שתף קטע נבחר

הרב הראשי: "אין שום מצווה להדליק מדורה, מנהג שיצא מפרופורציה"

"אין בזה שום טעם, אין לזה שום הצדקה ולא צריך את זה": בראיון לאולפן ynet תוקף הרב הראשי לישראל, דוד לאו, את מנהג הדלקות המדורות, ומסביר כי הוא "יצא מכל פרופורציה" וכי "אין מצווה של ממש להדליק מדורה". לדבריו, "יש לנו מה ללמוד מרשב"י גם בלי להדליק שום מדורה"

 

הוראה הלכתית: "למעט במדורות ובגודלן". לקולות המסתייגים מהדלקת המדורות בל"ג בעומר מסיבות בטיחותיות ואקולוגיות, מצטרף קול הלכתי בכיר: הרב הראשי לישראל, דוד לאו, אומר הבוקר (ג') בראיון לאולפן ynet כי אין כל מצווה להדליק מדורה, ובמכתב שהוציא עם הרב הראשי, יצחק יוסף, הורו השניים "לזכור שהמדורה אינה תכלית היום, אלא הרעיון הוא להגביר את הדבקות בתורת הרשב"י".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

"אני ממש לא רוצה לאכזב פה אף אחד", אומר הרב הראשי לישראל, דוד לאו, בראיון לאולפן ynet, "אבל אין מצווה של ממש להדליק מדורה". הוא מסביר כי "כל מה שמוזכר לנו ביום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי, הוא שאנחנו יודעים שעל נפטרים מדליקים נר - ומכיוון שהוא היה אישיות דגולה ומיוחדת במינה, אז ביום פטירתו לא מסתפקים בנר אלא הדליקו אבוקה גדולה מאוד. מהאבוקה הזו הגענו למדורות, ומהמדורות הללו נסחפנו כבר לכיוונים אחרים. כך שמצווה ממש אין, רק מנהג של הדלקת נר שגדל מאוד-מאוד".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :  

 

להמלצות שלא להדליק מדורות בחג הזה עקב התחזית למזג אוויר שרבי מאוד, מצטרף גם הרב הראשי: "אני מאוד מבין את ההמלצות. גם היום חם, גם איכות הסביבה, גם כל המדורות עם כל המריבות - אין בזה שום טעם, אין לזה שום הצדקה ולא צריך את זה. אם אפשר היה לאחד כמה וכמה קבוצות למדורה אחת קטנה, חברתית וחברותית יותר, זה הרבה יותר תועלתי, ואין לי ספק שזה מכבד את רבי שמעון בר יוחאי יותר. אז מעט מדורות קטנות, אבל ממש לא להגזים. חם, המצב לא פשוט, זה מסוכן, ושמירת החיים והבריאות חשובים פי כמה וכמה מהדלקת המדורה".

 

"מכיר רבנים גדולים שלא הדליקו מדורה"

למי שעוד היה ספק, מדגיש הרב הראשי כי אין שום ציווי הלכתי או מצווה בעצם ההדלקה, ומי שלא מדליק מדורה בל"ג בעומר לא עובר על דבר: "זה בסדר גמור אפילו", מחדד הרב לאו, ומדגיש כי אין שום חובה לקיים מנהג לא מחייב. "אני מכיר רבנים גדולים דגולים ומכובדים שלא הדליקו מדורה בל"ג בעומר.

 

1 ()
"מצטער אם אכזבתי פה מישהו שהיו לו תוכניות גדולות". הרב הראשי, דוד לאו

 

"מי שמדליק, בוודאי שיש לזה מעלה כאשר הוא עושה זאת לכבודו של רבי שמעון בר יוחאי, ומעט לומד מתורתו, מנסה להבין את האישיות הדגולה של הרב שהיה אוהד ארץ ישראל מאין כמוהו... יש לנו מה ללמוד מרשב"י גם בלי להדליק שום מדורה. מצטער אם אכזבתי פה מישהו שהיו לו תוכניות גדולות".

 

הרב מבקש להוסיף כי "אין שום היתר לגזול חומרי בניין לצורך הדלקת מדורה או עגלות מסופרים. זה ממש לא מיועד לכך, אין שום הצדקה ושום היתר לדבר. ובוודאי שאין מי שיסכים לקיים את המנהג שכבר יצא מכל פרופורציה, על ידי גזל. נקווה שיעבור היום בשלום, בלי תאונות, בלי אסונות ורק מתוך חיוך".

 

"להתלכד סביב מדורות מועטות"

לדברים של הרב לאו באולפן ynet הצטרף גם מכתב שהוציאו מאוחר יותר הרבנים הראשיים – הרב לאו והרב יוסף – ובו קראו לציית הוראות כוחות הכיבוי וההצלה, "ולשמור על כל כללי הזהירות הנדרשת בעת הדלקת המדורות של ל"ג בעומר ובמיוחד לאור מזג האוויר השרבי הצפוי השנה העלול לגרום לאיבוד שליטה על השריפות".

 


 

לקריאת הנוסח המלא, לחצו על המכתב

 

"חובה עלינו לנהוג תוך שמירה על הלכות התורה הקדושה, ובראשם 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'", כתבו. "השנה באופן מיוחד, לפי התחזית, אמור להיות חום גדול, ובמזג אוויר כזה החששות רבים יותר. ראוי למעט במספר המדורות ובגודלן", הדגישו. "אין כל צורך להעמיד מדורות גדולות שיש בהן סכנה, ועדיף להתלכד סביב מדורות מועטות. יש לזכור שהמדורה אינה תכלית היום, אלא הרעיון הוא להגביר את הדבקות בתורת הרשב"י".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים