שתף קטע נבחר

מתיחות במפרץ: אוניות סוחר הותקפו ליד מצר הורמוז

איחוד האמירויות הודיעה כי ארבע אוניות סוחר נפגעו מ"פעולת חבלה" מול נמל פוג'יירה, שהינו בעל חשיבות רבה לשוק הנפט העולמי. התקשורת האיראנית מדווחת בהרחבה: "שבע מכליות נפט הותקפו ונשרפו לחלוטין"

  (צילום: shutterstock)
חשיבות רבה לשוק הנפט העולמי. נמל ג'בל עלי באמירות פוג'יירה(צילום: shutterstock)

ארבע אוניות סוחר נפגעו היום (יום א') מ"פעולת חבלה" ליד המים הטריטוריאליים של איחוד האמירויות, מול נמל פוג'יירה. כך מסר משרד החוץ של המדינה הערבית. בהודעה צוין כי לא היו נפגעים בנפש, וכי לא נגרמו דליפות של דלק או חומרים מסוכנים בעקבות האירוע.

 

מוקדם יותר הכחישה איחוד האמירויות דיווחים על פיצוצים בנמל של האמירות פוג'יירה, אשר ממוקם בכניסה למצר הורמוז - המצר הימי המקשר בין מפרץ עומאן שבאוקיינוס ההודי לבין המפרץ הפרסי, ובחופו הצפוני שוכנת איראן. נמל ג'בל עלי באמירות פוג'יירה נחשב לאחד הנמלים העמוסים בעולם, והוא בעל חשיבות רבה לשוק הנפט והגז הטבעי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

במקביל, התקשורת האיראנית מדווחת בהרחבה על האירוע, וטוענת כי מדובר בשבע עד עשר מכליות נפט שהותקפו - ורובן נשרפו לחלוטין. בחלק מהדיווחים אף נטען כי מדובר באוניות בבעלות סעודית. עם זאת, איחוד האמירויות לא אישרה את הפרטים.

 

בהודעת משרד החוץ של איחוד האמירויות נמסר עוד כי "פעולות חבלה נגד אוניות סוחר וסיכון חיי אנשי צוות זו התפתחות מסוכנת. הגופים המעורבים בחקירה יפרסמו את תוצאותיה עם סיומה". יו"ר הוועדה לביטחון לאומי במועצת השורא באיראן, חשמתוללה פלאחתבישה, התייחס לאירוע ואמר כי "הפיצוצים בפוג'יירה מראים שהביטחון בדרום המפרץ נהיה דבר שביר".

מפת מצר הורמוז והמפרץ הפרסי ()

  (צילום: shutterstock)
אוניות בנמל פוג'יירה(צילום: shutterstock)

 

 

כוחות ארצות הברית במזרח התיכון נמצאים כעת "ברמת מוכנות גבוהה", כשהחשש המרכזי הוא מתקפת טילים מספינות, בהוראת איראן. בזמן שנושאת המטוסים אברהם לינקולן ממשיכה להתקדם לחופי איראן, ביחד עם קבוצת הקרב שלה, התראיין בכיר בצי האמריקני וסיפר על האיום מטהרן. כל זאת, ימים ספורים לאחר האולטימטום האיראני להעלאת רמת העשרת האורניום - והחשש ממתקפת פתע.

 

סגן אדמירל ג'ים מאלוי, מפקד הצי החמישי, אמר בריאיון טלפוני לסוכנות הידיעות רויטרס בסוף השבוע כי אם יהיה בכך צורך - הוא לא יימנע משליחת נושאת המטוסים אברהם לינקולן והספינות המלוות אותה אל מצר הורמוז הסמוך לאיראן, שדרכו עוברת חמישית מצריכת הנפט העולמית.

  (צילום: EPA)
נושאת המטוסים לינקולן בתעלת סואץ(צילום: EPA)

  (צילום: Dan Snow, U.S. Navy)
(צילום: Dan Snow, U.S. Navy)

מפת הכוחות האמריקנים (אינפוגרפיקה: מתוך
(אינפוגרפיקה: מתוך "ידיעות אחרונות")

מאלוי אמר כי המודיעין שהוביל את האמריקנים לשליחת נושאת המטוסים קשור ל"פעילות ממשית שנצפתה, וזה בהחלט מספיק עבורי. ראינו זאת כאיום". פרט לנושאת המטוסים ולספינות המלוות אותה - בהן שלוש משחתות - החליטו האמריקנים בסוף השבוע גם על הצבת סוללת טילי פטריוט באזור, ועל משלוח ספינה אמפיבית ויחידת מארינס.

 

גורמים אמריקניים אמרו כי על פי אחת מפיסות המודיעין שהתקבלו, איראן העבירה טילים בסירות. אחד הגורמים ציין כי נצפה טיל ספציפי שניתן לשגרו מספינה קטנה. "קיימת אפשרות שזו הצבת טכנולוגיה חדשה על ידי איראן", אמר מאלוי, וציין כי הנשק "נמצא בקטגוריה של גורם לחוסר יציבות והתקפי מטבעו".

 

מוקדם יותר איים מפקד חיל האוויר והחלל של משמרות המהפכה של איראן, אמיר עלי חאג'יזאדה, כי "אם ארצות הברית תעשה מהלך כלשהו, ניתן להם בראש". הוא הוסיף: "הנוכחות הצבאית האמריקנית במפרץ הפרסי הייתה בעבר איום רציני, אבל כעת מדובר בהזדמנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נמל פוג'יירה
צילום: shutterstock
מומלצים