שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איך גילו נבחני פסיכומטרי את הציון לפני שהוא פורסם?
  סדר של פעולות דרך קוד המקור של אתר המרכז הארצי לבחינות והערכה גילה לנבחנים את הציונים האישיים שלהם, ארבעה ימים לפני הפרסום. המרכז הארצי לבחינות והערכה: "טיפלנו בנושא באופן מיידי"

   (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
  (צילום: יריב כץ)

  ביצוע סדר פעולות פשוטות באתר המרכז הארצי לבחינות והערכה (מאל"ו) איפשר לנבחנים במועד הפסיכומטרי שנערך בחודש שעבר לגלות את ציוניהם הסופיים בבחינה - ארבעה ימים לפני מועד הפרסום הרשמי. כך נודע ל-ynet.

   

  בימים האחרונים הופצה ברשתות החברתיות ובקבוצות הוואטסאפ של הנבחנים במועד אפריל סדרת הפעולות שאותן יש לבצע במחשב על מנת לגלות את הציון, שהתחילה דרך אופציית הצפייה בקוד המקור של העמוד. בעקבות ההפצה, מעריכים הנבחנים כי רבים מחבריהם כבר יודעים בשלב זה את ציוניהם בבחינה.

   

  "ראיתי בקבוצה בפייסבוק שמישהו פרסם פוסט שבו טען שמצא דרך לבחון את המבנה הפנימי של הדף האישי באתר של המרכז, ולראות איזה בקשות הדף מעביר לשרת", מספר אחד הנבחנים שגילה את ציונו באמצעות השיטה שפורסמה. "הוא גילה שאפשר לקבל דרך זה את הציונים מהשרת. בסופו של דבר, נכנסים לדף האישי באתר של מאל"ו, והציונים כבר קיימים בשרת".

   

  "הם פשוט כנראה לא חסמו לגמרי את האפשרות לגלות את הציונים. כשגולשים באופן רגיל זה לא יוצג, אבל 'מאחורי הקלעים', בדפדפן, כבר יש את הציונים, ומישהו גילה איך לעשות את זה. עשיתי את זה אתמול, וראיתי את הציון שלי. אני יודע בוודאות על לפחות 20 נבחנים שגילו כך את הציונים שלהם".

  פרצת אבטחה באתר הפסיכומטרי ()

  נבחן אחר סיפר כי "היה אפשר להיכנס למרכיב של האתר ופשוט לראות את הציונים לפני שהם פורסמו באופן רשמי. אני לא יודע מי עלה על זה אבל יש דרך באמצעות אחת השורות לחפש את הציון שלך בחלק המילולי והכמותי, וכך אפשר לראות את הציון שעתיד להתפרסם. כלומר, הייתה פה פרצה שאפשרה לנו לראות את הציונים לפני שהם אמורים להתפרסם".

   

  "לי זה היה טוב כי לא הייתה לי סבלנות לחכות עוד. זה מאוד הפתיע אנשים, אבל זה פשוט כמו לראות את הציון באופן רגיל, רק בדרך אחרת. אנשים בסך הכל רוצים לדעת את הציון שלהם, אז אם יש דרך לעשות את זה עכשיו, זה דבר טוב מאוד".

  פרצת אבטחה באתר הפסיכומטרי ()

  גם בקבוצות הוואטסאפ הגיבו הנבחנים בשמחה לגילוי. "מי הגאון שעלה על זה? בטוח יתקבל למדעי המחשב בטכניון", התבדח אחד מהם. "פרס נובל צריך לתת לו", כתב אחר. שורה ארוכה של נבחנים דיווחו בקבוצות כי השימוש בסדרת הפעולות עבד, וכי אכן הצליחו לגלות את הציון שלהם.

   

  מהמרכז הארצי לבחינות והערכה – מאל"ו - נמסר כי "עם קבלת המידע, טיפלנו בנושא באופן מיידי. אנו מודים לפונים שהאירו את תשומת ליבנו ופועלים להשיב את האתר לתפקוד מלא בזמן הקרוב". במאל"ו מדגישים כי הבעיה לא אפשרה לנבחנים לראות ציונים של נבחנים אחרים, אלא רק את ציון הבחינה שלהם.

   

  בתוך כך, יש לציין כי אין זו הבעיה היחידה שנרשמה במועד הפסיכומטרי האחרון. ב-ynet פורסם לראשונה כי שתי שאלות מתוך הבחינה נחשפו מבעוד מועד לחלק מהנבחנים, והופיעו באחד מספרי ההכנה של מכון הפסיכומטרי "800". לטענת הנבחנים, הגרף אשר הופיע באחד הפרקים הכמותיים ושלוש מתוך ארבע השאלות לאחר מכן - כבר הופיעו בצורה זהה לחלוטין בספר ההכנה של המכון הפסיכומטרי. בתגובה החליטו במאל"ו לפסול את שתי השאלות שהועתקו על ידי אותו מכון, ולא לכלול אותן בחישוב הציון הסופי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים