שתף קטע נבחר

צפו: הפרויקט (החסידי) של עידן רייכל

הוא היה בדרך לניגריה, הם בדרך לניו-יורק, והתפתח שיח מוזיקלי מיוחד. עידן רייכל שלף את הגיטרה בספונטניות, ולימד את חברי להקת "מלכות" החסידית את הלחן המיוחד שחיבר ל"לכה דודי". "מקווה שנשמע את זה בקרוב בבתי הכנסת", אומר רייכל ל-ynet. צפו במפגש המיוחד

 

פחות מיומיים אחרי שהופיע על במת האירוויזיון, מול 200 מיליון צופים, התרחש אחד מהרגעים הישראליים המקסימים האלה, כשיוצרים מעולמות שונים נפגשים במקרה. בעת שהמתין לטיסה זיהה רייכל, מבכירי היוצרים הישראליים, להקה חסידית – אחת החשובות במגזר. הוא שלף את הגיטרה, הנוכחים, עשרות ישראלים בדרך למטוס, שלפו סלולרי - והשאר בהיסטוריה של המועדפים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. היכנסו >> 

 

רייכל החל לנגן בגיטרה - והם, שהמתינו לטיסה לניו-יורק, הצטרפו אליו לביצוע חד-פעמי ומפתיע של "לכה דודי", הפיוט שמושר בכל קבלת שבת. עד היום חוברו לו עשרות מנגינות, אבל הגרסה שבוצעה היום (ג'), היא חדשה לגמרי.

 

"זה לחן שלי ל'לכה דודי' - ואני מחפש מקהלה שתשיר את זה כבר הרבה זמן", מספר עידן רייכל ל-ynet. נפגשנו בטרמינל בדרך להופעה של הפרויקט בניגריה, ועשיתי איתם ניסיון. הם אנשים מקסימים ופתוחים מאוד, וכיף לראות שזה דיבר גם לנוסעים מסביב". הוא הוסיף: "מקווה שנשמע את זה בקרוב בבתי הכנסת".

 

שליפה ספונטאנית

להקת "מלכות" מוכרת מאוד במגזר החרדי, ומלווה אירועים רבים שבהם משתתפים חשובי הרבנים והאדמו"רים. היא כוללת אברכים נשואים מחסידות דושינסקי (דושינסקיא), חסידי וויזניץ' וסאטמר, והללו מופיעים ומבצעים ניגונים חסידיים בלבד.

 

עידן רייכל עם להקת
עידן רייכל עם להקת "מלכות"(באדיבות Matan Fraidin)

 

"בזמן ההמתנה לטיסה, רייכל זיהה כי מדובר בלהקה חסידית", מספר פנחס ביכלר, מנהל הלהקה. "הוא שלף את הגיטרה בספונטניות והחל לנגן. בתוך שניות חברי הלהקה קלטו את המנגינה, והחלו לשיר איתו".

 

לדבריו, במהלך האירוע הביע רייכל נכונות להקליט את השיר עם חברי הלהקה, אולם מאחר ומדובר בצעירים חרדים שדואגים למעמדם בקהילה, ייתכן ויהיה צורך בשכנוע רב.

 

המוזיקאי והמנצח, יואלי דיקמן, אף הוא כוכב חרדי שנכח באירוע, מספר כי מדובר בלחן מקורי של רייכל, שידוע כמי שאוהב ומחפש חיבורים מיוחדים מסביב לעולם ובכלל. "רגע לפני העלייה למטוס הוא פגש קבוצה שנראתה לו כמו להקה מוזיקלית", הוא מעיד. "הוא ניגש אליהם והתפתחה שיחה שגלשה לעולמות מוזיקליים. הוא שיתף אותם שחיבר לחן לפיוט לכה דודי, ולימד את החברים בספונטניות בתקווה לשיתוף פעולה - להיכנס לאולפן, ולהקליט את היצירה המדוברת עם החברים".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 • עיון: הפנטזיה היא חלק מהאמונה
 • אירוויזיון: יהדות התפוצות בעד קובי מרימי
 • מחווה: הכוכב הקרואטי פרגן - יונתן רזאל התרגש

   

   

   


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות Matan Fraidin
  עידן רייכל מנגן עם "מלכות"
  באדיבות Matan Fraidin
  מומלצים