שתף קטע נבחר

למדתי מטראמפ: נייג'ל פראג' מטלטל את הפוליטיקה הבריטית

נייג'ל פראג' ו"מפלגת הברקזיט" שהקים רק לפני 3 חודשים דוהרים לניצחון מוחץ בבחירות לפרלמנט האירופי – ועשויים לנצח את השמרנים של מיי גם בבחירות הכלליות בממלכה. כמו טראמפ הוא מזלזל במדע וקורא ל-BBC "אויבים". המפץ הפוליטי שלו יכול להיגמר דווקא בממשלת שמאל קיצוני

הסקרים מלמדים שהוא ינצח בקלות בקרב על הקול הבריטי בבחירות לפרלמנט האירופי בשבוע הבא, ושהוא מוביל על המפלגה השמרנית של תרזה מיי גם לקראת האפשרות של בחירות כלליות בבריטניה עצמה: הפוליטיקאי נייג'ל פראג' מתעל בימים אלה את המותג של פופוליזם זועם מבית דונלד טראמפ לטובת מהפכה בפוליטיקה של הממלכה המאוחדת.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

נייג'ל פראג' מפלגת הברקזיט ברקזיט בריטניה בחירות הפרלמנט האירופי (צילום: gettyimages)
"הפתעה שאתם לא מסוגלים לדמיין". פראג'(צילום: gettyimages)

"אתם חיים בהכחשה, ה-BBC חי בהכחשה, המפלגה השמרנית ומפלגת הלייבור חיות בהכחשה", אמר לאחרונה פראג', נער הפוסטר הלאומני של הקמפיין להוצאת בריטניה מהאיחוד האירופי ב-2016, בריאיון תוקפני שהעניק לתאגיד השידור הבריטי. "אני חושב שלכולכם מצפה הפתעה גדולה יותר מכפי שאתם מסוגלים אפילו לדמיין", הצהיר לקראת הבחירות לפרלמנט האירופי שייצאו לדרך ב-23 במאי.

 

נסיקתו החוזרת של פראג' בן ה-55 היא אחת ההשלכות המיידיות והבולטות ביותר של חוסר הצלחתה של ראש הממשלה תרזה מיי להביא לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי במועד שבו הייתה אמורה לעשות זאת, 29 במרץ האחרון. אחרי שלא הצליחה להעביר בפרלמנט הבריטי את ההסכם שגיבשה עם האיחוד האירופי על התנאים שבהם תיעשה הפרישה, נדחתה עזיבת בריטניה עד 31 באוקטובר לפחות. יש מי שסבורים שיש לדחות את מועד הפרישה עוד יותר – דבר שייתן לתומכי האיחוד האירופי בבריטניה זמן לנסות לבטל את הברקזיט כליל.

נייג'ל פראג' מפלגת הברקזיט ברקזיט בריטניה בחירות הפרלמנט האירופי (צילום: gettyimages)
נבחר שוב ושוב מאז 99'. פראג' ותומכיו(צילום: gettyimages)

כל זה עורר מאוד את חשדם של פוליטיקאים, והפך את פראג' לקול הבולט של תומכי הפרישה מהאיחוד. סקר שערך מכון "יוגוב" ב-9-8 במאי הצביע על כך שמפלגת הברקזיט שלו, שהוקמה רק לפני שלושה חודשים, תזכה ב-34% מקולות הבריטים בבחירות לפרלמנט האירופי. מפלגת הלייבור ניצבת במקום השני בפיגור עצום – היא עם 16% בלבד. המפלגה השמרנית של מיי, מפלגת השלטון, ניצבת רק במקום החמישי, עם 10%, פחות מלליברל-דמוקרטים ולירוקים.

 

מדריך: מהן הבחירות לפרלמנט האירופי?

 

אחוז יותר מהשמרנים

סקרים מלמדים שאם משבר הברקזיט הנוכחי יוביל להקדמת הבחירות הכלליות בבריטניה עצמה, גם שם מצב מפלגתה של מיי עגום. לפי סקר שפורסם ב"דיילי טלגרף" בשבת, מפלגת הברקזיט של פראג' זוכה ל-20% והשמרנים ל-19%. לפי סקר אחר, של "יוגוב", השמרנים יגיעו למקום הראשון בבחירות כאלה, אבל יאבדו כמעט חצי מהמושבים שיש להם כיום בפרלמנט.

נייג'ל פראג' מפלגת הברקזיט ברקזיט בריטניה בחירות הפרלמנט האירופי (צילום: gettyimages)
לאו דווקא תופעה חולפת. מפלגת הברקזיט יכולה להישאר(צילום: gettyimages)

השאלה הגדולה כעת היא אם מפלגת הברקזיט, שיש המגדירים אותה מפלגת ימין פופוליסטית ושבמוקד מצעה עומדת הדרישה לפרוש מהאיחוד האירופי ללא הסכם, היא תופעה חולפת או כוח פוליטי חדש שישבור את הסדר הפוליטי הקיים בבריטניה.

