שתף קטע נבחר

71 אתרי מורשת פתוחים ללא תשלום ביום העצמאות

מחצר כינרת שבצפון, דרך בית ש"י עגנון בירושלים ועד לצריף של בן גוריון בנגב – אתם מוזמנים ליהנות משלל פעילויות מהנות ומעשירות בעשרות אתרי מורשת שיפתחו את שעריהם בחינם

לכבוד יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל ייפתחו הבוקר (יום ה') 71 אתרי מורשת לכניסה ללא תשלום. על הפרק: סיורים מודרכים ומומחזים, תצפיות מרהיבות, תצוגות נשק ומשוריינים, חידונים ומשחקים, זחילה בבונקרים ובתעלות, סדנאות יצירה, הרקדות, הפעלות תיאטרליות ועוד. בחרנו לספר לכם על 10 מתוך ה-71 – את הרשימה המלאה עם שאר הפרטים תוכלו למצוא בלינק הזה.

 

לצאת ולנפנף: מקומות מומלצים למנגלים, קמפינג וטיולים

 

המוזיאון הימי הלאומי 

זהו המוזיאון היחיד מסוגו בארץ המוקדש לתולדות הספנות באגן הים התיכון ותצוגתו משקפת 5,000 שנות היסטוריה ימית. תצוגת הקבע משלבת דגמי אניות משוחזרים לצד ממצאים ארכיאולוגיים מקוריים, ביניהם: כלי נשק, עוגנים, יצירות אמנות, רצפות פסיפס, מכשירי ניווט ועוד, מהם ניתן ללמוד על הקשר בין האדם לים במרוצות הדורות. במוזיאון מוצגות תערוכות העוסקות בהתפתחות הספנות העתיקה, התפתחות הספנות העברית במאה ה-20, עולמם של הפיראטים, תרבויות ימיות עתיקות ועוד.

המוזיאון הימי בחיפה (צילום: אלעד גרשגורן)
המוזיאון הימי בחיפה(צילום: אלעד גרשגורן)
 

שעות פעילות: 19:00-10:00. סיורים מודרכים בשעות 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 . תערוכה פעילה לכל המשפחה “גיבורי על ימיים”. שד’ אלנבי 198 חיפה, טלפון: 04-8536622, דוא”ל:

education@nmm.org.il.

 

חצר תל חי

בקיץ 1907 נבנתה בגליל העליון חצר חקלאית שהפכה בסוף מלחמת העולם הראשונה לקיבוץ תל חי. מוזיאון חצר תל חי, בחזותו העכשווית, מאפשר דיון מעמיק ואמיתי, בנוגע לשאלות רלוונטיות בתחומים רבים, בנוכחות מוצגים אותנטיים. העברת המורשת של אנשי תל חי בזמנים כמו שלנו, בהם החיים במדינת ישראל וההיאחזות בגבולות אינה מובנית מאליה יש חשיבות רבה לביקור במקום היסטורי, החובק מניפה של ערכים ונושאים, שמהווים בסיס והשראה לקיומנו הציוני עד עצם היום הזה.

 

 

המוזיאון יהיה פתוח משעה 10:00 – 14:00. הדרכות יצאו כל חצי שעה. טלפון: 04-6951333. דוא”ל: telhai@galil-elion.org.il.

 

חצר כינרת

40 שנים לפני הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, הוקמה ליד הכנרת "חוות כינרת" – חוות הכשרה חקלאית שהקים המשרד הארץ-ישראלי בראשותו של ארתור רופין. בחווה, שהייתה המרכז לחלוצי העליה השנייה, נפגשו אנשים ונרקמו רעיונות שהפכו לאבני היסוד של החברה הישראלית שבדרך: הקבוצה והקיבוץ, ארגון ה"הגנה", המשביר, חוות העלמות, ההסתדרות ועוד.

חצר כינרת (צילום: המועצה לשימור אתרים)
חצר כינרת(צילום: המועצה לשימור אתרים)
 

ביום העצמאות נצא לסיורים בחצר כינרת ובתצוגה החדשה באתר, שילוו על ידי מדריך/שחקן, בהם נפגוש את סיפורם של האישים והתקופה: אהרון דוד גורדון, רחל המשוררת, ברל כצנלסון ועוד. הסיורים מתאימים למשפחות וליחידים. ההדרכות יצאו בשעות 10:00, 12:00, 14:00 בהדרכת צוות ההדרכה של חצר כנרת.

 

טלפון: 04-6709117. דוא”ל: h.kineret@gmail.com.

 

מוזיאון אסירי המחתרות בירושלים

המוזיאון שוכן במבנה "אכסניית הצלייניות הרוסיות" שנבנה בשנות השישים של המאה ה-19 כחלק מ"מגרש הרוסים". בתקופת שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל (1948-1917) הוסבה האכסניה לבית סוהר מרכזי, ונכלאו בו מאות מלוחמי המחתרות – ה"הגנה", האצ"ל ולח"י – שנתפסו במאבק להגנת היישוב, לעלייה חופשית ולהקמת מדינה עברית.

מוזיאון אסירי המחתרות (צילום: רונית סבירסקי)
מוזיאון אסירי המחתרות(צילום: רונית סבירסקי)
 

המוזיאון הוא שיחזור הכלא המנדטורי ובו תאי האסירים, תאי צינוק, חדר גרדום, בית כנסת וחדר בריחה. בביקור במוזיאון מתוודעים לסיפורים ולדמויות שמאחורי הסורגים, ובהם: הרב אריה לוין "אבי האסירים", אהבתם הטרגית של ג’וני (גדעון) פלאי וברכה פולד ופרשת גבורתם של משה ברזני ומאיר פיינשטיין. ובאמצעותם ניתן לחוש את רוח התקופה וללמוד עליה.

 

שעות פתיחה ביום העצמאות: 17:00-09:00, משעול הגבורה 1, מגרש הרוסים, ירושלים. Waze: עירית ירושלים, חניון ספרא (חניון בתשלום). טלפון: 02-6233166 / 02-6233167. דוא”ל: Hamachtarot_Jerusalem@mod.gov.il.  

 

בית ש"י עגנון

לאחר מותו של עגנון ב-1970 ביתו בשכונת תלפיות בירושלים עבר לרשות העירייה והפך לאתר מורשת לאומי הפתוח למבקרים. ביום העצמאות הבית יהיה פתוח בין 10:00 ל-16:00 ויתקיימו במקום שלל פעילויות:

10:30: סיורים מומחזים בעקבות דמויות מהספרים.

12:00: מפגש עם הסופרת אבירמה גולן ("בועות הסבון של גלי") והמאיירת רוני פחימה ("יקינתון").

13:00: סדנאות כתיבה, איור וקומיקס.

13:30: הצגת ילדים "למה בכה הדג" – דמויות צבעוניות מנייר עפ"י סיפורי עודד בורלא.

 

רחוב קלאוזנר 16, ירושלים. טלפון: 02-6714876.

 

בית ש"י עגנון 

 

בית לוי אשכול

חוויה אינטראקטיבית לכל המשפחה לכבוד יום העצמאות וציון 50 שנה לפטירתו של ראש הממשלה לוי אשכול. בואו לבקר בבית היסטורי שיחזיר אתכם לראשית ימי המדינה. הכירו את האנשים והאירועים שעיצבו את דמותה של מדינת ישראל, סיירו בין התחנות הפזורות ברחבי הבית וצפו בחוויה האור-קולית המספרת על אודות חייו ופועלו של ראש הממשלה השלישי, לוי אשכול.

בית לוי אשכול (צילום: עמית שאבי)
בית לוי אשכול(צילום: עמית שאבי)
 

שעות פתיחה: 18:00-9:00, בתיאום מראש. בן מימון 46, ירושלים. טלפון: 02-6313091. דוא”ל: beiteshkol@spni.org.il.

 

בית בן-גוריון

ביתם של פולה ודוד בן-גוריון, אותו הורישו למדינת ישראל. הבית נבנה בשנים 1930-1929 בשכונת הפועלים הראשונה של תל אביב, והוא שימש ביתם הקבוע של בני הזוג עד להתיישבותם בשדה בוקר. בבית זה לוטשה מגילת העצמאות ונכתב נוסחה הסופי. מכאן יצא בן-גוריון לבית דיזנגוף להכרזה על הקמת המדינה בה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948.

 

בית בן-גוריון  

 

הביקור בבית בן-גוריון מאפשר "נגיעה" אמיתית, מוחשית ואישית באירועים המכוננים בתולדות מדינת ישראל, כמו גם מפגש בלתי אמצעי עם דמותו ואורח חייו של דוד בן-גוריון. ביום העצמאות יתקיימו במקום סיורים מודרכים, הקרנת סרטים, פינות יצירה והפעלה וריקודי עם בחצר הבית. טלפון: 03-5221010. דוא”ל: info@bg-house.org.

 

צריף בן-גוריון בשדה בוקר

צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון ב-1973. המבקר בצריף מתוודע לדמותו של בן-גוריון כאדם וכמנהיג ולתקופה שבה הוא חי. ברחבות ההסבר שבכניסה לאתר מוקרן מיצג היסטורי המספר על חייו של דוד בן-גוריון ועל יחסו לנגב. הסרט הופק בטכניקות אנימציה חדשניות (מופעל עד השעה 15:00).

 

 

שתי תערוכות נוספות: צילומים של הצלם חנן אפשטיין – "חזון הנגב בעין העדשה" ו"הזקן והעם" – המציגה סיפורים אישיים של מפגשים של בן-גוריון עם הציבור בבריתות, בחתונות ועוד. כמו כן, נבנו שלושה חדרי תצוגה חדישים המציגים בדרכים שונות את משנתו ואת דמותו של דוד בן-גוריון ובהם גם שולחנות פעילות וסרט על גבי מסך ענק ע מנהיגותו של בן-גוריון.

 

פעילויות מיוחדת ליום העצמאות: "חותמים על המגילה מחדש": תוכלו לחתום על מגילת העצמאות ולקחת איתכם הביתה. בין השעות 14:00-11:00. חוגגים ורוקדים עצמאות: ריקודי עם לקהל הרחב בשעות 13:00-11:00. בשעה 15:00: הצגה לכל המשפחה "דוד ובן-גוריון": מפגש גורלי בין בן-גוריון המנהיג לדוד גרין הילד בלילה שבין ה-13 וה-14 במאי, 1948 חושף מסע מרתק אל תוך נפשו וליבו של איש אחד, קטן-גדול. חוויה מרגשת לכל המשפחה.

 

שעות פתיחה: 16:00-10:00 יש להגיע עד שעה לפני שעת הסגירה. טל: 08-6560469. לאתר האינטרנט - הקליקו: דוא”ל: zrif.bg@gmail.com

 

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות

"נופים נעלמים ומפות נסתרות". מוזיאון נחום גוטמן לאמנות מציין 120 שנים להולדת הצייר נחום גוטמן, בתערוכה מקיפה ומרגשת מיצירותיו. בתערוכה מתגלה גוטמן ה”קרטוגרף”, המשלב בציוריו מראי מקום, ציוני דרך ומפות, ובאמצעותם הוא מארגן ומטמיע את זיכרונותיו האישיים במיתוס על אודות הקמת תל אביב, שהוא עצמו היה בין יוצריו.

 

מוזיאון נחום גוטמן 

 

לצד עבודותיו של גוטמן מוצגים בתערוכה תצלומים תקופתיים, מפות ותצלומי אוויר, הממחישים את המרחב שבין יפו לתל-אביב שהיה מלא בפרדסים ובבתי באר מפוארים, ארמונות מוקפי גנים, ונופים שהיו ואינם. "מאחורי קירות המוזיאון" – תערוכה פעילה לכל המשפחה. המוזיאון הוא מוסד רוחש פעילות בו בעלי תפקידים רבים: אוצר, רשם, מעצב, מדריך ועוד אשר מתכננים את התערוכות. בואו לגלות איך הם עושים זאת.

 

שעות פתיחה: 15:00-10:00. רחוב רוקח 21, נווה צדק, תל אביב. טלפון: 03-5161970. דוא"ל: nahum.gutman@gmail.com.

  

מוזיאון מגדל דוד

המוזיאון לתולדות ירושלים ממוקם במצודה העתיקה בסמוך לשער יפו. המוזיאון מציג את סיפורה של העיר ואת האירועים המרכזיים בתולדותיה מן האלף השני לפני הספירה ומדגיש את חשיבות ירושלים לבני שלוש הדתות. המצודה עצמה היא אתר ארכיאולוגי מרתק ובו עדות וייצוג של העיר על כל תקופותיה.

 

 

סיורים מודרכים: בתערוכה החדשה- ההר, ברחבי המצודה, במוזיאון, מגדל התצפית, בחפיר המצודה ובקישלה.

 

משחק- פעילות משפחתית: סמל המדינה וסמל עיר הבירה ירושלים. פעילות עצמית למשפחות ברחבי המוזיאון, בעקבות האלמנטים המרכיבים את סמל המדינה וסמל העיר ירושלים.

 

ירושלים שבלב – השחקן והזמר גולן אזולאי במופע של שירים וסיפורים על ירושלים, שלוקח את הקהל אל ההווי הירושלמי של אז ושל היום. המופע בשעה 16:30. המוזיאון יהיה פתוח בשעות: 17:30-10:00. הכניסה תתאפשר עד לשעה 16:30. טלפון: 2884*. לאתר האינטרנט - הקליקו.

פורסם לראשונה 08/05/2019 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בית לוי אשכול
צילום: עמית שאבי
מומלצים