שתף קטע נבחר

זעזוע בפולין מסרט על התעללות כמרים בילדים

הסרט "רק אל תספר לאיש", שיצא לאור ביוטיוב בעזרת מימון המונים, מחריד את המדינה הקתולית. הוא חושף שגם הכומר של הנשיא וחתן נובל לשלום לך ולנסה תקף ילדים, ומציג וידוי של בכיר בכנסייה שניצל מינית ילדה בת 7: "תשוקה מטופשת, זה השטן"

סרט תעודה פולני חדש שחושף מעשי פדופיליה של כמרים שלא היו ידועים עד כה, מזעזע עמוקות בימים אלה את פולין, אחת המדינות הקתוליות ביותר באירופה, וכבר הצליח לחלץ התנצלות מהכנסייה ולגרום לפרישתו של כומר אחד.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

פולין סרט התעללות מינית של כמרים בילדים (צילום: יוטיוב)
מתוך הסרט שפורסם ביוטיוב. לא כולם מתנצלים(צילום: יוטיוב)

הסרט "רק אל תספר לאיש", שהופק על-ידי האחים תומאש ומארק סקיילסקי בעזרת מימון המונים, יצא לאור ביוטיוב ביום שבת, ועד כה זכה כבר ליותר משמונה מיליון צפיות. בכירים בכנסייה הפולנית שיבחו את היוצרים על האומץ, וגם האפיפיור פרנסיסקוס הביע הזדהות עם הקורבנות. עם זאת היו בכנסייה הפולנית גם בכירים שהגיבו אחרת: הארכיבישוף של גדנסק, למשל, אמר שיש לו דברים טובים יותר מאשר לצפות בסרט.

 

רוב הפולנים מזדהים כקתולים, והקשר שלהם לכנסייה חזק מאוד. פולנים זוקפים לזכות הכנסייה את השארת השפה והתרבות הפולנית בחיים במשך יותר ממאה שנים של שלטון זר, והאפיפיור המנוח יוחנן פאולוס השני, שהיה פולני ואחרי מותו הוכרז כקדוש, נחשב במדינה לסמכות מוסרית בכירה וזוכה לאהדה גם על התנגדותו לקומוניזם.

 

אלא שכמו מדינות רבות אחרות, גם פולין נאלצה רק לאחרונה להתמודד עם מעשי הפדופיליה שביצעו כמרים, אחרי שקורבנות ותומכיהם שברו טאבו רב שנים והחלו לדבר על ההתעללויות שעברו. בחודש מרץ השנה הודיעה הכנסייה בפולין כי היא מחזיקה בעדויות על מקרים של 382 כמרים שמאז 1990 התעללו מינית ב-625 קורבנות בני פחות מ-18.

פולין סרט התעללות מינית של כמרים בילדים (צילום: יוטיוב)
ולנסה: "לא הייתי מאפשר את זה". מתוך הסרט(צילום: יוטיוב)

הסרט "רק אל תספר לאיש" מציג ראיות חדשות שלפיהן אנשים שהיה ידוע כי הם פדופילים הועברו מכנסייה לכנסייה. אחד מהם הוא פרנצ'ישק ציבולה, ששימש ככומר של לך ולנסה בשנים 1995-1980, מהתקופה שבה הקים ולנסה את תנועת "סולידריות" האנטי-קומוניסטית ועד אחרי נפילת הקומוניזם, כשוולנסה כיהן כנשיא. "אני כל כך מופתע שאני לא יודע מה לומר", אמר ולנסה בעקבות החשיפה. "אם אני כקתולי הייתי יודע, האם הייתי מאפשר דבר כזה? בשום פנים ואופן".

 

הסרט נפתח בעדותה של אישה בת 39 בשם אנה מישייביץ, החוזרת לקהילה הדתית שלה בטופולה, כפר ליד קראקוב, כדי להתעמת עם כומר זקן שהתעלל בה כשהייתה בערך בת שבע. מישייביץ החרדה, כשעל גופה מצלמה נסתרת, אומרת לכומר שההתעללות שלו עדיין גורמת לה סיוטים ומקשה עליה לישון.

פולין סרט התעללות מינית של כמרים בילדים (צילום: יוטיוב)
"לא הייתי צריך לעשות את זה". הסרט "רק אל תספר לאיש"(צילום: יוטיוב)

כשהיא מזכירה לו שנישק אותה והשתמש בידיה כדי לענג את עצמו, הכומר מודה במעשים שביצע בה ובילדות אחרות. הוא מביע חרטה ומאשים את השטן. "אני יודע שלא הייתי צריך לעשות את זה, לא הייתי צריך לגעת בך או לנשק אותך", הוא אומר לה. "תשוקה מטופשת". הוא מוצג בסרט רק כאב א' ופניו מטושטשים משום שלא הורשע במעשים.

 

בסרטון מוצגת גם הטענה שלכומר בשם דריוש אולייניצ'ק, שהורשע בהתעללות מינית בילדות בנות 7, הותר להמשיך לעבוד עם ילדים. אתמול הוא התפטר.

 

הסרט גרם לפוליטיקאים מכל הקצוות של הפוליטיקה הפולנית לקרוא לפעולות נחרצות יותר במאבק בפדופיליה. מנהיג מפלגת השלטון השמרנית, ירוסלב קצ'ינסקי, הבטיח להאריך את העונש המרבי על התעללות מינית בילדים עד ל-30 שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוטיוב
מתוך "רק אל תספר לאיש"
צילום: יוטיוב
מומלצים