שתף קטע נבחר

על אדמת אושוויץ - ברית מילה כפולה: "עם ישראל חי"

בעיצומו של סיור שורשים במחנה ההשמדה חוו שני צעירים יהודים, תושבי רוסיה, טלטלה רגשית - והחליטו לקשור את גורלם בעם ישראל ולעבור ברית מילה. מוהל הוזעק ממוסקבה - וכסנדק שימש הרב ישראל גולדשטיין, שנפצע בפיגוע בסן דייגו לפני כשבועיים ושהה במקום במקרה. עין לא נשארה יבשה

המוהל, ד
המוהל, ד"ר שעיה שפיט, עם הסנדק, הרב ישראל גולדשטיין - וחתן הברית(צילום: ד"ר שעיה שפיט)
 

דמים בדמים נגעו: שני צעירים רוסים שהשתתפו במסע לאתרי השואה בפולין, חוו טלטלה רגשית והחליטו בו-במקום לקשור את גורלם בעם ישראל: לעבור ברית מילה בסמוך למחנה ההשמדה אושוויץ שבו ביקרו.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

רופא-מוהל הוזעק מיד ממוסקבה על מנת לקיים בשניים את המצווה החשובה ללא שיהוי - האחד בגיל 26 והשני כשהוא בן 18. הסנדק בברית היה הרב ישראל גולדשטיין, שליח חב"ד בפאווי, סן דייגו, שנפצע בפיגוע הירי בבית הכנסת במקום לפני כשבועיים, ובמקרה שהה אף הוא בפולין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

שני הנימולים הם יהודים על פי ההלכה שלא עברו ברית מילה בילדותם. למסע הגיעו במסגרת משלחת של תנועת הנוער "יחד" הפועלת בקהילה במוסקבה – ושם התחברו עוד יותר לשורשיהם הדתיים והלאומיים. באחד מרגעי השיא שחוו קיבלו את ההחלטה הדרמטית, וארגון "ברית יוסף יצחק" סייע להם לממשה.

 

ד"ר שעיה שפיט, מוהל בעל שם מרוסיה, נקרא ועלה מיד על מטוס לפולין, והמעמד המרגש נערך אתמול במלון הסמוך למחנה. החיבור בין דם המילה לדם קורבנות השואה והפיגוע האחרון בקליפורניה לא השאיר אף אחד אדיש, ומילות הפסוק "ואומר לך בדמייך חיי", הנקרא בטקס הברית, קיבלו משמעות מיוחדת ומצמררת.

 

חדר המלון הפך לחדר ניתוח

שניאור הלפרין, ישראלי הנמצא בשליחות מטעם חב"ד ברוסיה, השתתף בברית המילה, ותיאר את האירוע בדף הפייסבוק שלו: "הגענו אל הגיהינום, מחנות ההשמדה, בתחושות מעורבות - עד לאותו הרגע שבו שני צעירים, האחד אלג, כבן 26, מהעיר ולאדיב וסטוק, והשני פיוטר, כבן 18, מהעיר קרסנויארסק שבסיביר, החליטו במקום שהם רוצים לעשות ברית מילה – ועכשיו".

 

"הטסנו במהירות את המוהל הידוע ר' שעיה שפיט מארגון 'ברית יוסף יצחק', שמתמחה בבריתות בתנאי שטח. שכרנו חדר בבית מלון, ובכוחות משותפים של שליח חב"ד בקרסנויארסק, הרב בני וגנר, ר' מענדי בלוי מארגון 'יחד' ואנוכי הקטן, הפכנו אותו לחדר ניתוח", שחזר הלפרין.

 

הוא סיפר כי "לפני השקיעה זכינו לסיים שתי בריתות על האדמה הרוויה בדם יהודים. בסנדקאות כובדו מר גרמן זכרייב והרב ישראל גולדשטיין, שליח חב"ד בפאווי קליפורניה, שרק לפני שבועיים ניצל מפיגוע שהתרחש אצלו בבית חב"ד. עם ישראל חי".

 

ברית גם לקשיש בן 92

ירון עמית, יו"ר "ברית יוסף יצחק", אמר ל-ynet כי בתוך כ-30 שנה ארגונו מל 70 אלף איש ב-500 מקומות בעולם, רובם מבוגרים, שהם יותר מאחוז ממספר היהודים שלא נימולו, העומד להערכתו על כשישה מיליון.

 

"בברית המועצות היו מוציאים מוהלים להורג ועד היום מגיעות אלינו בקשות משם לערוך ברית מילה לכאלה שלא יכלו לעבור אותה בילדותם", הסביר. "לפני כמה ימים מלנו אדם בן 86, שזה דבר שגרתי אצלנו כמעט כמו תינוק בן שמונה ימים. האדם המבוגר ביותר שעבר אצלנו ברית מילה היה בן 92 - כמעט כמו אברהם אבינו, שנימול בגיל 99".

 

עמית הדגיש כי כל הבריתות נערכות ללא תשלום על ידי מוהלים מכל רחבי העולם המתנדבים בארגון, והוא מזמין כל יהודי המעוניין לקיים את המצווה שהחמיץ כתינוק, לפנות אליהם באמצעות אתר "ברית יוסף יצחק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר שעיה שפיט
הטקס המרגש
צילום: ד"ר שעיה שפיט
מומלצים