שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  3 מהנשרים שהורעלו הובאו מספרד, חשש שחיות נוספות נפגעו
  ברשות הטבע והגנים מעריכים כי חקלאים אחראים להרעלה של מחצית מאוכלוסיית הנשרים ברמת הגולן. שמונה נשרים מתו בהרעלה וכך גם שועל ושני תנים. שני נשרים שהורעלו - שרדו

   

   

  כמעט חצי מאוכלוסיית הנשרים ברמת הגולן חוסלה: שלושה מ-10 הנשרים שהורעלו היום (ו') ברמת הגולן הובאו בשנים האחרונות מספרד על מנת לשקם את אוכלוסיית הנשרים באזור. כתוצאה מההרעלה מתו שמונה נשרים. בבית החולים לחיות בר בספארי נאבקים על חייו של נשר שהורעל ואילו נשר נוסף התאושש וחזר לקן שלו באזור גמלא. ברשות הטבע והגנים חוששים שחיות בר נוספות, פרט לשועל ושני תנים שנמצאו מתים באזור, נפגעו כתוצאה מההרעלה. על פי נתוני רשות הטבע והגנים - ברמת הגולן היו 20 נשרים ו-10 מהם נפגעו מההרעלה. תלונה הוגשה במשטרת קצרין.

   

  ההרעלה זוהתה לפי מידע שהתקבל ממשדרים שהיו על גבי שלושה "נשרים ממושדרים", מתוך שבעה נשרים שעליהם משדר, החיים בדרך קבע ברמת הגולן. הנשרים הממושדרים הם שלושה נשרים שהובאו מספרד כחלק מפרויקט פורשים כנף, פרויקט המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת חשמל למען שמירה על הנשרים בישראל. שניים מהנשרים הספרדים לא שרדו והשלישי נאבק על חייו בבית החולים לחיות בר בספארי ברמת גן. שלושה נשרים ממושדרים נוספים ביקרו באזור שבו הייתה ההרעלה, מתוכם שתי נקבות המקננות במזרח הגולן.

   

   
  הנשרים שהורעלו למוות (צילום: דודו פילס, רשות הטבע והגנים)
  הנשרים שהורעלו למוות(צילום: דודו פילס, רשות הטבע והגנים)

   

  אחד הנשרים המורעלים הוא נשר A83, שבקע בגרעין הרבייה בשנת 2006 ושוחרר בכרמל בתחילת שנת 2009. הוא עבר לגולן ומאז התרבה שם, ככל הנראה הוא בן הזוג של אחת הנקבות שהובאו מספרד.

   

  נשר אחר הוא T78, נקבה ילידת 2016. היא הובאה בטיסת ארקיע בדצמבר 2016 מספרד, אוקלמה ושוחררה בגמלא בתחילת שנת 2018. הציפייה הייתה שבשנה הבאה היא תגיע לבגרות מינית ותתרבה. "לצערנו זה לא יקרה", אומרים בכאב ברשות הטבע והגנים.

   

   

  אקולוג העופות ברשות הטבע והגנים, ד"ר אוהד הצופה, הסביר כי "אנחנו פועלים לאיתור עוד בעלי חיים שנפגעו. אנחנו חושדים שייתכן ועוד בעלי חיים נפגעו. אחת ההערכות היא כי ההרעלה בוצעה על ידי חקלאים. הנשרים רק משלמים את המחיר. יש להדגיש כי הרוב המוחלט של החקלאים הם שומרי חוק. המשימה שלנו כעת היא להציל חיים. המזל שלנו הוא שלאחד הנשרים שאותר יש משדר וידענו היכן הוא שוכב. אנחנו נערכים לעוד סריקות. כמעט חצי מאוכלוסיית הנשרים חוסלה. אחד ככל הנראה יינצל, אחד כנראה התעופף. השאלה היא לכמה רעל נחשפו בעלי החיים".

   

  אנשי רשות הטבע והגנים הגישו תלונה במשטרת קצרין על ההרעלה. החקירה נפתחה ביחידת ארז מג"ב צפון.

   

  ברשות הטבע והגנים אמרו כי מדובר באירוע חמור שמתרחש בעונת הקינון, דבר שעשוי להביא גם לאובדן ביצים וגוזלים שיוותרו ללא הוריהם. "מספיק הרעלה אחת גדולה כדי להביא להכחדת הנשרים", אומרים ברשות הטבע והגנים.

   

  כעת ייאלצו לייבא נשרים מחו"ל או לגדל אותם בשבי, כדי לשקם את אוכלוסיית הנשרים ברמת הגולן. המשמעות היא שהמאבק של רשות הטבע והגנים, פורשים כנף, כדי למנוע את הכחדת הנשרים, כמעט ירד לטמיון.

   

  אחיה ראב"ד השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דודו פילס, רשות הטבע והגנים
  הנשרים שהורעלו
  צילום: דודו פילס, רשות הטבע והגנים
  מומלצים