שתף קטע נבחר

חמינאי: צעירי איראן יחזו בסופה של ישראל

המנהיג העליון של איראן בפגישה עם סטודנטים: "אתם תהיו עדים לסוף של ישראל והציוויליזציה האמריקנית". הוא מתח ביקורת נדירה על רוחאני ושר החוץ זריף. בכיר במשמרות המהפכה: "ארה"ב לא מעיזה לתקוף אותנו"

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי הצהיר אמש (יום ד') כי צעירי ארצו יהיו עדים לסופה של ישראל ולסופה של הציוויליזציה האמריקנית. בדברים שהובאו באתר האינטרנט הרשמי שלו צוטט חמינאי אומר בפגישה עם סטודנטים מהמחנה הקיצוני באיראן: "אתם הצעירים, תהיו בטוחים שתהיו עדים לסופם של אויבי האנושות, כלומר הציוויליזציה האמריקנית המנוּונת, ולסופה של ישראל".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

עלי חמינאי המנהיג העליון של איראן (צילום: AFP)
חמינאי. לא היה לו הרבה אמון(צילום: AFP)

נושאת מטוסים אברהם לינקולן  (צילום: AP)
נושאת המטוסים אברהם לינקולן ששלחה ארה"ב(צילום: AP)

הצהרתו של חמינאי באה כשברקע ההחרפה במתיחות בין טהרן לוושינגטון. בשבועות האחרונים קירבה ארה"ב אל איראן נושאת מטוסים, מפציצי B-52 וטילי פטריוט – מפגן כוח שבארה"ב טוענים כי הוא נובע מאיומים איראניים על כוחותיה ועל האינטרסים שלה באזור. בארה"ב טוענים כי איראן היא גם האחראית לתקיפת מכליות הנפט הסעודיות באיחוד האמירויות בשבוע שעבר ולתקיפת המל"טים של המורדים החות'ים מתימן נגד צינור נפט סעודי. בשבוע שעבר, אחרי ימים ארוכים של איומים הדדיים בין ארה"ב לאיראן, הצהיר חמינאי כי לא תהיה מלחמה בין שתי המדינות.

 

בהצהרות שפורסמו אמש ניסה חמינאי גם להרחיק את עצמו מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות שנחתם ב-2015, ושבחודש שעבר, במלאות שנה לפרישת ארה"ב ממנו, הודיעה איראן כי היא מצמצמת את מחויבותה אליו. טהרן הדגישה אז כי היא מתכוונת לחדש בתוך חודשיים את העשרת האורניום לרמה גבוהה.

 נשיא איראן חסן רוחאני בועידה ממשלתית בטהרן בה החזיר על החלטת המדינה להקטין את מימוש התחייבויותיהם בהסכם הגרעין (צילום: AP)
רוחאני. "עשה כמיטב יכולתו"(צילום: AP)

בדבריו מתח חמינאי ביקורת על נשיא איראן חסן רוחאני ועל שר החוץ שלו, מוחמד זריף, ואמר כי הם לא ניהלו את יישום ההסכם כפי שציפה מהם. "האופן שבו יושם הסכם הגרעין, לא היה לי הרבה אמון בו", אמר חמינאי. "אמרנו את זה שוב ושוב לנשיא ולשר החוץ והזהרנו אותם".

 

זו הפעם הראשונה שחמינאי מותח ביקורת פומבית על השניים תוך נקיבה בשמותיהם. דבריו אלה מעידים גם על כוחו העולה של המחנה הקיצוני באיראן: מחנה זה התנגד במשך שנים להסכם בטענה שמדובר בוויתור גדול מדי למערב. רוחאני וזריף, הנחשבים למתונים במונחים איראניים, היו מובילי הסכם הגרעין מתוך המערכת הפוליטית האיראנית. אף שחמינאי נתן את אישורו הלא מפורש להסכם, הוא הזהיר במשך השנים שוב ושוב שאסור לבטוח במערב, ובמיוחד לא בארה"ב. בעבר הדגיש דווקא כי רוחאני וזריף עשו כמיטב יכולתם.

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף (Reuters)
שר החוץ זריף. נחשב מתון במונחי איראן(Reuters)

הערב אמר מפקד בכיר במשמרות המהפכה של איראן כי ארה"ב ותומכיה אינם מעיזים לתקוף את איראן בשל "רוח ההתנגדות" של האחרונה. "אם אמריקה הפושעת ובעלי בריתה במערב ובאזור לא מעיזים לצאת להתקפה צבאית, פנים אל פנים, נגד ארצנו, זה בגלל רוח ההתנגדות וההקרבה של העם ושל הצעירים", אמר הגנרל גולמלי רשיד.

 

שעות אחר כך ציטטה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" מפקד אחר במשמרות המהפכה באומרו שלמשמרות ולצבא איראן יש שליטה מלאה במימי המפרץ הפרסי מצפון למצר הורמוז.


פורסם לראשונה 22/05/2019 23:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חמינאי. "סופם של אויבי האנושות"
צילום: AFP
מומלצים