שתף קטע נבחר

עשרות מהגרים טבעו למוות בדרך לאירופה

אסון בים התיכון: לפחות 65 מהגרים שהפליגו מלוב טבעו לאחר שהסירה שלהם התהפכה מול חופי תוניסיה. על אף שפחות יוצאים למסע המסוכן בעקבות מאמצי איטליה בנושא - עד כה השנה הגיעו לאירופה כ-16 אלף מהגרים

מהגרים (צילום: הצי האיטלקי)
ספינת מהגרים שהתהפכה לפני כשלוש שנים בים התיכון(צילום: הצי האיטלקי)

לפחות 65 מהגרים טבעו אתמול (יום ו') למוות בים התיכון, לאחר שהסירה שבה עשו את דרכם לאירופה מלוב התהפכה ושקעה סמוך לחופי תוניסיה. בסוכנות הידיעות הממלכתית של תוניסיה דיווחו כי מניין ההרוגים עומד על 70. ספינת דייגים מקומית הצליחה לאתר ולחלץ 16 מהגרים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

מדובר באחת התקריות הקשות ביותר שבה טבעו למוות מהגרים בדרכם לאירופה השנה. בארבעת החודשים הראשונים של 2019, מתו בדרך מלוב ליבשת 164 מהגרים - מספר נמוך יותר מאשר בתקופות מקבילות בשנים עברו, אך בקצב תמותה גבוה יותר.

 

"זוהי תזכורת טרגית ונוראית לסכנות שעדיין עומדות בפני מי שמנסה לחצות את הים התיכון", מסר וינסנט קושטל, השליח המיוחד של סוכנות האו"ם לפליטים לענייני הים התיכון. לפי הסוכנות, הסירה שהתהפכה מול תוניסיה הפליגה ביום חמישי מלוב השכנה. בתוניסיה אמרו כי היא עשתה את דרכה לכיוון איטליה, ושקעה עקב מזג אוויר סוער כ-65 ק"מ מספקס, העיר השנייה בגודלה בתוניסיה.

 

החוף המערבי של לוב, האזור ממנו לפי תוניסיה יצאה הסירה, מהווה נקודת מעבר מרכזית למהגרים מאפריקה בדרכם לאירופה, בסיוע מבריחים. מספר המהגרים צנח מאז שאיטליה החלה לשבש את רשתות הברחת המהגרים ולסייע לצי הלובי למנוע את יציאתם לכיוון אירופה, או להשיב את אלו שנתפסים בים ללוב - מדיניות שעליה מתחו ביקורת ארגוני זכויות אדם.

 

ב-BBC ציינו כי בשלושת החודשים הראשונים של השנה, הגיעו לאירופה כ-15,900 מהגרים דרך הים התיכון. מדובר, כך דווח, בירידה של 17% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מספרם הכולל של המהגרים שהגיעו בשנה שעברה ליבשת עמד על 116,959, ו-2,297 מתו בדרך או נעלמו.

 

מוקדם יותר ביום שישי, בסוכנות האו"ם לפליטים הביעו חשש ממחסור בסירות לאיסוף מהגרים ופליטים שנמלטים "מסיטואציה מחרידה ונוראית" בלוב, וקראו לממשלות בעולם להתערב. ארגוני סיוע בינלאומיים התריעו כי הקרבות שהתחדשו לאחרונה בלוב עלולים לגרום לתושבים רבים לנסות ולהימלט מארצם. יצוין כי לא ברור עדיין מהיכן הגיעו הפליטים שטבעו למוות אתמול, אך לפי הדיווח ב-BBC, הם הגיעו מהאזור שמדרום לסהרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים