שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   רפורמה בביטוחי הרכב: פוליסות לואו קוסט וסולם דירוגים למוסכים
   רשות שוק ההון פרסמה טיוטת הוראות חדשות - שנועדו להוזיל את עלות ביטוח הרכב ויאפשרו שיווק מוצרי ביטוח חדשים המותאמים לדרישות המבוטח. בנוסף תוגבר השקיפות בכל הנוגע לשמאים ולמוסכים

   מהפכה בביטוח הרכב: רשות שוק ההון פרסמה היום (ג') טיוטת הוראות חדשות, שנועדו להוזיל את עלות פוליסות ביטוח רכב רכוש (ביטוח מקיף וצד ג') לציבור הצרכנים - ולאפשר את שיווקם של מוצרים ביטוחיים בהתאם למאפייני המבוטח.

    

   ביטוח רכב: התחרות גוברת והמחירים יורדים

   מכה בכיס: הורים, כך תוזילו את הביטוח לנהג צעיר

   כך עוקצים אתכם עם ביטוח החובה

    

   >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

    

   ההוראות יאפשרו, בין היתר, שיווק פוליסות לואו-קוסט (Low Cost) ופוליסות המציעות תיקון תאונות קלות - ללא רישום תביעה. היעדר רישום תביעה צפוי לחסוך משמעותית בפרמיה העתידית למבוטחים, ובא לסייע למבוטחים החוששים להפעיל את הביטוח, מחשש לייקור הפרמיה העתידית.

   שיווק פוליסות לואו-קוסט (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
   שיווק פוליסות לואו-קוסט(צילום: shutterstock)

   ההוראות החדשות מסדירות גם את מערכת היחסים שבין חברת הביטוח לשמאי הרכב והמוסך המתקן, וצפויות לצמצם את ניגודי העניינים ביניהם. לדברי הרשות, השפעת ההוראות בתחום זה צפויה להביא להורדת מחירי תיקון הרכב במסגרת תביעת ביטוח; וכפועל יוצא להוזיל את עלות הביטוח.

    

   ההוזלה הצפויה לציבור, לטענת הפיקוח, נאמדת בלפחות 300 מיליון שקל בשנה. בנוסף, על מנת למנוע השפעה על שמאי הרכב ולטפל בחשש לניגודי העניינים בענף, ההוראות מבטלות את רשימות השמאים הקיימות של חברות הביטוח - ומייצרות מנגנון בחירת שמאי באופן אקראי.

    

   המוסכים ידורגו על פי סולם ציונים

   עוד נקבע כי לנוכח ריבוי המקרים שבהם צרכנים לא יכלו לרכוש ביטוח מקיף בשל תביעות קודמות במחיר סביר, הרשות תחייב את חברות הביטוח לשקף למבוטחים, הן בעת רכישת פוליסת הביטוח והן בעת הגשת תביעה, את המשמעויות הכלכליות של הגשת תביעה על השינוי הצפוי בעלות הביטוח; ועל האפשרות לרכישה עתידית של פוליסה באותה החברה.

    

   במטרה לשפר את השירות הניתן למבוטחים, וכן לייעל את התהליך המתקיים בין חברות הביטוח למוסכים, רשות שוק ההון קובעת עקרונות שיחייבו את חברות הביטוח ואת המוסכים המוסכמים. ההוראות דורשות שההסכם בין חברת הביטוח למוסך יכללו מנגנונים מאזנים בין האינטרס של חברת הביטוח לזה של המוסך המוסכם, באופן שיסייע לתהליך התביעה להיות הוגן, מהיר, שקוף ומקצועי - לטובת מיצוי זכויותיו של המבוטח.

   עבודה ברעש (צילום: shutterstock)
   המוסכים ידורגו - המבוטחים יקבלו החלטה מושכלת(צילום: shutterstock)

   כדי לאפשר לכל מבוטח לקבל החלטה מושכלת לגבי זהות המוסך המוסכם, המוסכים ידורגו על פי סולם ציונים המודד את רמת שביעות הרצון של כל המבוטחים שקיבלו שירות בכל מוסך. על פי הרשות, הדירוג יאפשר שקיפות מלאה לכלל הציבור, ויסייע לשפר את רמת השירות הניתנת על ידי חברות הביטוח ועל ידי המוסכים.

    

   הרפורמה מגיעה בעקבות ממצאים המעידים על עליית מחירי החלפים לרכב ומחירי תיקון רכב במסגרת תביעות ביטוח. סך התביעות ששולמו על ידי חברות הביטוח בענף רכב רכוש נאמדות בכשישה מיליארד שקל בשנה. בשנים האחרונות הפרמיה הממוצעת עלתה לנוכח הזינוק בעלויות התביעות.

    

   משה ברקת, הממונה על שוק ההון, אמר בעקבות המהלך: "כאמור, מדובר בטיוטת הוראות והחלטה מה בדיוק לכלול בהוראה הסופית תתקבל רק בעוד מספר חודשים, לאחר בחינת ההשפעות על השחקנים בענף.

    

   "אין ספק כי המהלך, שמהווה שינוי דרמטי בכל הקשור לביטוחי רכב רכוש, מעורר ביקורת בענף ויש לעקוב ולראות מהו המתווה שייקבע בסופו של דבר.

    

   "הרפורמה בביטוחי הרכב, שיוצאת היום לדרך, נותנת מענה לדברים שהטרידו את המבוטחים ולכן גם אותנו. הרפורמה תאפשר גיוון במוצרי הביטוח, תוך התאמה טובה יותר ומענה לצרכים השונים של המבוטחים; ותאפשר הוזלה משמעותית במחיר הביטוח כיום ובעתיד, תוך שמירה על הוגנות ושקיפות. מיצוי זכויותיו של המבוטח הוא ערך חשוב בעיניי, ואני סבור כי צמצום ניגודי העניינים והגברת אי התלות בין השחקנים המעורבים בהליך התביעה, יאפשרו להעניק למבוטח שירות שקוף, מקצועי והוגן".

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים