שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סטי"לים הגנו על האסדה שמול עזה: תיעוד מהשמדת סירות הקומנדו של חמאס
  ההסלמה האחרונה היוותה קדימון למלחמה הבאה - גם בזירה הימית: שתי ספינות טילים גדולות הגנו על אסדת הגז הסמוכה לעזה. במקביל, כוחות חיל הים תקפו כ-50 יעדים ימיים, בהם סירות מוסוות, בפחות מ-48 שעות. כמה כוחות נוספים נדרשים לאפשר את הגדלת מרחב הדיג?

   

  תיעוד השמדת סירות הקומנדו של חמאס    (צילום: דובר צה"ל)

  תיעוד השמדת סירות הקומנדו של חמאס    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שני ימי הקרב מול עזה בשבוע שעבר הוכיחו שהזירה הימית לא תכלול במלחמה הבאה רק התמודדות עם הקומנדו הימי מ"צבא הטרור" של חמאס, כהגדרת הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי. בזרוע הים השלימו את תחקירי התקיפות שביצעו הכוחות, וכללו קרוב ל-100 פעולות שונות בתוך פחות מ-48 שעות.

   

  הסבב האחרון לווה למעשה בקדימון למקרה של עימות נרחב בדרום בשבועות הקרובים. זולת שייטת הצוללות, כמעט כל סוגי הכוחות של החיל היו מעורבים בלחימה עם חמאס והג'יהאד האיסלאמי בתחילת השבוע שעבר, כפי שיתרחש במלחמה נוספת בדרום: משתי ספינות טילים גדולות שעליהן מערכת טילי ברק שהגנו על אסדת הגז תמר המרוחקת 12 מיילים ימיים בלבד מחופי עזה, ועד הדבורות, כלי השיט הבלתי מאוישים של הפלגה הדרומית 916 וכוחות נוספים.

  ספינת סטי
  סטי"ל על רקע אסדות גז. ארכיון (צילום: דובר צה"ל)

  לוחם הקומנדו הימי של חמאס. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  לוחם הקומנדו הימי של חמאס. ארכיון(צילום: רויטרס)

  תיעוד תקיפות ימיות (צילום: דובר צה
  מתבייתים על המטרה...(צילום: דובר צה"ל)

  תיעוד תקיפות ימיות (צילום: דובר צה
  ... ומשמידים אותה(צילום: דובר צה"ל)

  הכוחות הימיים נערכו בשבוע שעבר למצב ריאלי שבו חוליות קומנדו של חמאס יחדרו לישראל מתחת לקו המים עם ציוד הצלילה המתקדם שלהם והניסיון המבצעי שרכשו באימונים רבים בארבע השנים האחרונות. עם פרוץ ההסלמה, בשבת בבוקר, הטילו לוחמי הזרוע תוך זמן קצר סגר ימי מלא על חופי הרצועה, וחיישני הגילוי שנפרסו על קרקעית הגבול הימי עם הרצועה לאחר מבצע צוק איתן וביצעו את מטרתם.  

   

  החשש היה לא רק מחדירה של צוללני חמאס לכיוון חופי אשקלון, אלא גם מירי רקטי או ישיר באמצעות טילי נ"ט על ידי חוליות שיתקרבו לאסדת תמר על גבי סירות או אופנועי ים. תקיפת "נחיל" שכזו, שלא נראתה עד כה מעזה, היא אחד מהתרחישים המרכזיים שאליהם נערך זרוע הים בעימות הבא. זו כנראה הסיבה שלא פחות מ-20 סירות מהירות של חמאס והג'יהאד האיסלמי הותקפו על ידי כוחות צה"ל בשבוע שעבר, בהן סירות מהירות וסירות גומי. במקביל הותקפו כ-50 יעדי טרור נוספים ובכללם מוצבים ימיים, מחסני אמל"ח ימי בבתי פעילים ועמדות תצפית בקו החוף העזתי.

   

  "כלי נשק ומטעני חבלה על כל סירה" 

  "מדובר בסירות תמימות לכאורה למראה שמעורבבות בין אלפי כלי שיט אזרחיים, כמו סירות דיג, כך שבררנו את המוץ מהתבן", הסביר ל-ynet קצין מזרוע הים שפיקד על חלק גדול מהפעולות. "על כל סירה כזו ניתן לשאת כלי נשק ומטעני חבלה. לא הייתה תקיפה מהים בהיקף שכזה עד כה, ביחס לפרק הזמן שבו תקפנו".

   

  הפעולות נוהלו מהמטה המבצעי החדש של חיל הים בקריה, בהובלת מפקד הזרוע אלוף אלי שרביט. המטה המשודרג משלב אינטגרציה מבצעית וטכנולוגית מהירה ומדויקת, בשילוב כוחות אוויריים, שחלקם פעלו תחת הוראת קציני חיל הים.

  אנשי הקומנדו של חמאס ()
  אנשי הקומנדו של חמאס

  בכירים בחיל רואים בסבבי הלחימה הזדמנויות לקזז יכולות משמעותיות מהמערך הימי של חמאס, שמתפתח כקלף מפתיע של ארגון הטרור בעימות הבא. מבחינת זרוע הים, ללא תקיפות שונות בסבבי הלחימה של השנה האחרונה, בהן של המנהרה הימית שחמאס הכשיר - הארגון השולט ברצועה והג'יהאד האיסלאמי היו במלחמה הבאה חזקים יותר בתווך הימי.

   

  ההסתכלות על משימת הגנת האסדה כמקור אנרגטי חשוב לישראל מעסיקה את ההכנות לעימות גם בשגרה, אולם כדבר שחמאס ירצה בעיקר לקטוף כהישג תודעתי כמו פגיעה מצולמת באסדה, ופחות במישור הצבאי מבחינת תוצאת הפגיעה. כעת, בין סבב הלחימה לעימות הבא, אפשרו כוחות חיל הים בהתאם להחלטת הדרג המדיני להגדיל מחדש את מרחב הדיג עם עזה לשיאים שלא זכורים זה יותר משני עשורים.

   

  הגנה ימית על הדרום אל מול 15-12 מיילים ימיים פתוחים זו משימה שמצריכים יותר פעילות וכוחות של חיל הים, באופן שמותח עוד יותר את לוחמי הביטחון השוטף בפלגה 916, שבסיסה באשדוד. "זה מצריך אותנו להתאים עצמנו למציאות, זה לא אותו דבר. אנו מקצים עוד כלים כדי לעמוד במשימות", הסביר הקצין מחיל הים. "התאמנו לכך את יכולות הגילוי והשליטה שלנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  סטי"ל על רקע אסדות גז. ארכיון
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים