שתף קטע נבחר

מחקר ענק: דיאטה דלת שומן – מפחיתה את הסיכון למות מסרטן שד

חוקרים אמריקנים שבדקו עשרות אלפי נשים במשך עשרים שנה מצאו כי אלו שהקפידו על תזונה דלת שומן היו בסיכון נמוך יותר למות מסרטן שד. אחת מכל 8 נשים בישראל לוקה בסרטן שד, המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל

עדות נוספת ליתרונות התזונה הנבונה: מחקר חדש מגלה שצריכת דיאטה דלת שומן מפחיתה אצל נשים את הסיכון ללקות בסרטן השד. המחקר יוצג בקרוב בכנס האיגוד האמריקני לאונקולוגיה שייערך בחודש הבא.

 

הממצאים מגיעים ממחקר רחב היקף שנמשך כעשרים שנה, וכלל מעל 48 אלף נשים בתקופת לאחר הפסקת הווסת. המחקר החל בשנת 1993 בהשתתפות נשים בשנות ה-50, 60 ו-70 לחייהן. כל הנבדקות מעולם לא אובחנו כלוקות בסרטן השד.

 

כ-20 אלף מהנשים הללו תיעדו במשך שמונה שנים את צריכת המזון שלהן ביומן אכילה, כשהן מקפידות על תזונה דלת שומן. הנשים ניסו להפחית מתזונתן בשר אדום, מוצרי מזון עתירי שומן, והקפידו על תפריט עשיר בירקות, פירות ודגנים מלאים.

 

קיראו עוד

ממוגרפיה: יעילה לצמצום סרטן שד או יוצרת אבחון יתר?

המספרים נחשפים: כמה חולות סרטן שד יש בישראל?

 

 

 

 

שד (צילום: shutterstock)
סרטן שד. ירידה בתמותה(צילום: shutterstock)

 

הקשר בין תזונה נכונה לבין סרטן השד

הנשים במחקר התבקשו לצרוך לא יותר מ-20 אחוז קלוריות שומן ביממה מכלל התפריט היומי. לא כל הנשים הצליחו לעמוד במשימה. התוצאות הראו שרק נשים שהצליחו להפחית לפחות 24.5% שומן מכלל התפריט היומי, השיגו הגנה מפני תמותה.

 

החוקרים ממכון המחקר של אוניברסיטת UCLA בלוס אנג'לס ניתחו את הממצאים ומצאו כי הנשים שהקפידו על תזונה דלת שומנים ועשירה בירקות ופירות, היו בסיכון נמוך ב-20 אחוזים למות מסרטן השד. אף שהמחקר לא מצא קשר בין התזונה לסיכון ללקות בסרטן שד, הרי שגם נשים שלקו בסרטן שד והקפידו על תזונה בריאה, היו בסיכון נמוך למות ממנו.

 

"עדיין מוקדם לומר שתזונה נבונה מונעת סרטן שד", אמרו החוקרים, "נדרשים לשם כך עוד מחקרים. מה שברור הוא שתזונה בריאה היא כלי רב עוצמה המשפיע על תגובת הגוף לטיפול בסרטן השד".

 

בתוך כך מצאו החוקרים כי ככל שלאישה גורמי סיכון מטבוליים גבוהים יותר (כמו יתר שומנים בדם, יתר לחץ דם או סוכרת) כך עולה הסיכון למות מסרטן שד: נשים שאצלן נמצאו 3 גורמי סיכון ומעלה, היו בסיכון גבוה ב-69 אחוז למות מסרטן שד.

 

דיאטה (צילום: shuttersock)
תזונה בריאה היא כלי רב עוצמה המשפיע על תגובת הגוף לטיפול בסרטן השד". תפריט דל שומן (צילום: shuttersock)

 

המחלה הממארת ביותר לנשים

סרטן השד היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי. אחת מכל 8 נשים תאובחן בסרטן שד במהלך חייה. עם זאת, ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים מוקדמים יותר, סיכויי הריפוי עולים ל-90 אחוזים.

 

הסימנים המחשידים

ב-90% מהמקרים, הסימן הראשון לסרטן השד הוא גוש בחזה בו חשים במישוש, אולם ישנם סימנים אחרים הדורשים בדיקה של כירורג שד.

 

אלה ה"דגלים האדומים" שאליהם יש לשים לב:

 

בשד:

שינוי בצורה או בגודל.

ורידים מורחבים או בולטים.

שקע או בליטה בעור.

אודם על פני השד, ללא קשר להנקה, או זיהום חריף בשד.

גירוד עקשני שאינו חולף.

אי-נוחות או כאבים.

 

בפטמה:

הפרשה דמית או שקופה.

פריחה על הפטמה או מסביב לה.

פטמה ששקעה פנימה לאחרונה.

גוש

 

בבית השחי:

גוש עמוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
סרטן השד. ההשפעה של דיאטה דלת שומן
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים