שתף קטע נבחר

מדורות, בריכות וקנסות: חוגגים ל"ג בעומר לוהט

למרות הטמפרטורות הגבוהות, במקומות רבים לא ויתרו על מסורת החג. מיקה, בת 12, שחוגגת בתל אביב: "זה לא מעניין למה מדליקים מדורות, אלא שכולם נפגשים". גם ברחבי העולם חגגו. במהלך הלילה יותר ממאה בני אדם טופלו במד"א לאחר אירועי אלכוהול ואלימות. היום: יותר מ-40 מעלות ברחבי הארץ

 

חוגגים את ל"ג בעומר עם טמרפטורות גבוהות: ברחבי הארץ ציינו אמש (יום ד') את יום השמחה המסורתי לציון הפסקת מנהגי האבלות של ימי ספירת העומר. במזג אוויר יבש, עם מידות חום שמגיעות באזורים רבים ל-30 מעלות, הודלקו מדורות החג. בכמה מקומות הציעו לחוגגים אלטרנטיבות בדמות כניסה חופשית לבריכה, ובמקומות אחרים אסרו על הבערת אש בשטחים פתוחים ואיימו במתן קנסות.

 

במהלך הלילה נכווה ילד כבן 9 כתוצאה ממיכל צבע שהתפוצץ במדורה בעיר אלעד, ובהילולת הרשב"י במירון טופלו 231 בני אדם מתוכם 26 שנזקקו להמשך בדיקות וטיפול ופונו באמבולנסים של מד"א לבית החולים זיו שבצפת. בנוסף, ממד"א נמסר כי 63 בני אדם נוספים ברחבי הארץ טופלו לאחר צריכת יתר של אלכוהול, 76 בני אדם סבלו מקוצר נשימה, ו-45 בני נוער ובוגרים טופלו כתוצאה מאירועי אלימות.

 

החגיגה במירון: רבבות בהילולה הגדולה בעולם

 

מאות בני אדם, בהם ילדים ומבוגרים, הדליקו מדורות בכיכר המדינה בתל אביב. מדובר באחד מ-17 האתרים ברחבי העיר, שבהם התירה העירייה להבעיר אש. בעירייה ציינו כי מתבצעת עבודה במתכונת מתוגברת עם סיירי הפיקוח העירוני והמשטרה על מנת לאכוף הבערת מדורות בשטחים אסורים ולמנוע אירועי ונדליזם.

 

מדורות בכיכר המדינה בת
מציינים את החג בכיכר המדינה בתל אביב(צילום: איתי בלומנטל)

"הגעתי עם הכיתה של הבן שלי, בן 8", סיפר דניאל שחגג עם בנו אלון. "אנחנו משתדלים לעשות מדורה כל שנה כל הכיתה ביחד, כדי שמצד אחד נציין את היום הזה, ומצד שני ככל שיש יותר אנשים אז יש פחות מדורות וז מקל טיפה על איכות הסביבה. המדורה שלנו קטנה מאוד והיא יותר סמלית. בשבילי, מה שחשוב זה להגיע, להיפגש עם הילדים וההורים וליהנות יחד".

 

אדל, בת 12, הגיעה עם חברותיה אגם, מור ומיקה. "אנחנו לומדות ביחד וקבענו כל הכיתה", סיפרה אדל. "אספנו עם הבנים קרשים בחודש האחרון. הם מדליקים את האש ואנחנו אחראיות על המוזיקה. עוד מעט כולנו נשב, נרקוד ויהיה שמח. מיקה אמרה כי אמנם מדובר בחג דתי, אבל מבחינתן זה אירוע חברתי כמו פיקניק או מנגל. "זו עוד סיבה להיפגש כל הכיתה", ציינה מיקה. "זה לא באמת מעניין אותי למה מדליקים מדורות, אלא יותר שכולם נפגשים".

 

מדורות בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מדורות בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מדורות בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

עיריית חולון אסרה על הבערת אש בכל שטחי העיר מלבד בשטח חולי בצומת הרחובות גולדה מאיר וראובן ברקת, סמוך לקניון חולון. בעיריית רמת גן יצאו בקריאה לתושבים לצאת לשחייה לילית בבריכות העיר במקום להדליק מדורות. הפעילות מתבצעת בעלות סמלית של 10 שקלים.

 

בירושלים עוד זוכרים את השריפה שכילתה 700 דונמים מיער רמות למחרת ל"ג בעומר ב-2016. האש פרצה אז בעקבות מדורה שלא כובתה כראוי, ולכן הוחלט לאפשר בעיריית ירושלים להבעיר מדורות בשטחים מוגדרים בלבד.

 

בימים האחרונים החרימה העירייה מצבורי עצים ממגרשים, שבהם הכינו ילדים מדורות במקומות אסורים, בהם אזורים הסמוכים ליער רמות. בעקבות הגשמים הרבים בחורף החולף צמחו באזור עשבים רבים שהתייבשו ועלולים להתלקח בקלות.

 

בהנחיית ראש העיר משה ליאון, החל מהשעה 06:00 בבוקר הדלקת מדורות בשטחי העיר ירושלים אסורה בהחלט.

 

475 שקלים קנס 

העבודה על השטחים למדורות כללה ניכוש עשבים וצמחייה, תיחום המדורות והקצאת השטחים לרכבי כיבוי וחירום שישהו במקום בעת הדלקת האש. בנוסף הוכשרו שטחים מותאמים לבעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים כדי שיוכלו לקחת חלק בחגיגות מבלי להסתכן. המועצה המקומית מבשרת ציון אסרה באופן גורף על הבערת מדורות, ותקנוס ב-475 שקלים כל מי שיעשה זאת.

 

בירוחם עורכים מדורה קהילתית בפארק אגף ירוחם. המדורה הוקמה בשיתוף קק"ל, ובמסגרת האירוע נערך גם ערב שירה ישראלי בסימן "אחדות ישראל".

 

בניסיון להקטין את זיהום האוויר מעשן המדורות, הודיעה המועצה המקומית עומר לתושביה כי הבריכה העירונית פתוחה בפניהם בחינם. "ילדי עומר ישחקו במים ויתרחקו מהאש", אמרו במועצה, שאסרה על הדלקת מדורות בכל תחומי היישוב. "הגענו להחלטה שהשמירה על ביטחון ילדינו ותושבינו קודמת לכול".

 

מדורות בירושלים (צילום: יסכה אופנהיים)
אש במדורה בשכונת רמות בירושלים(צילום: יסכה אופנהיים)

מדורות בירושלים (צילום: AFP)
מדורה במאה שערים(צילום: AFP)

מדורות בירושלים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בחדרה הכשירה העירייה 27 מתחמים ברחבי העיר לצורך הדלקת מדורות. באבן יהודה, רעננה והרצליה קראו לתושבים להימנע מהדלקת מדורות ולבחור בפעילויות מים שאותן מארגנות הרשויות במתקנים עירוניים. במקביל, רשות הטבע והגנים הודיעה כי חניון הלילה בגן הלאומי חוף פלמחים נסגר בשל תפוסה מלאה.

 

ברחוב יהודה הנשיא באלעד יצאו משליטה מדורות שהודלקו בניגוד לצו נציב כבאות והצלה. תושבים באזור פונו ולוחמי האש פעלו לכיבוי המדורות. בנציבות הזהירו מפני הדלקת מדורות שעלולות להוביל להתפשטות האש ולגרום לנזקים ואף לפגיעה ברכוש ובנפש.

מדורות בירושלים (צילום: AFP)
ההיערכות למדורה בירושלים(צילום: AFP)

מדורה בנירים (צילום: בראל אפריים)
וכך חוגגים בקיבוץ נירים בעוטף עזה(צילום: בראל אפריים)

 

מי שעוד יתמודדו עם גל החום הם שליחי חב"ד בישראל, שמקיימים כבר 30 שנה את "תהלוכות הילדים" של ל"ג בעומר שייסד הרבי מלובביץ'. בארגון צעירי חב"ד נערכים לבואם של כרבע מיליון משתתפים במוקדים השונים, ובהתאם להנחיות מד"א הכינו מאות אלפי כובעים ושקיות שתייה קרה שיחולקו לילדות ולילדים.

 

ראש מפעל השליחות של חב"ד בישראל, הרב יוסף אהרונוב, סיפר כי שליחי חב"ד השקיעו הון עתק בארגון הכינוסים, שבהם יופיעו אומני ילדים מובילים כמו יובל המבולבל, מני ממטרה, טל מוסרי ורוי בוי, יופעלו אטרקציות נחשבות ויחולקו ספרים ופרסים.

 

"לראות אלפי ילדים, דתיים וחילונים, אשכנזים וספרדים, בנים ובנות צועדים על הכביש כמו בהפגנה, ומחזיקים בידיהם שלטים שעליהם כתוב 'אני אוהב כל יהודי' זה פשוט מרומם את הרוח", ציין אהרונוב. "אני בטוח שזכותו של רבי שמעון בר יוחאי שהכינוסים האלו הם ברוחו ולכובד ההילולא שלו תבטיח השתתפות שיא של ילדים השנה".

 

ל"ג בעומר גם ברחבי העולם

המקום הראשון בו חגגו את החג הוא אוסטרליה, שם ארגנו שליחי בני עקיבא העולמית מדורות במלבורן ובפרת'. אסתר לביא, שליחת בני עקיבא בפרת' סיפרה: "300 איש השתתפו בחגיגת ל"ג בעומר אצלנו בסניף בשיתוף הקהילה ונהנו ממתנפחים, מנגל ולימוד סביב המדורה. ולא שכחנו מרשמלו שרוף לקינוח כמיטב המסורת".

 

חגיגות ל
חגיגות ל"ג בעומר באוסטרליה

ל
ל"ג בעומר בניגריה(צילום: בית חבד ניגריה )

באבוג'ה בירת ניגריה, הצבא לא לקח סיכון ושלח חיילים חמושים כדי להגן על מדורת ל"ג בעומר שארגון שליח חב"ד, הרב ישראל. לדברי הרב אוזן. האירוע כלל תהלוכת ילדים מלווה במכוניות מקושטות, רכיבה על סוסים, תחרויות חץ וקשת וכמובן "על האש". הדלקה נוספת של מדורת ל"ג בעומר נערכה בחוף לגוס. בעיר ז'יטומיר שבאוקראינה ארגן הרב שלמה וילהלם, מדורה לכל הילדים והילדות ששוהים בבית הילדים "עלומים".

 

בבית הכנסת "מארינה רושצ'ה" שבמוסקבה נערכה הדלקה חגיגית במעמד מאות מבני הקהילה, ובראשם הרב הראשי של רוסיה בערל לאזאר. אורחי הכבוד היו המקובל יצחק גינזבורג והזמר החסידי יעקב שוואקי. בנוסף לדברי ברכה, היתה גם ארוחה חגיגית.  


ל
ל"ג בעומר במוסקבה(צילום: מבשר טוב-מוסקבה)

ל
ל"ג בעומר באוקראינה(צילום: סשא סוצי )

בסרילנקה הזמין שליח חב"ד, הרב שניאור מיינצ'יק, עשרות ישראלים לחגיגת ל"ג בעומר. לדבריו: "הרגשתי במוחש את המשפט שאמר הרבי - 'חושך לא מגרשים במקלות. חושך מגרשים עם אור' ואור סוחף ומפיץ ומתרבה בכל הסביבה".

 

בתאילנד נערכו הדלקות במספר בתי חב"ד. בין השאר נערכו הדלקות בבגנקוק, בצ'אנג מאי, בפוקט ובקוסמוי. האירועים כללו הדלקת מדורות וריקודים, תהלוכות חגיגיות ועוד מגוון בהן השתתפו אלפי מטיילים ישראלים וגם תושבים מקומיים.

 


 

היום, יום חמישי, גל החום יתגבר וישרור שרב בכל האזורים עם טמפרטורות גבוהות במיוחד. עומס חום כבד עד קיצוני ישרור בכל אזורי הארץ. ממרכז החיזוי "מטאו טק" נמסר כי רכס מעל מזרח הים התיכון גורם לגל חום באזורנו.

 

הטמפרטורות החזויות: קריית שמונה 41-23, קצרין 39-24, צפת 36-25, טבריה 44-23, נצרת 39-25, חיפה 40-24, תל אביב 40-24, ירושלים 38-27, אשקלון 38-22, עין גדי 44-32, באר שבע 43-26, ערד 40-27, מצפה רמון 38-26 ואילת 44-29.

 

גל החום יימשך גם ביום שישי עם ערכי טמפרטורות קיצוניים וחריגים ברחבי הארץ. גם בשישי ישרור עומס חום כבד עד קיצוני. המפנה יחול בשבת: תחול ירידה ניכרת בטמפטורות, אך עדיין יהיה חם מעט מהרגיל לעונה. עומס חום קל יורגש בהרים ובמישור החוף, עומס חום בינוני ישרור בשפלה ובצפון הנגב, ועומס חום כבד יורגש בבקעת הכינרת, בים המלח, בערבה ובאילת.


פורסם לראשונה 22/05/2019 20:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יסכה אופנהיים
חוגגים בשכונת רמות בירושלים
צילום: יסכה אופנהיים
מומלצים