שתף קטע נבחר

החרם ממשיך: הנהגת ההורים קוראת להיעדר מבחינת המיצ"ב במתמטיקה

יותר מ-85% מהתלמידים הגיעו היום לבחינה באנגלית - אך פורום ועדי ההורים היישוביים ממשיך במאבק נגד הבחינה: "לא נהיה ועדת קישוט". משרד החינוך: "נערכים לבחינה כרגיל"

שביתה ב מגזר הערבי  ()

פורום ועדי ההורים היישוביים קרא היום (שלישי) שוב להחרמת בחינות המיצ"ב שייערכו בכיתות ה' ו-ח' ב-21 במאי. ל-ynet נודע כי הנהגת ההורים החליטה להחריף את המאבק נגד הבחינות חרף הודעת הודעת משרד החינוך כי יותר מ-85% מהתלמידים השתתפו היום בבחינת מיצ"ב באנגלית.

 

"אנחנו מקבלים תמיכה גורפת ומרגשת מיישובים רבים בכל רחבי הארץ שמאמינים בצדקת המאבק", נמסר מהפורום. "תמיכה נרחבת מגיעה גם מאנשי חינוך בעבר ובהווה, בהם דוקטורים לחינוך התומכים במאבק החברתי שאנו מנהלים כנגד המיצ"ב. אנחנו לא נהיה ועדת הקישוט של משרד החינוך, ודורשים להיות שותפים מלאים בוועדה שהוקמה בלעדינו באופן מביש ובניגוד להתחייבויות מפורשות".

 

עוד ציינו כי "הניסיון לעקוף את הנהגת ההורים הארצית על ידי פנייה ישירה להורים הוא פתטי ומביש. אנו מציעים להנהלת משרד החינוך לחדול מתרגילים שכאלו ולשבת איתנו לדיון רציני בעניין במסגרת הוועדה". כאמור, במשרד החינוך נערכים כרגיל לקיום הבחינה במתמטיקה. "המיצ"ב מהווה חלק בלתי נפרד מהפעילות הלימודית של בית הספר, ועל כן הוא ימשיך להתקיים כסדרו גם ב-21 במאי במתמטיקה", נמסר מהמשרד.

 

מאבק ההורים נגד בחינות המיצ"ב החל על רקע חשיפת טענות להטייה בציוני התלמידים, בין היתר על ידי מתן הקלות לתלמידים חלשים. ההורים טוענים כי בחינות המיצ"ב מביאות ל-"לימוד אינטנסיבי לקראת הבחינות אשר הופך את תוצאותיהן ללא רלוונטיות, וויתור על שיעורים שאינם במקצועות הנבחנים לטובת לימוד". בנוסף טוענים בפורום כי הבחינות גורמות לכך שתלמידים פחות טובים מקבלים יום חופש על-מנת שלא יורידו את הממוצע הבית ספרי.

בניין משרד החינוך בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי, ארכיון ידיעות אחרונות )
בניין משרד החינוך בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי, ארכיון ידיעות אחרונות )

לאחר הקריאה להחרים את הבחינה באנגלית היום, הודיעו הנהגות מקומיות כי יקראו להורים ביישוביהם שלא לשלוח את ילדיהם לבחינה. בין היישובים שהצטרפו לחרם: ירושלים, אשדוד, רמת גן, ינוח-ג'ת, הרצליה, פתח תקווה, רמת השרון, דימונה, חיפה, מטה יהודה, באר שבע, כרמיאל, לב השרון, אילת, אשקלון ועספיה.

 

בחינות המיצ"ב מתקיימות מדי שנה, בסבב של אחת לשלוש שנים בכל בית ספר, בכיתות ה' ו-ח'. הבחינות מודדות את יכולות התלמידים, בין היתר, בשפת האם (עברית וערבית), מדע וטכנולוגיה, אנגלית ומתמטיקה. בג"ץ חייב את משרד החינוך ב-2012 לפרסם את הציונים הבית ספריים, אולם לטענת אנשי חינוך וגורמים במשרד החינוך, פרסום התוצאות מביא לתחרות בין מנהלי בית הספר, ובמקרים רבים לצעדים אקטיביים לשיפור הציון הבית ספרי, בין היתר על ידי הרחקת תלמידים מתקשים מהבחינה, או מתן הקלות.

 

עם זאת, על אף פסיקת בג"ץ, הודיע לאחרונה משרד החינוך כי לא יפרסם את תוצאות הבחינות האחרונות שהתקיימו וכי יפעל לבחינת מודל פרסום חדש של תוצאות המבחנים.

 

בתוך כך יש לציין כי משרד החינוך הודיע לאחרונה על הקמת צוות מקצועי חדש להערכת בחינות המיצ"ב, אך הנהגות ההורים הודרו מהפורום הזה, כמו גם הסתדרות המורים, שביקרה גם היא את הבחינה.

 

"החלטת משרד החינוך להדיר את הנהגת ההורים הארצית מהוועדה החדשה שהקים לנושא המיצ"ב, מעידה יותר מכול, על כך שההמלצות נקבעו עוד לפני הדיון הראשון", אמר אז עו"ד אייל בן יהודה באום, יו"ר הנהגת ההורים הארצית. "המיצ"ב פשט את הרגל, התוצאות אינן משקפות את מצב הידע של התלמידים, אלא את יכולתה של המערכת החינוכית לתמרן ולשקף מצגי שווא. טוב יעשה משרד החינוך אם יעצור בטרם יחריף את הבעיה וישתף את ציבור ההורים בדיונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים