שתף קטע נבחר

התפשטות דירות airbnb בת"א: "בסוף נהיה כמו ברצלונה - והתושבים יתקוממו"

ריבוי הדירות המשמשות למלונאות משפיע על מחירי הדירות למגורים - שלא מפסיקים לעלות בגלל המחסור בהיצע. מומחים שהתראיינו לאולפן ynet טוענים שהממשלה והעירייה צריכות לקחת אחריות על הנושא באמצעות חקיקה ורגולציה. "לכל משקיע שקונה היום דירה עדיף להפוך אותה למלון ולא למגורים"

 

 

"כאשר לוקחים דירות והופכים אותם ליחידות דיור לתיירות - בכמויות שאף אחד לא התכוון אליהן - ההיצע מצטמצם, וזה גורם לעלייה במחירי השכירות". כך אומרת מעיין נשר, לשעבר רכזת השיכון באגף התקציבים באוצר, היום (ה') באולפן ynet. זאת בעקבות פרסום המחקר שערכה המראה כי שיעור הדירות המושכרות דרך airbnb בתל אביב גבוה בהרבה מבערים מערביות אחרות.

 

שיעור דירות Airbnb בת"א: פי 7 מבניו יורק

עיריית ת"א אישרה את צו הארנונה: משכירי Airbnb ישלמו יותר מפי 2 

Airbnb התקפלה: ביטלה את החרם על הדירות בהתנחלויות יהודה ושומרון

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

אתם אומרים שתל אביב הפכה למלון אחד גדול.

"אתה אומר את זה יפה מאיתנו", אומרת נשר. "הארגון שלנו 'כן בתל אביב' בא מתוך רצון להיטיב עם התושבים והשוכרים של תל אביב, אנחנו חושבים שתל אביב היא העיר הטובה ביותר לגור בה בישראל, זה מקום שאנשים רוצים לחיות בו. גם העיר רוצה שיבואו אליה אנשים ולכן היצע דירות שמאפשר רמת מחירים שפויה זה משהו שחשוב לשמור עליו".

דרום תל אביב (צילום: shutterstock)
"השכונות בתל אביב ייראו כמו השכונות בברצלונה ואמסטרדם"(צילום: shutterstock)

"אנחנו חושבים שצריך להגדיל את היצע הדירות ואנחנו פועלים כדי להשפיע על מדיניות שתקדם את הגדלת ההיצע. מה שאנחנו רואים זאת תופעה שמנוגדת לכל מה שאנחנו חושבים שצריך לעשות וגם למהלכי הממשלה". 

 

מתכנן הערים טל אלסטר, שחתום גם הוא על המחקר, התראיין גם לאולפן ynet. לדבריו, "ההבדל בין תל אביב לערים אחרות הוא בקנה המידה. אם בתל אביב שלושה אחוזים ממלאי הדירות הפכו לדירות airbnb - זה פי שלוש מברצלונה, פי חמש מניו יורק, פי שש מפריז. צריך גם לשים לב איזה דירות הפכו ל-airbnb - מדובר ב-5,000 דירות של 2-3 חדרים, רובן מרוכזות במרכז העיר, מהצפון הישן ועד לצפון יפו".

    ()
 

זה הופך את מרכז העיר לבלתי אפשרי למגורים במחירים שפויים.

"כשההיצע יורד אז המחירים עולים, ואז יש פחות אפשרויות", אומר אלסטר.

 

איתן שוורץ, המכהן כמנכ"ל "עיר עולם", שהיא גוף עירוני האחראי על פיתוח התיירות בתל אביב, השתתף גם הוא בדיון באולפן: "אני חושב שהדיון הזה הוא חשוב, הוא נוגע באותן נקודות שאנחנו מסכימים איתם. היום אנחנו נמצאים במצב שהוא עדיין נסבל, אבל אם נסתכל 5-10 שנים קדימה יש סכנה שנהיה במצב של ברצלונה ואמסטרדם, שם שכונות שלמות הפכו לתיירותיות. התושבים מתקוממים נגד התיירות וסופו של התהליך הוא רגולציה חריפה כדי לעצור את זה. אנחנו עוד לא שם, אבל אפשר לראות את הניצנים של זה בשכונות מסוימות, במרכז העיר, בצפון הישן, בנווה צדק, בכרם התימנים - את הדבר הזה אנחנו רוצים לעצור".

 

איך אתם יכולים לעצור את זה? אין מספיק מלונות והמחירים מופקעים.

"אתה נוגע בדיוק באיזון שאנחנו מנסים למצוא" אומר שוורץ. "מצד אחד תל אביב נהנית משיא כל הזמנים בתיירות ועלייה מטורפת במספר האנשים שרוצים להגיע, ובמיוחד הקהלים שצורכים את הסוג הזה של התיירות, הזולה יותר, הקהילתית, ואנחנו רוצים לעודד את זה. מצד שני אנחנו שומעים תושבים שהבעיה הזו קריטית מבחינתם, בניינים שבהם הם נשארו הישראלים היחידים".

 

"לפני כמה חודשים אישרה מועצת העיר מהלך להעלאת הארנונה עבור אותן דירות airbnb, זהו צעד ראשון ולא מספק. הצעד האמיתי צריך להיות רגולציה ברמה לאומית שהופכת את ההשכרה או את ההפקעה מדירות למלונות ללא כדאית. אין לנו בעיה עם דירה שמדי פעם כשאטילה יוצא לשבועיים חופש אז הוא שם אותה בפלטפורמה אינטרנטית ועושה כמה לירות - זה מצוין לתיירים ומצוין לאטילה וגם לעיר זה סבבה. מה שאנחנו לא רוצים זה מה שמחברי הדו"ח מצביעים עליו, דירה שהיתה שייכת למגורי ישראלים והפכה לחלוטין למלון. בניין שבעבר איכלס שמונה משפחות ישראליות והיום מאכלס רק תיירים".

 

אלסטר טוען כי העירייה יכולה וצריכה לפתור את הבעיה. "אנחנו הצבענו על כמה כלים שהעירייה כן יכולה לנקוט. מה שאנחנו מתארים זה מעבר של שימושים ממגורים למלונאות, והעירייה יכולה להגביל את זה דרך חוקי התכנון והבנייה, דרך המנגנון של רישוי עסקים. לטעון שלעירייה אין שום כלים זה טיעון לא משכנע".

    ()
   

נשר אומרת כי "אנחנו מסכימים עם איתן שהצעד שנקטה העירייה לא מספק - הארנונה לא תגרע מהכדאיות האדירה של המשקיע להפוך דירה למלון. לכל משקיע שקונה היום דירה עדיף לא להשכיר אותה למגורים, גם אם הוא משלם למישהו שעושה לו את התיווך ומתחלק עם עו"ד.

 

"אנחנו לא ממציאים את הגלגל ואנחנו מסתכלים מה עשו בערים אחרות, שהגבילו את מספר ימי ההשכרה בשנה. אנחנו ממליצים להגביל את המספר הזה ל-60 יום על דירות שלמות. חילקנו את העיר לאזורים, יותר מבוקשים ופחות מבוקשים, כאשר באזור פחות מבוקש אנחנו מציעים יותר ימים, לעשות רישום ורישוי של הדירות ולהשוות את התנאים. זה מלון לכל דבר רק שהרבה יותר קל להקים אותו, לכן צריך לרשום אותם ולעקוב אחריהם. אנחנו מודעים שזה מצריך מאמצי אכיפה אבל אנחנו חושבים כתושבים שזה שווה את זה, וקוראים לכנסת ישראל לעשות חקיקה ברמה הלאומית"

 

שיעור דירות Airbnb בת"א: פי 7 מבניו יורק

המחקר מציג כי מספר הדירות בתל אביב המושכרות באופן קבוע לצרכים תיירותיים במסגרת אתר ההשכרה לתקופות קצרות Airbnb, צמח בשנים האחרונות בחדות והפך חריג ביחס לערים מרכזיות נוספות בעולם המערבי, תוך שהוא מקטין את היצע הדירות המוצעות למגורים ומייקר את מחירי השכירות.

כרם התימנים (צילום: ריאן פרויס)
כרם התימנים: 16% מהדירות מושכרות למלונאות(צילום: ריאן פרויס)
  

על המסמך חתומים, כאמור, נשר ואלסטר. לפי הנתונים, מתוך 9,150 דירות המוצעות להשכרה בתל אביב במסגרת Airbnb, מושכרות באופן קבוע ובצורה מקצועית עד ל-7,150 דירות. מדובר ב-3.4% מתוך כלל הדירות בעיר, שיעור השכרות חריג הגבוה פי כמה מרוב הערים המערביות הנחשבות ליעדי תיירות פופולריים. פי 7 למשל מניו יורק, שבה הוסבו 0.5% בלבד מהדירות לאירוח באופן קבוע. בפריז עומד שיעור ההשכרות על 0.9%, באמסטרדם - 0.8%, ובברלין - 0.2%. למעשה העיר היחידה מלבד תל אביב אשר חוצה את רף האחוז היא ברצלונה עם 1.4%.

 

עוד נמצא, כי לעלייה החדה בכמות דירות ה-Airbnb השפעה שלילית על הגדלת ההיצע למגורים בעיר. כך, בעוד שהיקף הדירות שאוכלסו במהלך 2018 בתל אביב עמד על כ-2,700 יחידות דיור, גדלה כמות הדירות המוצעת להשכרה בקביעות ב-Airbnb ב-800-1,200 דירות. כלומר, כשליש ממה שאמור היה להיות תוספת להיצע הדירות נחתך לטובת שימושים מלונאיים.

 

מעבר לכך, וכפי שפורסם במחקרים קודמים, בהיעדר כל פיקוח על פיזור הדירות המיועדות להשכרה, רוב הדירות מרוכזות בתא שטח מצומצם במרכז העיר כך ששיעור הדירות המושכרות באזור מרקיע שחקים. הדוגמה הבולטת היא כרם התימנים, שם מוערך שיעור ההשכרות בלפחות 16% מכלל הדירות, ואילו בנווה צדק מגיע שיעורן ל-8% מכלל הדירות. בניו יורק, לשם השוואה, עומד שיעור הדירות הגבוה ביותר שהוסב ליחידות Airbnb ברמה השכונתית על 1.6% בשכונת ויליאמסבורג בברוקלין, והשנייה אחריה היא אזור הדאון טאון של מנהטן עם 1.1%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עיר שהיא מלון אחד גדול
צילום: shutterstock
מומלצים