שתף קטע נבחר

צילום: הרצל יוסף

סא"ל מ', בן 41, הותיר אישה ושני יתומים: "לוחם מהולל, חבים לו חוב עצום"

ב-15:00 יובא למנוחות סא"ל מ' בן 41 שנפל בפעולה ברצועת עזה. הוא הותיר אישה ושני ילדים: "כולם אהבו אותו", מירר בבכי קרוב משפחה. ראש הממשלה, שקיצר את ביקורו בפריז, מסר הודעת תנחומים: "כוחותינו פעלו בגבורה". בשעות הקרובות יכנס התייעצות בקריה

 

 

 

סא"ל מ', בן 41, שנפל בפעולה שהסתבכה ברצועת עזה, הותיר במותו אישה ושני ילדים. הוא יובא למנוחות ב-15:00 בצהריים ביישובו. את הממשלה ייצג בהלוויה השר איוב קרא. ראש הממשלה בנימין נתניהו קיצר את ביקורו בפריז ושב הבוקר לישראל. עם שובו פרסם הודעת תנחומים: "אני מרכין את ראשי בנפול סגן אלוף מ' ז"ל, לוחם מהולל שנפל הלילה בפעולת צה"ל ברצועת עזה. יבוא יום ומלוא גבורתו יסופר. אזרחי ישראל חבים לו חוב עצום. כוחותינו פעלו הלילה בגבורה ובאומץ לב. אני מצדיע לסא"ל מ', למשפחתו ולחבריו לנשק. יהי זכרו ברוך".

 

שרידי רכב פעילות עזה מסוק פינוי שנחת בבית החולים סורוקה בעקבות תקיפת צה
(צילום: הרצל יוסף, רויטרס)

לפי הפלסטינים, צה"ל השמיד את הרכב שבו נסע הכוח לאחר החילוץ. בתמונות שפורסמו ברצועת עזה נראה הרכב הרוס לחלוטין ובו פריטים שונים שייתכן ששימשו את הכוח. ממראות האזור שבו פעל צה"ל, נראה כי כוחות חיל האוויר עשו שימוש בחימושים רבים בשעה שהכוח חולץ תחת אש.


שרידי הרכב שבו בוצעה הפעילות והופצץ בידי כלי טייס אחרי יציאת הכוח ממנו (צילום: רויטרס)
שרידי הרכב של הכוח שהופצץ ע"י צה"ל(צילום: רויטרס)
מכשירי הקשר שהיו בתוך הרכב שפוצץ בעזה אמש ()
מכשירי הקשר שהיו בתוך הרכב שפוצץ

מכשור רפואי שהיה בתוך הרכב שפוצץ בעזה אמש ()
תיעוד מעזה: ציוד שנשאר מאחור אחרי הפעולה

מכשור רפואי שהיה בתוך הרכב שפוצץ בעזה אמש ()
תיעוד מעזה: ציוד שנשאר מאחור אחרי הפעולה

מיקום התקרית ברצועת עזה בה נהרג קצין צה
מיקום התקרית ברצועת עזה בה נהרג קצין צה"ל ונפצע קצין נוסף

תושב היישוב שבו התגורר סא"ל מ' אמר ל-ynet כי "הוא היה אדם צנוע מאוד שלא אהב להתרברב, ממקימי פרויקט 'אחריי' (עמותה חינוכית חברתית) ביישוב שעשה הרבה למען החברה. הוא בן למשפחה טובה ואיכותית, מטובי הבנים ביישוב. כל היישוב בהלם. ידענו שהוא קצין, אבל אף אחד לא ידע איפה שירת, או שהיה סגן אלוף". קרוב משפחתו מירר בבכי ואמר כי "כולם אהבו אותו. הוא אדם שהיה אהוב על כולם". הקצין הוא המפקד הבכיר ביותר שנהרג ברצועת עזה מאז מבצע צוק איתן ב-2014.

