שתף קטע נבחר

מסתמן: הנער שמואשם בהריגת פלסטינית ישוחרר למעצר בית

ארבעה חודשים אחרי מעצרו של הנער מאזור מטה בנימין שמואשם בהשלכת אבן קטלנית לעבר מכוניתה של עאישה ראבי, נוטה בית המשפט לשחררו למעצר בית. השופט קבע כי "יש בכוחה של התשתית הראייתית" להביא להרשעה - אך ציין כי "אין מדובר בראיות המצויות ברף הראייתי הגבוה ביותר"

 

 

בית המשפט המחוזי בלוד הורה היום (ג') לבחון לשחרר למעצר בית את הנער בן 16 מאזור מטה בנימין, שהואשם בהריגת הפלסטינית עאישה ראבי באוקטובר בשנה שעברה. השופט חגי טרסי קבע בהתייחסו לנער כי "לחובתו מסוכנות גבוהה", אך ציין כי יש לבחון חלופת מעצר, תחת איזוק אלקטרוני, מכיוון שמדובר בנער בן 16 ובאירוע בודד.

 

השחרור של הנער למעצר בית יתבצע רק לאחר בדיקת היתכנות איזוקו. שני מפקחים יעקבו אחר תנועותיו, הוא יורחק מהזירה שבה מצאה ראבי את מותה וייאסר עליו ליצור קשר עם אנשים שאינם נמנים עם משפחתו.

 

ראבי, פלסטינית ואם לחמישה, נהרגה לאחר שהרכב שבו נסעה יחד עם בעלה ספג פגיעה ישירה של אבן בכביש 60, סמוך ליישוב רחלים. כמה נערים יהודים ובכללם הנאשם נעצרו במהלך החקירה, אולם לבסוף רק הוא הועמד לדין בגין הריגה בנסיבות מעשה טרור.

אישה פלסטינית נהרגה על ידי מתנחלים ליד מחסום תפוח ()
עאישה ראבי

במהלך הדיון היום התייחס השופט טרסי לשלוש ראיות מרכזיות: ראיית DNA, שתיקתו של הנאשם בשלבים ראשוניים של החקירה והאליבי שהוא מסר. סנגוריו של הנער טענו כי ייתכן שקיים ממצא DNA של אדם אחר על האבן שהושלכה לעבר רכבה של הפלסטינית, אך השופט קבע כי ההיתכנות לכך נמוכה. "אין בגרסה הכבושה שמסר הנאשם, כמו גם עצם שהייתו המתמשכת בישיבה ובסביבתה הקרובה כדי לספק הסבר סביר לאיתור ה-DNA שלו על גבי האבן".

 

השופט מתח ביקורת על התנהלות הנאשם שבחר כאמור לשתוק בחקירה, וציין בנוגע לגרסת האליבי שסיפק הנער כאילו שהה בעת התאונה במפגש "עונג שבת" עם חבריו, "דלה וכבושה".

 

"יש בכוחה של התשתית הראייתית להביא בעתיד להרשעתו של המשיב למיוחס לו בכתב האישום בסבירות בלתי מבוטלת", קבע השופט טרסי, אך סייג והוסיף כי "אין מדובר בראיות המצויות ברף הראייתי הגבוה ביותר ומשקלן הסופי ייקבע רק בשלב שמיעת הראיות עצמן".

 

"מסוכנות מוגברת" 

עו"ד רועי רייס מפרקליטות מחוז מרכז טען במהלך הדיונים בתיק כי קיימות "ראיות לכאורה חזקות ביותר להוכחת אשמתו של הנאשם", אף על פי שמדובר בתיק נסיבתי. "עבריינות אידיאולוגית מקיימת מסוכנות מוגברת".

 

לטענת עו"ד רייס, ה-DNA על האבן זוהה באופן ודאי וברור ולא אותר DNA אחר של אנשים נוספים. בפרקליטות סבורים שהטענה של הקטין שלפיה נגע או ירק על הסלע המדובר לא מניחה את הדעת ומופרכת.

 

עו"ד קידר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עו"ד קידר(צילום: עידו ארז)

עורך דין אריאל עטרי ()
עו"ד עטרי

סנגוריו של הנער, עורכי הדין עדי קידר מארגון "חננו" ואריאל עטרי, ביקשו לשחרר את מרשם בתנאים מגבילים. עו"ד קידר טען בדיון: "לפנינו קטין ללא כל עבר פלילי, הוא נמצא במעצר יותר מארבעה חודשים, קצה התקופה החוקית להחזקת קטין והמשפט עוד לא החל. יש לאמץ את תסקיר המעצר, לטעמנו שירות המבחן נקט זהירות, ועשה עבודה טובה".

 

עו"ד עטרי אמר: "שירות המבחן ציין שמתרשמים ממנו בצורה חיובית מאוד. עם תסקיר כזה הוא יכול להתקבל לתיכון ליד האוניברסיטה. יש שם שימוש בביטוי 'מצוינות'. נקבע שיש לו יכולת שליטה עצמית ומוסרית, הוא נוטה לערכים נורמטיביים".

 

אמו של הנער אמרה בדיון: "מדובר באירוע חמור ביותר, אנחנו מגנים מעשה כזה. אני מחנכת לכבוד, לערכים. אנחנו אנשי חוק ולא מפלים אף אחד".

 

המשפט העיקרי בתיק יחל בהמשך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים