שתף קטע נבחר

הקצינה צ' נגד מכתב הנציב: "מופרך ושקרי, רכילות זולה"

במכתב ששיגר פרקליטה של צ' לנציב דוד רוזן נכתב כי הקצינה גילתה על הטיפול בתלונה בהפתעה ומתוך פרסומים בתקשורת. עוד נכתב: "אין שחר לטענה בדבר מערכת יחסים 'מיוחדת' שהתקיימה כביכול בינה לבין דנינו"

הקצינה צ' שעומדת במרכזה של ביקורת חריפה מצד נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, השיבה אמש (יום ב') אש. הנציב מתח ביקורת על ההחלטה לא לחקור חשדות למערכת יחסים "מיוחדת" בין מפכ"ל המשטרה לשעבר, רב-ניצב יוחנן דנינו, לבין הקצינה צ' מאגף המודיעין - בצל כאוס ששרר באגף: "מדובר בתוצאה בלתי קבילה". היא טוענת מנגד כי מכתבו "מופרך ושקרי" ומבוסס על "רכילות משרדית זולה וחסרת שחר".

 

במכתב ששיגר אמש פרקליטה עורך הדין ז’ק חן הוא מתח ביקורת על הנציב רוזן, וטען כי הסתמך על מכתבים אנונימיים שהיו מלאים בשקרים: "אם היית נוקט בזהירות וברגישות הנדרשת, לא זו בלבד שלא היית מתייחס למכתבים האנונימיים המכילים טענות שקריות ומכפישות מאין כמותן", כתב עו"ד חן, "לו היית עושה בדיקה מתבקשת שכזו, היית מגלה בקלות כי אין כל שחר לטענה בדבר מערכת יחסים 'מיוחדת' שהתקיימה כביכול בינה לבין רב ניצב דנינו".

יעקב בורובסקי יוחנן דנינו (צילום: אוהד צויגנברג, דנה קופל)
המתלונן יעקב בורובסקי והמפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו(צילום: אוהד צויגנברג, דנה קופל)
 

"אתמול, בהפתעה גמורה, למדה מרשתנו מתוך פרסומים סנסציוניים בתקשורת על טיפולך בתלונה הנוגעת אליה ישירות ואשר כוללת טענות בוטות וקשות ביחס להתנהלותה", נאמר במכתב התגובה שהעתקים ממנו נשלחו גם ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולפרקליט המדינה שי ניצן. "למרבה הזעזוע, מתברר כי מסקנותיך מתבססות על מכתבים אנונימיים שכוללים רכילות משרדית זולה וחסרת שחר. למרבה הצער, האמור במכתבים אנונימיים אלה קיבל במכתבך תוקף של ממצאי עובדה המציגים בחוסר רגישות משווע את מרשתנו כאישה מופקרת שפילסה את דרכה דרך מיטתם של קצינים בכירים במשטרה. אין מופרך ושקרי מדברים אלה".

 

עוד נכתב: "גם אם זו לא הייתה כוונתך, כך פורשו הדברים בתקשורת וזה הביטוי שניתן להם בהסתמך על האמור במכתבך, אופן ניסוחו וסגנונו. את זאת היה עליך, למצער, לצפות. ניתן היה לחשוב ששופט בישראל לא יפגע באופן חמור זה באדם אותו מעולם לא שמע, לא ראה ולא זימן לפגישה על מנת לקבל את גרסתו לאירועים ולטענות קשות ומבזות המועלות כלפיו". עורך הדין חן דורש מהנציב רוזן לחזור בו מדבריו בנוגע לקצינה צ' וכי עליו להתנצל בפניה על קביעתו בנושא.

 

 

על ההחלטה שלא לחקור חשדות למערכת יחסים "מיוחדת" בין המפכ"ל לשעבר דנינו לבין הקצינה צ' כתב הנציב רוזן כי "מדובר בתוצאה בלתי קבילה". הוא קבע זאת בתשובה לתלונה שהגיש עו"ד יעקב בורובסקי, אחד המועמדים לתפקיד מבקר המדינה הבא. התלונה הוגשה בעקבות מכתבים אנונימיים שסיפרו על כאוס ואווירה קשה באגף שעליו פיקד נ', שגם הוא ניהל מערכת יחסים עם אותה קצינה. 

 

"הדברים מקבלים משנה הבלטה וקדרות נוכח החלטת מח"ש שגרמה לעיכוב של חודשים ארוכים עד למינוי קצין בודק", קבע רוזן, "משהוחלט כי יש מקום לערוך בירור משמעתי ביחס לחשדות שהועלו בנוגע למערכת היחסים החריגה בין מר נ' לגב' צ' וכלל השפעתם המעשית על שהתרחש בחטיבת המודיעין, הרי שלא מצאתי כל הסבר מניח את הדעת לכך שלא נערך, והלכה למעשה נחסם, בירור דומה ביחס לחשדות שהועלו בנוגע למערכת היחסים 'המיוחדת' בין גב' צ' למר דנינו - מדובר בתוצאה בלתי קבילה".

עו"ד ז'ק חן (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
עו"ד ז'ק חן(צילום: יאיר שגיא)

בורובסקי התלונן על כך ש"דנינו ופרקליט המדינה שי ניצן הפסיקו חקירה במחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות, כשברור היה לפי התלונה, שתגיע גם לדנינו, תוך הסטת תיק החקירה ממח"ש לקצין בודק במשטרת ישראל, אשר אינו מוסמך לבדוק את עניינו של דנינו, בשל דרגתו דאז". עוד טען בורובסקי כי דנינו וניצן שיבשו את החקירה הפלילית והעבירו אותה למסלול משמעתי, נשלט ומפוקח, כדי למנוע את בירור התלונה כלפי דנינו. 

 

בריאיון באולפן ynet טען אתמול בורובסקי כי "הנקודה היא שצמרת מערכת אכיפת החוק, פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה, מטים על פי החשד משפט, וזה מקבל ביסוס בממצאיו של השופט דוד רוזן, שאת עבודתו אני משבח". הוא ציין עוד כי מדובר במקרה חמור של העברת חקירה מהיבט פלילי למשמעתי על ידי פרקליט המדינה שי ניצן והמפכ"ל לשעבר: "פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה החליטו להעביר חקירה, בחשד בעיניי לקבלת שוחד, מהליך פלילי להליך משמעתי. באותה עת שבעה ניצבים הלכו הביתה בבושת פנים. כאשר לא מבוצעת חקירה והיא מועברת להליך משמעתי, מישהו בעצם בכוונת מכוון משבש ומטייח חקירה פלילית".

 

 

 


פורסם לראשונה 13/05/2019 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, דנה קופל
יוחנן דנינו ויעקב בורובסקי שהתלונן נגדו
צילום: אוהד צויגנברג, דנה קופל
מומלצים