 

ראש המועצה ביישוב שבו התגורר סגן אלוף מ' ספד לו: "קצין איכותי, ערכי, גדל כאן במשך כל חייו עם משפחה לתפארת מדינת ישראל. הוא התחבר לבוגרים ולנוער. התנדב בתנועת "אחריי" ובתנועת "אופקים לעתיד", וגידל את הדורות הבאים על ערכי אהבת המולדת, ערכי הצבא, התרומה וההתנדבות לחברה ולמדינה".

 

ידעתם שהוא ביחידה סודית ומובחרת?

"לא כולם ידעו. אני במקרה ידעתי יותר כי היו לי הרבה מאוד שיחות איתו. מעט מאוד ידעו מה איכות השירות ואיכות הפעילות שלו במערכת הצבאית, ושוחחנו גם על המשך הדרך שלו לאחר הפרישה מהצבא.

 

הוא אמור היה לפרוש מצה"ל?

"הוא היה בשנות ה-40 לחייו. הוא כבר בחן איך יקדם את עצמו בעתיד גם בתוך המערכת הצבאית ובמערכת הביטחונית והאזרחית".

 

חמאס הפיץ בשעות האחרונות תמונות של צלפים עם הכיתוב "עין ההתנגדות לא ישנה". ייתכן שמדובר באיתות של הארגון שהתגובה לפעולת צה"ל שהתבצעה בשטח הרצועה תהיה בדמות צליפה או ירי מהגבול - על ידי צלף או טיל נ"ט - ולא בירי רקטות. ייתכן שזו הסיבה שבגללה הגבילו בצה"ל את הנוכחות על הגבול ואת תנועת הרכבות באזור.

  

פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום (צילום: יואב זיתון)
צה"ל מתגבר את סוללות כיפת ברזל בדרום(צילום: יואב זיתון)

צה"ל מסר כי הוא ערוך לתרחישי הסלמה - ולצד תגבור הכוחות באוגדת עזה גם הוסיף טילים מיירטים לסוללות כיפת ברזל באזור. בשטח נראה כי ישראל מנסה לסיים את האירוע מבלי להחריף את העימות - ומעברי ארז וכרם שלום בגבול הרצועה פועלים כסדרם. זאת על אף שברוב המקרים עם נפגעים ישראלים - מעבר הסחורות בכרם שלום נסגר.

 

ראש הממשלה יכנס בהמשך היום התייעצות בקריה. שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים הבוקר דיון הערכת מצב נוסף בקריה בתל אביב בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, בכירים בשב"כ ובמערכת הביטחון. צה"ל שומר על דריכות בעוטף עזה, תגבר את כוחותיו ואף העביר עוד מיירטים לסוללות כיפת ברזל.

 

"צה"ל תגבר את כוחותיו בפיקוד הדרום וערוך להפעלת כוח רב אם יידרש", נמסר בעקבות הערכת מצב שקיימו הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט וראש השב"כ נדב ארגמן בהשתתפות בכירי צה"ל ושירות הביטחון הכללי. במהלך הערכת המצב עמדו על מוכנות כוחות צה"ל וכוחות הביטחון לקראת התפתחויות עתידיות. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, הדף את הדיווחים על אודות הפעולה המורכבת ואמר כי הכוח לא עסק בפעילות שמטרתה לחטוף או לחסל בכיר פלסטיני.

הרמטכ"ל אמר כי "כוח מיוחד של צה"ל פעל הלילה במבצע בעל חשיבות גבוהה לביטחון ישראל. הכוח וכוחות חיל האוויר ניהלו קרב אמיץ בקור רוח ובגבורה. אני מצדיע לכוחות. צה"ל חייב לסגן-אלוף מ' יותר משניתן לספר. מחבק את משפחתו ומאחל החלמה לקצין צה"ל הפצוע".

 

בהכנת הידיעה השתתפו דניאל סלאמה, יואב זיתון, אליאור לוי, אביהו שפירא ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הרכב שבו נסע הכוח הושמד לאחר החילוץ
צילום: רויטרס
מומלצים