שתף קטע נבחר

שאלות ותשובות: המדריך המלא ליבוא אישי מחו"ל

השר אלי כהן חתם על צו יבוא אישי שמסיר בירוקרטיה ומסדיר יבוא אישי כמותי של עד 30 פריטים זהים במשלוח בסכום של עד 1,000 דולר - ומעבר לסכום זה עד 5 יחידות מאותו הסוג. לקראת כניסת הצו לתוקף, אספנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת. צפו באולפן ynet

 

 

לאחר עיכוב של כמעט שנה, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet , שר הכלכלה, אלי כהן, חתם על הצו שייכנס לתוקף תוך 30 יום. הצו, שניתן במסגרת החלטת ממשלה שהתקבלה ב-11 בינואר, משקף מדיניות של הפרדה בין הכללים החלים על יבואן של מוצרים לבין הכללים החלים על צרכן שמייבא לביתו. במסגרתו נקבעו כללים ליבוא על ידי יחיד לשימושו האישי או המשפחתי, לא על ידי עוסק ולא לצורכי ייצור, אספקה או מתן שירותים, בכמות שהוגדרה בצו "כמות סבירה". מתכננים משלוח בקרוב? הנה מה שעליכם לעשות מעתה.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בקרוב: הקלות ביבוא אישי על עשרות מוצרים, כולל לשיפוץ הבית

שר הכלכלה חתם על הקלות דרמטיות ביבוא אישי

הלחץ התקשורתי עבד: כחלון הצליח להשיג פטור ממכס על חמאה

 

מה היה המצב עד כה?

בלגן. לכאורה, יבוא כמותי נחשב עד כה ליבוא מסחרי, וצרכנים פרטיים שנתפסו במכס היו נתונים לשיקול דעתו של פקיד מכס אקראי.

חבילות שהגיעו לדואר במבצע משלוח אמזון (צילום: דואר ישראל)
השר אלי כהן חתם על צו יבוא אישי שמסיר הליכי בירוקרטיה ומסדיר יבוא אישי כמותי של עד 30 פריטים זהים במשלוח בסכום של עד אלף דולר(צילום: דואר ישראל)
  

ומה יקרה מעכשיו?

תוך 30 יום יאושר צו יבוא אישי שיאפשר יבוא אישי לשימוש פרטי או משפחתי, ללא הצגת רישיון יבוא או עמידה בתנאים מסוימים, למעט מוצרים שהיבוא שלהם אסור כמו אלה שנחשבים לסמים מסוכנים, או פריטים שאסורים לפי חוק ותקנות הטיס ופריטים לשימוש מקצועי, שם אפילו אם מדובר ביחידה אחת - היבוא שלהם נחשב מסחרי.

 

על אילו מוצרים מדובר בצו?

90% מכלל מוצרי הצריכה יהיו פטורים מעמידה בחובות התקינה הישראליות, ואף יהיו מקבלת אישורי יבוא או היתרי יבוא בטרם הוחלט להזמין את המשלוח. בין המוצרים שנכללים במסגרת צו היבוא האישי: תנורים, מזגנים, שואבי אבק, מקררים, מגהצים, מדיחי כלים, מחשבים, טלוויזיות, טאבלטים, מדפסות, חלפים לרכב, מוצרי תינוקות כמו כיסא בטיחות לרכב, קסדות, מוצרי טיפוח וקוסמטיקה ותוספי מזון.

  (צילום: נמרוד גליקמן)
"בין המוצרים שנכללים במסגרת צו היבוא האישי: תנורים, מזגנים, שואבי אבק, מקררים, מגהצים, מדיחי כלים, מחשבים, טלוויזיות, טאבלטים ועוד"(צילום: נמרוד גליקמן)
 

הפריטים לא כוללים סמים, תכשירים רפואיים מסוימים ופריטים שחשמלאי או איש מקצוע אחר אמור להתקינם, וכן קיים איסור על יבוא מארצות שאיתן אין לישראל יחסים דיפלומטיים. כמו כן, ההיתר ליבוא מספר פריטים במסגרת צו היבוא האישי לא חל על כלי רכב, יאכטות וכלי טיס, כולל רחפנים.

 

מהי המערכת ליבוא אישי שהקים משרד הכלכלה? 

מדובר במערכת שבה ניתן לערוך חיפוש לפי המוצר שבכוונתכם לרכוש, ולראות אם חלות עליו מגבלות יבוא. מדובר בגרסת הרצה.

 

מהן המגבלות הכמותיות?

ניתן לייבא ביבוא אישי משלוח שערכו עד אלף דולר, עד 30 יחידות מאותו סוג במשלוח. במשלוח שערכו עולה על אלף דולר ניתן לייבא עד חמש יחידות מאותו סוג במשלוח.

  

האם ניתן לייבא כל יום עשרות מוצרים זהים בכיף?

לא. קודם כל, משלוחים שיישלחו מאותו ספק לאותו יבואן בהפרש של עד 72 שעות ביניהם נחשבים כבר היום כמשלוח אחד. בנוסף, הוחלט שיבוא יחידת מוצר שערכה 200 דולר ומטה יוגבל ל-30 יחידות ברבעון. כמו כן, הוחלט שיבוא של יחידת מוצר שערכה עולה על 200 דולר יוגבל לחמש יחידות בשנה קלנדרית.

 

האם עדיין נשלם מסים?

כן. מע"מ מעל 75 דולר ומכס מעל 500 דולר.

 

מותר לי להזמין כמה מוצרים שאני רוצה אם הם לא זהים?

כן.

 

בכמה יתקצר זמן האישורים למוצרים שנדרש עבורם אישור רגולציה (לדוגמה: מוצרים הכוללים רכיבים אלחוטיים או כאלה הדורשים אישור ממעבדה מוסמכת לרכב)?

משרדי הממשלה יצטרכו להמציא אישורים תוך שני ימי עבודה מיום קבלת כל המסמכים הדרושים לקבלת אישור היבוא, למעט תקשורת ותחבורה - שם האישורים יינתנו עד 14 יום - ואחרי שנתיים זמן האישור של משרדים אלה יירד לחמישה ימים. אישורי משרד החקלאות ידרשו עד 10 ימים, והשירות הווטרינרי יספק אישורים תוך 14 יום.

יתקצר זמן האישורים למוצרים שנדרש עבורם אישור רגולציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
יתקצר זמן האישורים למוצרים שנדרש עבורם אישור רגולציה(צילום: shutterstock)
 

אילו מוצרים קיבלו פטור מהליך האישורים המייגע?

בין היתר: קונסולות משחק, נתבים, מדפסות, מקלדת אלחוטית, עכבר אלחוטי, סטרימר, מדחס למזגן, מגבים וכיסוי הגה.

 

מוצרים ששחרורם יהיה כרוך בבדיקת סימון בלבד:

כיסאות בטיחות לתינוקות, קסדות אופניים, נורות לרכב ומסנן שמן, בין היתר.

 

מהן ההקלות במסלול יבוא עבור שיפוץ הבית?

יותר יבוא של פריטים המיועדים לבניית בית המגורים של היבואן או לשיפוצו בכמות גדולה מזו המצוינת בצו, ובלבד שהוצגה ראיה מוחשית, לרבות היתר בנייה.

 

מהן ההקלות ביבוא מזון?

יבואן המייבא מזון ביבוא אישי פטור מהחובות שחלות על יבואן לפי חוק המזון, ובלבד שהביא כמות סבירה שאינה עולה על 5 ק"ג למזון מסוג אחד, אך לא יותר מ-15 ק"ג מזון בכל משלוח, למעט:

 

תבלינים ואבקות תיבול (חוץ מזעפרן): כמות שאינה עולה על 500 גרם תבלין או אבקת תיבול מסוימים, אך לא יותר מ-5 ק"ג תבלינים ואבקות תיבול בכל משלוח.

 

זעפרן: כמות שאינה עולה על 20 גרם בכל משלוח.

 

תוספי תזונה: כמות שאינה עולה על חמישה פריטים של תוסף תזונה מסוים, אך לא יותר מ-15 פריטי תוספי תזונה בכל משלוח.

את רוב התבלינים ואבקות התיבול (חוץ מזעפרן) מותר לייבא בכמות שאינה עולה על 500 גרם תבלין או אבקת תיבול מסוימים, אך לא יותר מ-5 ק"ג תבלינים ואבקות תיבול בכל משלוח (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
את רוב התבלינים ואבקות התיבול (חוץ מזעפרן) מותר לייבא בכמות שאינה עולה על 500 גרם תבלין או אבקת תיבול מסוימים, אך לא יותר מ-5 ק"ג תבלינים ואבקות תיבול בכל משלוח(צילום: shutterstock)
 

האם גם במזון יש מגבלה על מספר היחידות הזהות שניתן לייבא בשנה?

כן. ניתן לייבא בתנאי שהכמות אינה עולה על שישה משלוחים, המכילים מזון בכל כמות שהיא ומכל קבוצת מזון שהיא, בשנה קלנדרית.

 

מותר לייבא מזון טרי?

לא. אסור לייבא ירקות ופירות למשל, אסור לייבא מזון המכיל בשר למעט בשר משומר, מותר לייבא מזון המכיל חלב למעט גבינות קשות, מוצרי חלב משומרים, אבקות חלב, ממתקים ומשקאות המכילים חלב. מותר לייבא רק מזון שנארז וסומן על ידי היצרן בטרם שיווקו באופן המאפשר את זיהויו כמזון, אך אסור לייבא מזון לתינוקות.

 

אם אני עוברת על הצו, מהן הסנקציות שיינקטו נגדי, מעבר לכך שאכנס לרשימה השחורה של המכס?

הצרכן ייחשב ליבואן, ויופעלו נגדו סנקציות שמופעלות נגד יבואנים שלא עומדים בחוק.

 

אם אשלח 30 מוצרים זהים דרך חברת שילוח אחת, ושבוע אחרי כן אותם 30 מוצרים זהים דרך אתר אחר וחברת שילוח אחרת, האם אני עוברת על החוק?

כן, אם זה תחת השם של אותו צרכן. המכס יצטרך ללמוד כיצד להתמודד עם זה, ולעקוב אחר יבוא שנראה כחשוד ואחר צרכנים שנוהגים כך.

 

האם ניתן להזמין עשרות יחידות של אותו מוצר תחת שמות שונים של בני משפחה?

כן, וזו אינה עבירה על החוק.


פורסם לראשונה 12/05/2019 17:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים