שתף קטע נבחר

ועדת הכספים קבעה: מתווה הפיצויים לתושבי הדרום יורחב

עובדים בטווח של עד 40 ק"מ מהרצועה יהיו זכאים לתשלום בגין 2 ימי היעדרות מהעבודה בסבב הלחימה האחרון. מסלולי הפיצויים לדבוראים ולעסקי התיירות, שאושרו באופן זמני בעקבות השריפות לפני מספר חודשים, יישארו תקפים

ועדת הכספים הזמנית של הכנסת (עד להרכבת הקואליציה), שבראשה עומד ח"כ משה גפני, אישרה היום (ב') את התקנות המסדירות פיצויים לתושבי הדרום בעקבות סבב הלחימה האחרון . זאת, לאחר שתוקפן של התקנות הקודמות פג בסוף חודש אפריל האחרון.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

רכושכם ניזוק בעקבות המצב הביטחוני? כך תקבלו פיצוי

בשל המצב הביטחוני: שטייניץ הורה להפסיק להזרים גז ממאגר תמר לישראל

סיוע לתושבי הדרום: עסקים ורשויות מציעים אירוח ופעילות

 

בדיון סיכמו חברי הוועדה עם נציגי האוצר ורשות המיסים כי כלל העובדים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו זכאים לתשלום בגין שני ימי היעדרות מהעבודה בסבב הלחימה האחרון (5-6 במאי), בעוד שהתקנות המקוריות דיברו על פיצוי המעסיקים רק במידה ופיקוד העורף סגר את העסק עצמו או את מוסד הלימודים של ילדי העובדים.

הפגיעה בבית באשקלון (צילום: EPA)
בית שנפגע מרקטה באשקלון(צילום: EPA)
 

למרות שפיקוד העורף הודיע על חזרה לשגרה בבוקר של ה-6.5, ועדת הכספים החליטה כי עובדים יקבלו תשלום מלא עבור אותו יום גם אם לא עבדו, וכי המעסיקים יפוצו על כך מקרן מס הרכוש. ועדת הכספים הביאה גם לכך שמסלולי הפיצויים לדבוראים ולעסקי התיירות, שאושרו באופן זמני בעקבות השריפות לפני מספר חודשים, ימשכו גם הם; זאת בניגוד למתווה שהציג האוצר בתחילה. עוד נקבע, כי תחולת תקנות הפיצוי תימשך עד סוף השנה, במקום עד סוף יוני כפי שהציע במקור משרד האוצר, ככל שידרש בהתאם למצב הביטחוני.

 

"מטרת הפיצוי היא להסיר את החשש הכלכלי מההורים"

מסלול השכר מבחין בין תקופת היעדרות של עד 10 ימים במהלך התקופה המזכה (החל מה-1.3.19 ועד ל-31.12.19), בגינה יינתנו פיצויים "במסלול מהיר" בסך של 370 שקל ליום, לבין היעדרות של יותר מ-10 ימים, בגינה יינתנו פיצויים בהתאם לנוסחה שנקבעה בתקנות - בדומה למבצעים קודמים. הפיצויים לענפי התיירות והדבורים יינתנו במסלול מחזורים, שיאפשר לניזוק להגיש תביעה לקבלת החזר בגין ירידה במחזור העסקי בשל המצב הביטחוני בהשוואה למחזור העסקי בתקופה המקבילה אשתקד. יתרה מזאת: תינתן לו גם אפשרות לבחור לתבוע פיצויים במסלול שכר, במקום במסלול מחזורים.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני(צילום: עמית שאבי)

שר האוצר משה כחלון מסר בתגובה כי "בשני סבבי הלחימה האחרונים התחייבנו בפני ההורים שנעמוד לצידם כדי להקל, עד כמה שניתן, על הקשיים שעוברים עליהם ועל משפחותיהם בימי הלחימה, ואנחנו עומדים בהתחייבות הזו. מטרת הפיצוי היא להסיר את החשש הכלכלי מההורים, ולאפשר להם להתרכז במה שחשוב באמת, טובת הילדים והמשפחה".

 

עו"ד רועי כהן, נשיא להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים, מסר: "סבבי הלחימה הפכו לדבר שבשגרה ובמציאות זו חייבים לשנות את הוראת השעה ולהעביר בחקיקה את נושא פיצוי העסקים בדרום הארץ. תושבי עוטף עזה הפכו ל'בולמי הזעזועים' עבור כלל תושבי ישראל, וכשהמלחמה הבאה בפתח מן הראוי להערך מראש בחקיקה מסודרת ולפצותם בהתאם להוצאות ולהפסדים ולא לחלק נדבות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
בית שנפגע מרקטה באשקלון
צילום: EPA
מומלצים