שתף קטע נבחר

לדווש בארץ ישראל: מסלולי רכיבה מומלצים

החל מהגליל, דרך הכרמל ועד לשפלת יהודה - אחרי החגיגות והמנגלים ריכזנו עבורכם שלל מסלולי רכיבה מהנים שבהם תוכלו לחלץ עצמות ולהגביר את הדופק

יער להב (צילום: דב רובין)
המסלול הקסום ביער להב(צילום: דב רובין)
 

לקראת סוף האביב ותחילת הקיץ פנינו אל זוהר צפון, מנהל תכנון בקק"ל ואחראי על תחום שבילי האופניים, וביקשנו ממנו שימליץ לנו על מסלולים שתוכלו ליהנות בהם בחג. לא היה קל לבחור, שכן קק"ל סימנה והכשירה עד היום כ-1,700 קילומטרים של שבילי אופניים, מתוכם יותר מ-1,000 קילומטרים של שבילי אופניים צרים (סינגלים). קדימה, בואו נצא לדרך.

 

מסלולים מומלצים נוספים לרכיבה

 

גליל תחתון: סינגל ריש לקיש

סינגל ריש לקיש הוא סינגל ותיק, חלק ממערכת שבילי האופניים במרחב יערות נחל ציפורי שאורכה כ-100 קילומטרים, ומרכזה באלון הגליל. הסינגל עובר בגבעות שמצפון למושב ציפורי ומאפשר רכיבה נעימה בנופי הגליל התחתון.

 

אורכו של הסינגל כ-25 קילומטרים, והוא כולל טיפוס של כ-400 מטרים. הסינגל מיועד לרוכבים ברמת רכיבה בסיסית, וניתן להתחיל אותו באחת משתי המבואות – מבואת אלון הגליל או מבואת הושעיה. ניתן לשלב את הרכיבה בסינגל עם רכיבה באחד מהסינגלים הרבים באזור – סינגל הושעיה, סינגל אלון הגליל, סינגל הסוללים, סינגל שמשית ועוד.

 

טיול אופניים מושלם באגם גארדה 

 

  

הכרמל: סינגל יערות חוף הכרמל

סינגל יערות חוף הכרמל הוא אחד המצטרפים האחרונים לרשת שבילי האופניים של קק"ל. יערת חוף הכרמל (יער עופר) היו מאז ומעולם מאתרי הרכיבה המרכזיים בארץ. עד לאחרונה הרכיבה ביערות אלו הייתה רכיבה לא מוסדרת. סינגל חוף הכרמל משנה את כללי המשחק, ובפעם הראשונה הוכשר שביל אופניים רשמי במקום.

סינגל יערות חוף הכרמל (צילום: שלי בן ישי)
סינגל יערות חוף הכרמל(צילום: שלי בן ישי)

 (צילום: שלי בן ישי)
(צילום: שלי בן ישי)

סינגל יערות חוף הכרמל (צילום: שלי בן ישי)
(צילום: שלי בן ישי)
 

הסינגל נבנה בשיתוף קהילות הרוכבים המקומיות ובהתאמה לצרכים שלהן. הוא עובר במורדות המערביים של רכס הכרמל ובנופים המוריקים של יער חוף הכרמל, וכולל תצפיות משגעות אל מישור חוף הכרמל והים התיכון.

 

האורך הכולל של הסינגל הוא 42 קילומטרים, והוא כולל טיפוס מצטבר של מעל 1,000 מטרים. את הסינגל ניתן להתחיל בארבע מבואות – מבואת פורידיס מצפון לפורידיס, מבואת כרם מהר"ל סמוך ליקב אמפורה, מבואת זיתים לפני הכניסה למושב עופר ומבואת בת שלמה ביישוב בת שלמה. הסינגל מיועד לרוכבים ברמת רכיבה בינונית.

 

מפאת אורכו ניתן לחלק את הסינגל לשלוש טבעות קצרות באורך של 15-11 קילומטרים, או שלוש טבעות מלאות באורך של 42-38 קילומטרים.

 

הרי ירושלים: סינגל עין ראפה

סינגל עין ראפה הוא דוגמה מצוינת כיצד רכיבת אופניים יכולה לגשר על פערים תרבותיים ולהיות גשר לדו-קיום. הסינגל הוא יוזמה משותפת של קק"ל וועד היישוב הערבי עין ראפה, והוא רק חלק מהמיזמים התיירותיים המקודמים ביישוב.

סינגל עין ראפה (צילום: גיא חלמיש)
סינגל עין ראפה(צילום: גיא חלמיש)
 

הסינגל עובר על שתי גדותיו של נחל כיסלון, בנופים מגוונים של טראסות חקלאיות, יערות נטועים וחורש טבעי.

אורך הסינגל כ-12 קילומטרים, והוא כולל 200 מטרים של טיפוס מצטבר. הסינגל מיועד לרוכבים ברמת רכיבה בינונית, וניתן להתחיל את הרכיבה בו במבואת עין רפאה, במרכז היישוב או במבואת עין לאמור, בערוץ נחל כיסלון ממערב ליישוב.

 

שפלת יהודה: סינגל משואה

סינגל משואה הוא חלק ממערך המסלולים של פארק בריטניה בלב שפלת יהודה. הסינגל מתחיל צפונית למצפה משואה, שבמרכזו מגדל תצפית מבטון המתנשא כפסל סביבתי בלב האתר, וממנו ישנה תצפית מערבה אל שפלת יהודה ומישור החוף. הסינגל עובר בנוף של יערות נטועים, חורש טבעי ובוסתנים, וכולל תצפיות יפות מערבה לכיוון הים התיכון.

סינגל משואה (צילום: ניתאי זכריה)
סינגל משואה(צילום: ניתאי זכריה)

סינגל משואה (צילום: ניתאי זכריה)
(צילום: ניתאי זכריה)
 

אורך הסינגל כ-12 קילומטרים, והוא כולל 250 מטרים של טיפוס מצטבר. הסינגל מיועד לרוכבים ברמת רכיבה בינונית, וניתן להתחיל אותו ממבואת משואה. הסינגל עבר חידוש ושדרוג לאחרונה, ובמסגרת זו שופר תוואי השביל, טופלו אזורים "מתים" והוחלפו בקטעי רכיבה מעניינים יותר ועוד. ניתן לשלב אותו עם סינגלים נוספים כסינגל עינב ועוד.

 

שפלת יהודה: יער להב

יער להב נמצא בדרום שפלת יהודה, במפגש בין שפלת יהודה לבקעת באר שבע. הר להבים, המתנשא לגובה 518 מטרים במרכז היער ועליו בנוי מגדל תצפית האש, הוא שיא הגובה של שפלת יהודה. היער הוא ברובו יער אורנים נטוע, ומשמש כיער העיקרי לפעילויות פנאי ונופש לתושבי מטרופולין באר שבע.

 

ביער שני מסלולי רכיבה העוברים בנופים מגוונים של יערות נטועים, בתות ספר מדבר, אתרים ארכיאולוגיים ותצפיות מרשימות למזרח ולמערב. בימים אלו משלימה קק"ל מסלול רכיבה שלישי, המחבר את יער להב אל מיתר ממזרח.

יער להב (צילום: דב רובין)
יער להב(צילום: דב רובין)

סינגל אלון: שביל אופניים בחלקו הצפוני והמערבי של היער היוצא ממוזיאון ג'ו אלון – מוזיאון למורשת הבדואים בנגב. אורך השביל 13 קילומטרים, והוא כולל טיפוס מצטבר של מעל 200 מטרים. ניתן להתחיל את הרכיבה ממבואת ג'ו אלון.

 

סינגל רימון: שביל אופניים בחלק המזרחי והדרומי של היער. הסינגל צמוד לחורבת רימון - בית כנסת קדום - בין גבעות קירטון של דרום שפלת יהודה ואזורי הלס של בקעת באר שבע. המסלול בחלקו הוא מסלול זורם ומהיר, הכולל סידרה של סיבובים מהירים ומלאי אדרנלין. אורך השביל כ-8 קילומטרים, והוא כולל טיפוס מצטבר של 130 מטרים. ניתן להתחיל את הרכיבה ממבואת חוות שבדרון.

 

בין שני הסינגלים מקשר סינגל דו-כיווני באורך של כשני קילומטרים. ניתן לשלב אותם לשביל אחד באורך של כ-25 קילומטרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דב רובין
הסינגל ביער להב
צילום: דב רובין
מומלצים