שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ב-22:15 דפקו בדלת
  דפיקה נשמעה בדלת משפחת כהן לפני חמש שנים. "משהו לא הסתדר לי, והרגשתי שמשהו לא טוב עומד מאחורי הדלת", מספרת האחות הדר. קציני צה"ל שהיו בעברה השני של הדלת הביאו את הבשורה המרה. לימור, אמו של סרן נתן כהן ז"ל: "אני יכולה רק להיות גאה שיש לי בן גיבור"

   

   

  הדפיקה בדלת היא אחד המושגים הדרמטיים ביותר בישראל. כל משפחה שיש לה בן או בת בצבא חוששים מהרגע הזה, שבו תישמע נקישה וקציני צה"ל יופיעו בצידה השני של הדלת. מה עובר על משפחה ברגע הנוראי הזה כשהיא מאבדת את היקר לה מכל?

   

  ב-22 ביולי 2014, מבצע צוק איתן בעיצומו וכוחות שריון נמצאים בתוך רצועת עזה. סרן נתן כהן, מפקד מחלקה בגדוד 46 של חיל השיריון, נורה על ידי צלפים ברצועת עזה ונהרג. משפחתו של נתן מתגוררת במודיעין. ההורים לימור ודוד, והאחים הדר, איתי, לירון ואוריה נמצאים בשיאן של ההכנות לחתונתו הקרבה של נתן. בשיחה איתנו הם מספרים על אותו יום שגרתי שהפך לסיוט.

   

  נתן כהן ז
  נתן כהן ז"ל (מתוך אלבום משפחתי)

   

  צפירה, נאומים ומחאה: ישראל מתייחדת עם זכר הנופלים


  אחותו הגדולה הדר הלכה לקניון למדוד שמלות לחתונה. לירון, אחותו הקטנה, הייתה במחנה של בני עקיבא. דוד האב היה בעבודה והאם לימור סגרה את הקצוות האחרונים של החתונה שלו ושל השבת חתן.

   

  "הגענו הביתה", מספרת לימור, "דוד ואוריה היו בבית. ישבתי בסלון, מול הטלוויזיה, רואה את הלוויה של דולב קידר ז"ל. כאב לי לראות את זה". האב, דוד, מספר: "ב-22:15 נקשו בדלת".

  דוד האב יחד עם נתן (מתוך אלבום משפחתי)
  נתן כהן (משמאל) ואביו דוד(מתוך אלבום משפחתי)

  הדר, האחות הגדולה של נתן, ממשיכה: "משהו לא הסתדר לי, והרגשתי שמשהו לא טוב עומד מאחורי הדלת. ראיתי את אח שלי עולה לדלת וצופה בעינית, הוא התרחק והייתה לו תנועה כזאתי מלחיצה, וידעתי שיש משהו לא טוב מאחורי הדלת". דוד מספר איך קיווה שזה חייל אחד ולא כמה חיילים, אך כבר כשהציץ מבעד לעינית - הבין.

   

  אוריה, האח הקטן, היה רק בן 13, כשנתן נפל. "אמרו לי מה קרה, שנתן נהרג. לא הבנתי מה קורה ומה יש. לקחתי תמונה של אח שלי, פשוט חיבקתי את זה ובכיתי", סיפר. בתוך הרגע הנורא הזה, המשפחה לא הבינה האם נתן נהרג או אחיו איתי ששירת גם הוא בצה"ל.

  משפחת כהן (מתוך אלבום משפחתי)
  משפחת כהן(מתוך אלבום משפחתי)

  איתי מתאר את הרגעים שלפני ההודעה: "המפקד שלי קורא לי החוצה, אני הייתי ממש בטוח שהולכים להגיד לי: 'יאללה איתי, תעלה על ציוד ובוא כנס'. אמרו לי: 'יש לך אח בשם נתן? עניתי שכן". ואז הגיעה הבשורה: "אחיך נהרג בפעילות מבצעית בתוך רצועת עזה".

   

  מיד לאחר הידיעה על מותו, יצאו ההורים למקום שבו אהב נתן לבלות. הם ישבו על ספסל ושם, הם אומרים, הגיעו להחלטה כי הם יהיו חזקים וימשיכו בחיים. "יש לנו עוד ילדים בבית", אומרת לימור, "אני יכולה רק להיות גאה שיש לי בן גיבור".

   

  מותו של נתן היכה בתדהמה את משפחתו, ארוסתו טל וחבריו. נעמן הלר, שהיה סמג"ד בגדוד של נתן, סיפר: "הפגישה האחרונה שלנו היא בעצם גם השיחה האחרונה שלנו. ישבנו כשעתיים בחזית הטנקים וניהלנו שיחה עמוקה ומשמעותית. הוא שיתף אותי ברצון להתחתן ולשלב זאת עם התפקיד הצבאי. היכולת של נתן לגבש ולסחוף את המחלקה שלו, להוביל ולשמור על מורל גבוה גם במקומות הקשים. הוא רתם את האנשים אליו בדך חיובית של חיוך ועשייה מרובה".

   

  סרן נתן כהן, מפקד מחלקה בחיל השריון, בן 23 ממודיעין, נהרג בהיתקלות בבית חאנון במבצע "צוק איתן". הוא השאיר אחריו זוג הורים, ארבעה אחים ואחיות - הדר, איתי, לירון ואוריה ואת ארוסתו טל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך אלבום משפחתי
  סרן נתן כהן ז"ל שנפל בצוק איתן
  מתוך אלבום משפחתי
  מומלצים