שתף קטע נבחר

דליפת הגז במפרץ חיפה: בוטל היתר העברת חומרים מתחת לקרקע

חברת דור כימיקלים לא תוכל לשנע חומרים מסוכנים בצנרת התת-קרקעית. כך הודיעה ראש העיר חיפה עינת קליש רותם לחברה בעקבות הדליפה הגדולה

ראש העיר חיפה עינת קליש רותם הודיעה הערב (יום ג') על ביטול ההיתר הזמני שניתן לחברת דור כימיקלים לשינוע חומרים מסוכנים בצנרות התת-קרקעיות. הודעה זו נמסרה למפעל בעקבות דליפת הגז הגדולה שנחקרת גם על-ידי המשרד להגנת הסביבה שפשט אתמול על המפעל. עיריית חיפה מסרה כי היא ממשיכה לבחון את העובדות ואת עמדות גורמי הרישוי שהוצגו במהלך השימוע שנערך אתמול.

 

ההחלטה המלאה של ראש העיר חיפה

 

מפעל דור כימיקלים  (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
מפעל דור כימיקלים. עיריית חיפה ביטל את ההיתר הזמני לשינוע חומרים מסוכנים(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

בהודעת העירייה נטען כי התוכנית שהגישה החברה בבקשה לרישיון העסק, ועל בסיסה ניתן ההיתר הזמני, "אינה תואמת את המציאות". עוד נכתב: "התוכנית שהועברה לעיריית חיפה הוכנה ב-1992 לפני כ-26 שנים, ומאז חלו שינויים מהותיים בעסק ובאופן הפעולה והשינוע".

 

בין היתר נטען כי ישנם קווים שאינם פעילים, אך לא מסומנים ככאלה בתוכנית העסק. בנוסף, החברה הקימה במהלך השנים צינורות חדשים מבלי לעדכן את תוכנית ההיתר הזמני. לטענת העירייה, החברה לא עדכנה אותה בשינויים שערכה בצינורות ולא קיבלה לכך אישור.

 

יו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה עו"ד שרית גולן שטיינברג בירכה על שלילת רישיון העסק לכלל הצנרות של מפעל דור כימיקלים לנוכח דליפת הגז החמורה שזוהתה ביום שבת האחרון באזור המפרץ. "אנו מאמינים כי המפעלים יבינו שרשלנות שעלולה להוביל לפגיעה באזרחים תענה בחומרה הנדרשת. אנו באיגוד מאמינים בשיתוף פעולה של כלל הגופים הרגולטוריים ובאיגום סמכויות על מנת להילחם מלחמה חסרת פשרות בסיכונים הנשקפים מהמפעלים הפטרוכימיים שבמפרץ חיפה".

 

המשרד להגנת הסביבה פשט אתמול על משרדי חברת דור כימיקלים ותפס מסמכים הקשורים לדליפת הגז במפרץ חיפה. המשרד אסר על השימוש בצנרת של דור כימיקלים - גם אם הדבר כרוך בהשבתת המפעל כולו.

 

בערב שבת דלף גז תעשייתי מהצנרת שבין מפעלי דור ובתי הזיקוק שבמפרץ חיפה, במשך שעות רבות נחסם לתנועה צומת הרחובות חלוצי התעשייה ויגאל ידין בחיפה. הכוחות הוזעקו למקום בעקבות תלונות תושבים על ריח חריף באזור, הסכנה העיקרית שנשקפה מהדליפה היא פיצוץ בשל היותו של הגז דליק.

 

הצומת המרכזי נשאר חסום במשך כ-30 שעות עד שבתום הערכת מצב של גורמי החירום נקבע שריכוז הגז בצומת ירד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
ראש העיר חיפה, עינת קליש רותם
צילום: יובל חן
מומלצים