתת לכולנו את אותה אהבה.

הכניסה לבית הקברות בו תיערך הלוויתו של סא
בית הקברות הצבאי שבו נטמן מ'(צילום: אביהו שפירא)

מספר ימים לפני לכתו, נכנס אליי מ' למשרד כדי לברר איתי מה אנחנו כיחידה עושים כדי לסייע לקצין אחר שנקלע למשוכה גבוהה בחייו. מ' הסביר לי את החשיבות שבה אנו נמדדים כיחידה בשעות שכאלו. כיום אני מסתכל על אמירתו כסוג של צוואה להמשך, לטיפול בפרט בדגש על אלו החיים בעולמות נפרדים ומנהלים אותם ברגישות ובצניעות.

 

קשה לנו מאוד לדבר על מ' בלשון עבר, וכך אני בטוח שנרגיש תמיד. אנחנו פשוט מתקשים לקבל את רוע הגזירה.

 

"אמור לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה". כולנו מרגישים שמשפט זה מתעצם כאשר יש לנו את האפשרות לומר - מ' הוא חבר נפש שלי.

 

סא"ל י'

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הלווייתו של סא"ל מ'
צילום: דובר צה"ל
מומלצים