 

אין זו הפעם הראשונה ששאלה מעין זו נשאלת בהקשר לפראג'. הוא נחשב במשך שנים הפנים של מגמת ההיפרדות מהאיחוד האירופי, ובלט במיוחד כשהוביל את "יוקיפ" (UKIP - מפלגת העצמאות של הממלכה המאוחדת) להישג שיא וניצחון על המפלגות הגדולות בבחירות לפרלמנט האירופי ב-2014. עם זאת, הוא נכשל פעם אחר פעם בניסיונו להיבחר לפרלמנט הבריטי, ו-UKIP לא הצליחה לתרגם תמיכה רחבה יחסית בציבור למושבים בפרלמנט בלונדון. לאחרונה פרש פראג' מהמפלגה.

 

כעת, הוא מחפש הזדמנות נוספת לקפוץ מדרגה. "למפלגת הברקזיט יש פוטנציאל להפוך להרבה יותר מאשר משהו רגעי", אומר מת'יו גודווין, פרשן לענייני תנועות פופוליסטיות בבריטניה. "נסיקתה של מפלגת הברקזיט בעייתית מאוד למפלגה השמרנית, כי היא מכרסמת בתמיכה בשמרנים ומגדילה מאוד את הסיכוי להקמת ממשלת שמאל קיצוני בראשות הלייבור".

נייג'ל פראג' מפלגת הברקזיט ברקזיט בריטניה בחירות הפרלמנט האירופי (צילום: AFP)
בכיר שמרני: "אנחנו צריכים לשאלה למה הם מצביעים לו"(צילום: AFP)

הדמיון בין פראג' לטראמפ בולט. שניהם מפקפקים במדע שמאחורי שינויי האקלים ותומכים בזכות לשאת נשק. שניהם מאשימים מהגרים בתחלואות החברה ותומכים בביצור הגבולות. פראג', כמו טראמפ, גם מציג את עצמו כקורבן של תקשורת מוטה המנותקת מהעם.

 

מעדיף ללכת לפאב

"ה-BBC מתנהל באופן מוטה בצורה מקוממת", אמר פראג' לאתר האינטרנט PoliticsHome.com כמה שעות אחרי העימות עם הערוץ הבריטי. "BBC הם עכשיו האויב". הצהרותיו אלה מזכירות הצהרות שהשמיע טראמפ, שקבע לא פעם כי התקשורת היא "אויבת העם". "פראג' בהחלט מפגין יסודות של טראמפיזם", אומר הפרשן גודווין.

 

המפלגה השמרנית של תרזה מיי לא השלתה את עצמה בשום שלב שהיא עומדת להצליח בבחירות לפרלמנט האירופי, אבל האפשרות שבבחירות כלליות תספוג המפלגה מפלה קשה שתחזיר אותה שנים רבות אחורה מעוררת דאגה עמוקה בקרב שמרנים. "אנשים שמלגלגים על נייג'ל פראג', מגנים אותו או מכפישים אותו מפספסים את הנקודה", צייץ שלשום ג'יימס קלברלי, סגן יו"ר המפלגה השמרנית. "במקום להגיד 'אנשים טועים כשהם מצביעים לו ולמפלגה שלו' אנחנו צריכים לשאול 'למה אנשים מצביעים לו ולמפלגה שלו?'".

האיחוד האירופי ()

אף שכאמור לא הצליח להיבחר לפרלמנט הבריטי, מצביעים בדרום-מזרח אנגליה בחרו שוב ושוב בפראג' לנציג שלהם בפרלמנט האירופי מאז 1999. הוא ניצל את הזמן שם כדי ליצור לעצמו שלל אויבים בבריסל – וייתכן שהקולני ביותר שבהם הוא המתאם של האיחוד האירופי לענייני הברקזיט, גיא פרהופשטדט. הבלגי האשים שלשום את פראג' שיש לו את אחד משיעורי הנוכחות הנמוכים ביותר בפרלמנט.

 

"הוא מעדיף לסמן שהוא הגיע וללכת לפאב מאשר להילחם למען האינטרסים הבריטיים באירופה", צייץ. "לשלוח אותו בחזרה לכאן יהיה מעשה לא שפוי!". פראג' לא הגיב לנמסיס שלו מבריסל, אבל הוא כן נעץ סרטון של הריאיון שהעניק ל-BBC בראש עמוד הטוויטר שלו. "אנחנו לא נלחמים רק בשכבה הפוליטית", כתב שם, "אלא גם ב-BBC".


פורסם לראשונה 13/05/2019 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
נייג'ל פראג'. התקשורת היא אויב
צילום: gettyimages
מומלצים