שתף קטע נבחר

חמש ביצי נשרים יבקעו בקרוב בגן החיות התנ"כי

במדגרה בגן החיות בירושלים מדווחים על סימנים ראשונים לבקיעות של חמישה גוזלי ביצי נשרים. הביצים הראשונות שמטילים הנשרים המשתתפים בפרויקט רבייה ארצי נלקחות להדגרה במטרה לגרום לנקבות להטיל ביצה נוספת. הגוזלים שיבקעו יימסרו להורים מאמצים בתקווה שישובו לטבע בבגרותם

בצל ההרעלה שקטלה שמונה נשרים בגולן, בגן החיות התנכ"י בירושלים מביטים בתקווה על חמש ביצי נשרים שאמורות לבקוע בימים הקרובים.

 

מיכל ארז, מנהלת מחלקת ציפורים, מאזינה בהתרגשות לנקישות שנשמעות מאחת מהן, עדות לגוזל שמנסה לנקר את דרכו החוצה. לאחר שהגוזלים יגדלו, הם צפויים לחזור לטבע ברמת הגולן. "בימים האלו בוקעים נשרים חדשים בתקווה שבעתיד נצליח לשמור עליהם יותר טוב", מברכים בגן החיות.

 

מיכל ארז מאזינה לציוצי גוזל נשר בביצה בגן החיות התנ
מיכל ארז מאזינה לציוצי גוזל נשר בביצה בגן החיות התנ"כי בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

למעלה מעשור פועל המרכז הישראלי להדגרת דורסים בגן החיות התנכ"י, במסגרתו מדגירים ביצים של עופות דורסים, שבבגרותם משיבים אותם לטבע. הנשרים הם עופות מונוגמיים, כל זוג נשאר ביחד שנים, ובכל עונה הם מגדלים ביצה אחת בלבד. אנשי הצוות "גונבים" את הביצה מהזוג, שמטיל ביצה חדשה, ואת הביצה הראשונה מגדלים במדגרה, או מוסרים את הגוזל לזוג הורים מאמץ.

 

"היו זוגות של שני זכרים ושל שני נקבות שגידלו נשרים במהירות מדהימה" מספרת סיגלית דביר, דוברת גן החיות התנכ"י. את הגוזלים שלא מצאו להם הורים מאמצים מגדלים אנשי הצוות, תוך צמצום המגע האנושי למינימום "אנחנו מאכילים אותם עם כפפה של ראש נשר ושומרים על דממה, כדי שהם יוכלו לחזור לטבע" מסבירה דביר.

 

גוזל נשר בגן החיות התנ
האכלת גוזל נשר בעזרת נשר דמה בגן החיות התנ"כי בירושלים(צילום: ארז ארליכמן)

 

ההרעלה של הנשרים היכתה את אנשי הצוות בתדהמה "זה ממש עצוב, אני לא יודעת איזה נשרים בדיוק נפגעו בהרעלה, אבל אני בטוחה שחלקם עברו במדגרה שלנו" אומרת דביר "אנחנו מטפלים בהם במשך חודשים מסביב לשעון, ובשניה אחת במעשה לא אחראי עבודה של שנים יורדת לטמיון".

 

הנשרים בגולן סובלים מפגיעות רבות, בעיקר כשהם עוברים את הגבול לסוריה ונפגעים מגדרות חשמליות, הרעלות וציד. אך הפעם הפגיעה היא כפולה, בגלל שההרעלה התרחשה בעונת הקינון.

 

"אני לא יודעת אם לנשרים האלו היו קנים וביצה. מספיק שלבן זוג אחד קורה משהו אז השני לא יכול לגדל לבד את הגוזל. זו התקופה הכי קשה שאסון כזה יכול לקרות" אומרת דביר "אנחנו מחכים לפגוש את הדור הבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ביצת נשר מיכל ארז גן חיות תנ"כי ירושלים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים