שתף קטע נבחר

נתניהו נסוג מהסכם עם החרדים ולא יתמוך במועמדת למבקר המדינה

בכירים חרדים אמרו שרה"מ חזר בו ברגע האחרון מתמיכתו בעו"ד מיכל רוזנבוים. מאחורי סיכול המינוי, לדבריהם, עומד בנו יאיר, שנחשף לציוץ של פעיל שמאל שכתב כי הוא חבר של רוזנבוים. משפחת נתניהו: "קשקוש, מתמקדים במועמד אחד מול האופוזיציה". לראשונה זה עשרות שנים, לא ימונה שופט למבקר

מיכל רוזנבוים ()
כבר לא תהיה מבקרת המדינה. עו"ד מיכל רוזנבוים
 

דרמה פוליטית לילית של הרגע האחרון: זמן קצר לפני שנסגרה אמש (יום ב') רשימת המועמדים לתפקיד מבקר המדינה, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לסגת מהסיכום עם המפלגות החרדיות - ולא לתמוך במועמדותה של עו"ד מיכל רוזנבוים לתפקיד. כך לפי בכירים ב"יהדות התורה". בסופו של דבר הציעו בקואליציה את רואה החשבון מתניהו אנגלמן, מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), בעוד מטעם האופוזיציה יתחרה אלוף במיל' גיורא רום. מבקר המדינה הבא ייבחר מבין השניים על-ידי מליאת הכנסת ב-3 ביוני בהליך בחירה חשאי. לראשונה זה עשרות שנים, לא מועמד לתפקיד שופט.

 

אתמול בבוקר הודיעו בליכוד כי הקואליציה מציעה לתפקיד מבקר המדינה שני מועמדים: עו"ד מיכל רוזנבוים ומתניהו אנגלמן. הסיכום על מועמדותה של עו"ד רוזנבוים, המשמשת כיועצת המשפטית לאיגוד התאגידים העירוניים, התקבל בין נתניהו לבין המפלגות החרדיות, כיוון שהיא נחשבת מקורבת לבכירים בשתי המפלגות. כמועמד נוסף העלו בליכוד את שמו של אנגלמן, למקרה שמשהו ישתבש בדרך.

בנימין נתניהו יעקב ליצמן ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו וליצמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

את ההצעות למועמדים לתפקיד ניתן היה להגיש אמש עד חצות. אולם בשעות הערב המוקדמות, ביקש ראש הממשלה מח"כ יעקב ליצמן לסור ללשכתו. בפגישה הודיע נתניהו לליצמן שהוא מסיר את תמיכתו מרוזנבוים - זמן קצר לאחר שדובריו של נתניהו הכריזו עליה כאחת משני מועמדי הקואליציה. בסופו של דבר הודיעו רשמית בליכוד: אנגלמן יהיה המועמד מטעמם. "סוכם על ידי כל מפלגות הקואליציה כי מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה הוא רואה החשבון מתניהו אנגלמן", נמסר.

 

בכירים ביהדות התורה אמרו אמש כי הם נדהמו לשמוע על ההחלטה של נתניהו וכי לא הבינו בתחילה מדוע הוחלט לפסול אותה. כתוצאה מכך, היא לא הגישה מועמדות לתפקיד. ביהדות התורה היו מי שהצביעו על ציוץ שבו כתב פעיל השמאל אלדד יניב כי עו"ד רוזנבוים היא חברה שלו. בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, השיב לציוצו של יניב והתכתש עימו פומבית ברשת החברתית, תוך השמצות על המועמדת. לדברי גורמים ביהדות התורה, לחלופת הציוצים יש קשר לביטול מינויה של רוזנבוים.

 

הציוץ ש"שינה את התמונה":

 

במפלגות החרדיות ניסו בקדחנות להשיג עד חצות 10 חתימות שנחוצות להגשת מועמדות. זאת כדי להעלות את מועמדותה בעצמם, בלי תמיכת ראש הממשלה. בינתיים, גורמים בליכוד העלו את שמו של רונן פרץ, סגן מזכיר הממשלה הנחשב מקורב לנתניהו.

 

רוזנבוים, שייצגה בעבר את עיריית בני ברק בתגובתה לעתירת מרצ, שביקשה לחייב פרסום שילוט הכולל תמונות נשים בתוך שטח השיפוט של העיר, נחשבת למקורבת לחרדים - ליו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן ולאיש ש"ס יהודה אבידן גם סיעת ש"ס תומכת בה.

מתניהו אנגלמן וגיורא רום (צילום:מתוך אתר המל
המתמודדים שנותרו במרוץ(צילום:מתוך אתר המל"ג, גיל יוחנן)
 

משפחת נתניהו מכחישה שיאיר נתניהו הוא שהטיל את הווטו על המינוי ומגדירה את הטענה "קשקוש". לדברי גורמים בקואליציה ההחלטה הייתה להתמקד במועמד אחד, לאור העובדה שהאופוזיציה התגייסה בעד מועמדותו של אלוף במיל' גיורא רום.

 

לאנגלמן, המועמד הסופי כאמור של הקואליציה, תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה וחשבונאות ותואר שני במנהל עסקים. משנת 2010 כיהן אנגלמן כמשנה למנכ"ל הטכניון ובתחילת 2014 הוא מונה לתפקיד המנכ"ל. קודם לכן הוא היה מנכ"ל מ.מ. שהם, סמנכ"ל המכללה האקדמית להנדסה בירושלים ומנהל סניף ירושלים במשרד רואי החשבון "פאהן, קנה ושות'".

 

מועמד האופוזיציה, אלוף במיל' גיורא רום, הוא טייס קרב שהיה אלוף ההפלות הראשון בחיל האוויר. במהלך שירותו היה ראש מטה חיל האוויר ונספח צה"ל בארצות הברית. "מדובר באחריות כבדה", אמר ל-ynet. לאחר שירותו הצבאי כמנכ"ל משרד התשתיות, מנכ"ל הסוכנות היהודית וכן כמנכ"ל רשות התעופה האזרחית. עד לאחרונה כיהן כיו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים. את שמו של רום הציעה סיעת כחול לבן, בתמיכת סיעות העבודה, מרצ ורע"ם-בל"ד.


פורסם לראשונה 20/05/2019 23:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים