שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תקף את שגריר פולין: "פניתי להשבת רכוש מהשואה וקראו לי יהודון"
  אריק לדרמן, שתקף את שגריר פולין בתל אביב, מגיב לראשונה על התקרית שהובילה אפילו את ראש הממשלה מורבייצקי לגנותה. "נתקלתי ביחס מכפיש", טען במכתב ההתנצלות

   

  שגרירות פולין תל אביב ארכיון 2018 (צילום: shutterstock)
  שגרירות פולין בתל אביב(צילום: shutterstock)

   

  אריק לדרמן, שנעצר לאחר שתקף את שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי, פרסם אחר הצהריים (רביעי) מכתב התנצלות בעקבות התקרית שגונתה על-ידי ראש הממשלה הפולני.

   

  "אני מבקש להביע את התנצלותי על האירוע שאירע אתמול", כתב לדרמן. "משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות הייתה בענייני השבת רכוש. במסגרת הפנייה נתקלתי ביחס מכפיש מצד אחד מעובדי השגרירות, אשר כינה אותי בשפה הפולנית בכינוי יהודון. האמירה עוררה בי תחושות קשות מאוד.

   

  "מיד לאחר מכן עזבתי את הכניסה למשרדי השגרירות והתחלתי לצעוד  לעבר רכבי שחנה ברחוב סמוך לשגרירות, המדרכות המשובשות באזור הקשו על מעבר נוח, וצעדתי בתמימותי בכביש, כאשר תוך כדי כך הגיח מאחורי רכב אשר צפר לי בחוזקה וגרם לי לבהלה. על כך הבעתי תרעומת כפי שהבעתי ובאופן שעליו אני מצר".

   

  לדרמן הדגיש כי הוא "מבקש להבהיר כי בוודאי לא ידעתי על זהותו של יושב הרכב או תפקידו ובוודאי שלא ידעתי ששגריר פולין בישראל נמצא ברכב. בעקבות זאת, אבקש להביע את התנצלותי הכנה על שאירע ואף ביקשתי מבאי כוחי לפנות למשרדי השגרירות בבקשה להתנצל בפני השגריר. אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות".

  מארק מגירובסקי ()
  השגריר הפולני מארק מגירובסקי

   

   

  אגודת ידידות ישראל-פולין הביעה זעזוע מהמקרה. במכתב לשגריר מגירובסקי ציינו חברי האגודה כי "אנו סבורים שאין שום הצדקה להתנהגות מסוג זה.

  חברי האגודה מגנים כל צורה של אלימות נגד נציג רשמי של מדינה זרה בישראל, כמו שאנו מגנים אירועי תקיפה ושנאה נגד יהודים ונציגי מדינת ישראל בכל מקום בעולם כפי שאירעו בימים האחרונים.

   

  "אנו תקווה שבקרוב יחזרו העניינים למסלולם וישררו יחסי כבוד וידידות בין העמים והמדינות שלנו. חברי העמותה ימשיכו לפעול לקידום קשרי אמון וכבוד בין שני העמים".

   

  ממשרד החוץ הפולני נמסר כי "אנו מביעים דאגה מהתקיפה הפיזית והמילולית נגד שגריר פולין בישראל. פעולות כאלה שמכוונות נגד דיפלומטים ראויים לגינוי חד משמעי. כתוצאה מהמצב, שגרירת ישראל בפולין גינתה את התקרית והציעה כל עזרה מצד הרשויות הישראליות בחקירת האירוע.

   

  "אנו מציינים את הפעולה המהירה של משטרת ישראל לעצור את התוקף - אך קוראים לרשויות בישראל להבטיח שהדיפלומטים הפולנים זוכים להגנה ראויה ואפקטיבית בישראל בדרך דומה להגנה שלה זוכים דיפלומטים ישראלים בפולין. אנו מקווים שהרשויות בישראל ימשיכו לעשות מאמץ להביא את האחראי לצדק ולמנוע הישנות של תקריות דומות נגד דיפלומטים פולנים".

   

  ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי גינה כאמור הבוקר בחריפות את תקיפת שגריר ארצו בישראל, שנחשפה ב-ynet ו"ידיעות אחרונות". "אני מודאג מאוד מהמתקפה הגזענית על השגריר מגירובסקי. פולין מגנה נחרצות את המעשה האלים הזה, המונע משנאת זרים", כתב מורבייצקי. הוא הוסיף כי "אסור לקבל מקרי אלימות נגד דיפלומטים, או כל אזרח אחר". זאת על רקע המתיחות ביחסים בין ישראל לפולין.

   

  בדיון שנערך הבוקר בבית משפט השלום בתל אביב בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של לדרמן, תושב הרצליה בן 65, סיפר נציג המשטרה יוני הירשהורן על התקרית שאירעה אתמול בתל אביב: "החשוד הלך במרכז הכביש עם ידיים שלובות מאחור. לאט לאט, במיוחד כאשר הגיע רכב של השגרירות שצפר לו צפירה קטנה כדי שיזוז מהכביש, זה לא מצא חן בעיניו".

   

  "הוא ירק על הרצפה" 

  לטענת פרקליטיו של החשוד, עו"ד דודו ג'והן ועו"ד רומי קאופמן, מרשם נאלץ ללכת על הכביש כי המדרכה מחוץ לשגרירות הייתה חסומה והוא ביקש לבדוק דבר מה בפנים. "הוא לא ירק על השגריר, הוא ירק על הרצפה", אמרו עורכי הדין.

   

  נציג המשטרה המשיך לתאר את האירועים: "לאחר שנהג הרכב צפר לו שיזוז מהכביש, החשוד התקרב לרכב והכה בעצמה על גג הרכב. כאשר השגריר הוציא את הטלפון כדי לתעד את החשוד, הוא פתח את הרכב וירק על פניו של השגריר וזה מה שהיה". נציג המשטרה אמר כי החשוד לא בהכרח ידע שמדובר בשגריר פולין בישראל למרות שידע שמדובר ברכב של השגרירות.

   

  עורכי הדין טענו בבית המשפט כי לדרמן הגיע למקום כדי לברר פרטים בנושא החזרת רכוש ולטענתו אחד השומרים לא אפשר לו להיכנס פנימה וקרא לו "יהודון".

  בנימין נתניהו ומתיאוש מורבייצקי (צילום: EPA)
  ראש ממשלת פולין מורבייצקי. גינה בחריפות(צילום: EPA)

  השופט עלאא מסראווה הורה על שחרורו של לדרמן למעצר בית ובמקביל הרחיק אותו למשך חודש מבניין שגרירות פולין בישראל. "מדובר בסכסוך דרכים כאשר החשוד תקף את שגריר פולין בישראל, חבט ברכבו וירק לעברו", קבע השופט. "אין ספק שמעשה של תקיפה ויריקה כלפי אישיות דיפלומטית בישראל ראויה לכל גנאי והיא מעוררת תחושה של בושה של אזרחי המדינה כלפי אותו אדם שכל חטאו הסתכם בכך שפנה אל החשוד בדרך שלא נראתה לאחרון".

   

  מקור במשרד החוץ הפולני מסר כי "האדם הופיע בכניסה הראשית של השגרירות בסביבות 12:30. השומר ניגש אליו ושאל אותו באנגלית אם הוא קבע פגישה, והוא ענה לו שאינו דובר אנגלית. אישה שעמדה קרוב למקום סייעה בתרגום. מהשיחה איתו התברר כי הוא רוצה לדבר עם מישהו מהשגרירות לגבי 'אנטישמיות פולנית'. השומר ביקש ממנו לחכות כמה דקות ובמקביל ליווה פנימה מספר אנשים שקבעו פגישה".

   

  לפי המקור, "בסביבות השעה 12:45, בזמן שיצא מהשגרירות, ראה השגריר אדם בן כ-60 עומד בשער. דבר אינו חריג בפני עצמו, שכן מבקרים בשגרירות ובקונסוליה נרשמים שם לפני הכניסה. השגריר הלך ישירות למגרש החנייה, נכנס לרכב הדיפלומטי שלו (הנהג היה בפנים) ויצא מהשגרירות.

   

  "לאחר שהתרחקו כ-100 מטרים מהשגרירות, הבחינו השגריר והנהג באותו אדם הולך לאט מאוד מול המכונית באמצע הכביש. הנהג צפר לו אך הוא לא הגיב. כמה שניות לאחר מכן האיש הסתובב, ניגש אל הרכב, ודפק בחוזקה על הגג עם אגרופו. השגריר הוציא את הטלפון שלו והחל לצלם אותו, ואז פתח האדם את דלת הרכב באלימות וירק לעבר השגריר". המקור טען כי "האדם צעק וקילל בעברית במשך כל הזמן והשתמש במילה 'פולני'".

   

  שיחת הבהרה לשגרירה בוורשה 

  שגרירת ישראל בוורשה אנה אזרי אף זומנה היום לשיחת הבהרה במשרד החוץ הפולני בעקבות תקיפת השגריר, ודובר משרד החוץ עמנואל נחשון הגיב למורבייצקי וכתב: "ישראל מזועזעת מהתקיפה ועומדת מאחורי השגריר הפולני. משטרת ישראל חוקרת את המקרה. נעדכן את חברינו הפולנים. מדובר בנושא בעל חשיבות עליונה עבורנו, ואנו מחויבים לביטחונם של הדיפלומטים".

   

  מגירובסקי סיפר כי היה מחוץ לבניין השגרירות ברחוב סוטין, כשלפתע אדם התנפל עליו, תקף אותו פיזית וצעק עליו. השגריר ההמום סיפר כי כל מה שהצליח להבין מהצעקות היו המילים "פולני, פולני", והיה מזועזע מדי בכדי לקלוט מילים אחרות.

   

  הפולנים הגישו מיד תלונה במשטרת ישראל, והשגריר הפולני הגיש תלונה רשמית למשרד החוץ. ראש הטקס במשרד, מירון ראובן, מיהר לעדכן את משטרת ישראל ואת הגורמים השומרים על השגרירויות בתל אביב, וביקש מכל הגורמים לתת עדיפות לנושא וליצור קשר מיידי עם הביטחון הפולני בשגרירות. השגריר ציין שהצליחו לצלם את האיש וכן את רכבו.

   

  ראובן הודיע לשגריר שכבר עודכן על המעצר על ידי המשטרה. השגריר הפולני שיבח את המשטרה וציין שהם היו יעילים מאוד במהלך כל הפרשייה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים