שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מוכר התה שהפך למנהיג: מודי עשה זאת שוב

  נתניהו בירך את ר"מ הודו על ניצחונו המדהים בבחירות. פרשנים: "מודי הפך למנהיג שאין לו אלטרנטיבה. העם מאמין לכל מה שיגיד". המוסלמים פוחדים שיהפכו לאזרחים סוג ב', פקיסטן שיגרה טיל בליסטי. איך הפך הנער העני למנהיג הבלתי מעורער של הודו, ומה חלקו ברצח של 1,000 איש?

  ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי הבטיח בצהריים (יום ד') לאחד את ארצו, אחרי הניצחון הענק שרשם בבחירות. מפלגתו של מודי, שהסוקרים והפרשנים ניבאו לה אמנם ניצחון, אבל בפער קטן בהרבה מזה שהשיגה בפועל, צועדת בדרך הבטוחה להגדלת הרוב שלה בפרלמנט, ונכון לשעות הצהריים היא גורפת 298 מ-542 המושבים בבית התחתון. "יחד נבנה הודו חזקה ומכילה", כתב בצהריים מודי בטוויטר. "הודו שוב מנצחת!".

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי חנוכת הפסל הגבוה בעולם במדינת גוג'ראט פסל האחדות (צילום: EPA)
  מודי בגוג'רט, שם נולד. "לא עשה די כשמוסלמים נרצחו"(צילום: EPA)

  בחירות הודו ניצחון ל נרנדרה מודי תומכיו מריעים ניו דלהי (צילום: EPA)
  ראש ממשלת הודו מתקבל בפרחים במטה במפלגתו(צילום: EPA)

  ניצחונו המסתמן של מודי הוא הפעם הראשונה מאז 1984 שבה מפלגה בהודו משיגה פעמיים ברציפות רוב בפרלמנט. כדי לזכות ברוב יש צורך ב-272 מושבים, ובבחירות ב-2014 השיגה מפלגתו של מודי 282 כאלה. הידיעה על ניצחונו היום נתנה מיד זריקת מרץ לשווקים הפיננסיים, משום שהמשקיעים מעריכים שממשלתו תמשיך לקדם רפורמות כלכליות. בקדנציה השנייה שלו יתמודד מודי עם לחץ ליצור עוד משרות לעשרות מיליוני הצעירים שעומדים להידפק על דלתות שוק העבודה בשנים הקרובות, ולהגדיל את הכנסותיהם של עובדי ענף החקלאות.

   

  מפלגת ה-BJP של מודי זכתה להישגים גדולים בכמה מדינות מחוז שבהן נתקלה בעבר בקשיים, בהן מערב בנגל, שם התמודדה מול מפלגה אזורית חזקה בשם "קונגרס טרינאמול", ההתמודדות שאף הייתה בשלבים מסוימים אלימה. למדינת מחוז זו מוקצה מספר המושבים השלישי בגודלו בפרלמנט ההודי, ו-BJP מובילה שם במרוצים ל-17 מהמושבים. לשם השוואה, בבחירות ב-2014 גרפה שם ה-BJP שני מושבים בלבד.

  בחירות הודו ניצחון ל נרנדרה מודי תומכיו מריעים ניו דלהי (צילום: AFP)
  "כמו בחירות לנשיאות". מודי הפך לפנים של המפלגה(צילום: AFP)

  הפרשן הפוליטי ההודי ארטי ג'ראת קבע בצהריים שההישג של ה-BJP פשוט מהמם. "מודי הוא המנהיג העליון בהודו כיום. הוא דחק את כל השאר הצידה. אף אחד באופוזיציה לא יכול לקרוא עליו תיגר". מנהיגים מרחבי העולם, בהם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא סרי לנקה מאיתריפלה סיריסנה מיהרו לברך את מודי בטוויטר.

   

  המסר מפקיסטן: טיל קרקע-קרקע

  במטה מפלגת BJP בניו דלהי חגגו היום עם זיקוקים והחלו לקשט את הבניין בפרחים לקראת מסיבת הניצחון. "הניצחון הזה הוא חותמת שבה מכירים המצביעים בכנותו ובהנהגתו הנחרצת של ראש הממשלה מודי", אמר נלין ס' קוהלי, דובר מטעם ה-BJP. במפלגת הקונגרס, יריבתו הגדולה של מודי בבחירות, הייתה האווירה קודרת. "למה למרות מצבה הירוד של הכלכלה העם העדיף את ה-BJP – זו שאלה שנצטרך למצוא לה תשובה", אמר סלמאן סוז, דובר מטעם המפלגה. "אנשים נתנו למודי ולמפלגה שלו הזדמנות שנייה. אני מקווה שהם ינצלו אותה".

  עם ראש הממשלה נתניהו בביקור בישראל (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  עם ראש הממשלה נתניהו בביקור בישראל(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

  כשמערכת הבחירות יצאה לדרך היה מודי נתון ללחץ רב, אחרי שבדצמבר נחל הפסדים בבחירות המקומיות בשלוש מדינות מחוז על רקע כעסם של מצביעים על האבטלה ועל המצב בענף החקלאות. הפיגוע שבו רצח ארגון טרור מוסלמי 40 שוטרים הודים בקשמיר, פיגוע שהוביל לחילופי אש ומתיחות קשה עם שכנתה הגרעינית של הודו פקיסטן, החזיר את הנושא הביטחוני לצמרת סדר היום, ולפי פרשנים סייע למודי למשוך אליו בוחרים.

   

  מודי הבטיח לנהוג בתקיפות נגד המורדים בחבל קשמיר, וחברים במפלגתו מצפים ממנו לנקוט כעת קו נוקשה יותר בכל הנוגע לביטחון הלאומי. פקיסטן אותתה אומנם שהיא נכונה לקיים שיחות שלום עם הודו, אבל במה שנראה כסימן אזהרה מצדה היא הודיעה היום לפני הצהריים כי ביצעה ניסוי שבמסגרתו שיגרה טיל קרקע-קרקע בליסטי המסוגל לשאת נשק קונבנציונלי ונשק גרעיני עד לטווח של 2,400 קילומטרים.

  מארח את נשיא איראן רוחאני. בלי שאלות במסיבות עיתונאים (צילום: AP) (צילום: AP)
  מארח את נשיא איראן רוחאני. בלי שאלות במסיבות עיתונאים(צילום: AP)

  את הבטחתו של מודי לאחד את הודו יהיה לו קשה לממש: הקמפיין שניהלה מפלגת ה-BJP שלו לאורך הבחירות היה לא פעם מעורר מחלוקת ומפלג, ובקרב בני המיעוט המוסלמי הוא עורר את הדאגה שהם יזכו ליחס של אזרחים סוג ב'.

   

  47 מיליון עוקבים בטוויטר

  מודי בן ה-68 טיפח לעצמו עם השנים תדמית של "אחד מהעם", מעין נזיר שנקרא לדגל, רומם את מעמדה הבינלאומי של הודו והפך את הבחירות הכלליות בה מתחרות בין מפלגות פוליטיות שבהן העיסוק הוא בסוגיות חברתיות וכלכליות לפולחן אישיות. "הוא מסוגל לבנות איזה נרטיב שהוא רוצה שהעם יאמין בו", אומר הביוגרף של מודי, נילנג'אן מוקהופדהיי. "לא משנה מה הוא אומר, העם באמת מאמין בזה".

   

  פולחן האישיות שעליו מדבר הביוגרף הועצם הודות לבליץ של מודי ומפלגתו ברשתות החברתיות. במהלך הבחירות הופעלו ערוץ טלוויזיה המוקדש למודי ואפליקציה הסובבת אותו. כמו דונלד טראמפ, שאליו מרבים להשוות את מודי, ראש הממשלה ההודי הוא חובב גדול של טוויטר, שם יש לו 47.3 מיליון עוקבים, והוא מקפיד להשתמש ברשת החברתית הזו ובערוץ יוטיוב המנוהל על-ידי מפלגתו כדי לעקוף את התקשורת המסורתית. מפלגתו של מודי הפכה שם נרדף לו עצמו, ותמונתו מתנוססת על שלטי חוצות של ה-BJP בכל רחבי הודו. אחרי שהודו יצאה להפצצות בפקיסטן בעקבות הפיגוע בקשמיר הכריז על עצמו מודי כ"שומר המדינה".

  עוקפים את התקשורת המסורתית. טראמפ ומודי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  עוקפים את התקשורת המסורתית. טראמפ ומודי(צילום: רויטרס)

  "הקמפיין הזה של ה-BJP היה קמפיין בסגנון של בחירות לנשיאות – וזו תופעה חדשה יחסית בפוליטיקה ההודית", אומר ניקהיל מנון, היסטוריון מאוניברסיטת נוטרדאם באינדיאנה החוקר את דרום אסיה. "האסטרטגיה שעומדת מאחורי זה היא ניצול הפופולריות העצומה של נרנדרה מורדי כדי לתת למפלגה יתרון".

   

  מודי מקפיד להציג עצמו כל העת כאדם פשוט שרק ממלא את שליחותו. בעצרת שבה השתתף לאחרונה בניו דלהי סיפר מודי למשתתפים על פגישתו עם כמה אנשים ברכבת התחתית של דלהי והסביר: "ה-BJP שמה סוף לתרבות ה-VIP. כל הממשלה מחוברת עכשיו לעם באמצעות הטלפונים הסלולריים". בכל חמש שנות שלטונו, מעולם לא הסכים מודי לקבל שאלות מכתבים במסיבת עיתונאים, אבל לשכת הדוברות של הממשלה משגרת לכלי התקשורת שלל תמונות וסרטונים המתעדים לכאורה את התנהלותו היום-יומית.

   

  עכשיו תקים לנו מקדש

  מודי הוא יליד מדינת המחוז גוג'רט, השלישי מבין שישה אחים. בצעירותו התמודדה משפחתו עם קשיים כלכליים, ולכן הוא נאלץ לעזור לאביו לנהל את חנות התה הקטנה שלו בתחנת רכבת בעיירה ודנגר. העובדה שמודי הציג את יריביו בבחירות כמנותקים מהעם עזרה לו לכבוש את לבבותיהם של רבים, משום שמערך הקאסטות בהודו עדיין מונע מהמוני אזרחים לזכות בהזדמנות הוגנת לחיים טובים יותר.

   

  מודי החל את הקריירה הפוליטית שלו כנער בגוג'רט והצטרף לארגון הינדי מיליטנטי שביסס את עצמו בשנות ה-30 על רעיונות דומים לאלה של איטליה הפשיסטית ושנחשב לאביה האידיאולוגי של מפלגת BJP. בעצרות ובהפגנות קנה לעצמו מודי שם של נואם ואסטרטג פוליטי מצטיין, ובשלהי שנות ה-80 הוא התמנה למזכ"ל ה-BJP בגוג'רט. עד מהרה נסק, ובאוקטובר 2001 כבר ניהל את מדינת המחוז.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  בשנת 2002, אחרי שעולי רגל הינדים שנסעו ברכבת הותקפו לכאורה על-ידי אספסוף מוסלמי, בזזו הינדים בגוג'רט את בתיהם של שכניהם המוסלמים, העלו תושבים באש ואנסו נשים. ממשלתה של מדינת המחוז בראשות מודי הואשמה שלא עשתה די כדי לעצור את הפרעות, שבהן נהרגו כ-1,000 איש. מאז שמודי ומפלגתו קיבלו שליטה מלאה בממשלת הודו ביצע אספסוף הינדי מעשי לינץ' בעשרות בני אדם – בעיקר מוסלמים ובני קאסטות נמוכות שנחשדו בהברחה ובצריכה של בקר בניגוד לחוק (במדינות מחוז רבות בהודו קיימים חוקים המגבילים או אוסרים הרג פרות, הנחשבות קדושות עבור ההינדים). במקום לגנות את מעשי הרצח יצאו חלק מבכירי ה-BJP להגנת הרוצחים והציגו אותם כשומרי הדת. אף שמודי עצמו לא הביע תמיכה פומבית בהם, הוא הואשם בכך שלא גינה את המעשים ובכך טיפח את האווירה של חוסר סובלנות.

   

  חלק מתומכיו ההינדים של מודי מצפים בקרוב לעימות נוסף עם המוסלמים. הם דורשים ממנו לאפשר הקמת מקדש שנוי במחלוקת באתר בעיר איודהייה שבו שכן בעבר מסגד, מסגד שהוחרב ב-1992 על-ידי אספסוף הינדי. "אני רוצה שמודי יחסל את הטרור מקשמיר ויגרום לפקיסטן מפלות שוב ושוב", אמר היום שחאר צ'נאל, עובד במפלגת BJP מניו דלהי. "אני בטוח שהוא גם יקים את המקדש באיודהייה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים