שתף קטע נבחר

16 בתים נשרפו, אלפים פונו. המשטרה: "האש בשליטה"

אחרי שעות - המשטרה הודיעה כי הושגה שליטה על האש במוקדים העיקריים: יישובים פונו, 16 בתים נשרפו וכבישים נחסמו. 200 לוחמי אש פועלים במבוא מודיעים וקיבוץ הראל. נתניהו הנחה להביא סיוע אווירי לכיבוי שריפות - בהן רוסיה, יוון וקפריסין. ארדן: "להיערך לאפשרות של הכרזה על אירוע חירום". משרד החינוך ביטל טיולים

 

  

 

"הושגה שליטה על האש": השר לביטחון פנים גלעד ארדן קיים הערב (ה') הערכת מצב עם מפכ"ל המשטרה, נציב כבאות וההצלה, מד"א, רשות החירום הלאומית והשלטון המקומי בנוגע לגל השריפות ומאמצי הכיבוי. ארדן שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שהנחה על הבאת סיוע אווירי בינלאומי לכיבוי שריפות.   

 

"מוקדי האש נמצאים כרגע פחות או יותר בשליטה, אך כמובן שזה כפוף לשינויים בכיווני הרוח ולעוצמות הרוח" אמר ארדן. אנחנו צריכים לראות איך אנחנו נערכים לכניסה לשעות החשיכה כשמטוסי הכיבוי למעשה חדלים מלפעול. הגישה צריכה להיות שאיפה שיש ספק אין ספק. אם יש ספק שצריך לסגור כביש - סוגרים אותו. אותו דבר כלפי בתים וקליטת סיוע בינלאומי". 

 

 

בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל (צילום: AFP)
בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל(צילום: AFP)

חפ
גלעד ארדן בחפ"ק של משטרת ישראל ונציבות הכבאות (צילום: שמוליק דודפור)

בהערכת מצב שהתקיימה קודם לכן על ידי נציב כבאות והצלה דדי שמחי נמסר כי בשלב זה ישנם שני מוקדי אש מרכזיים - מבוא מודיעים וקיבוץ הראל. במוקדים אלה, נמצאים כ-80 צוותי כיבוי וקרוב ל-200 לוחמי אש. עוד נמסר כי 16 בתים עלו באש בשני המוקדים העיקריים, ובוצע פינוי מלא של היישובים על ידי משטרת ישראל. 12 מטוסי כיבוי ושני מסוקים משולבים בפעולות הכיבוי ונמצאים כל העת בגזרות המרכזיות.

 

לפי הערכה ראשונית, מקור פריצת השריפה הוא נפילת קו מתח ראשי שנפל בשטח פתוח סמוך לכפר אוריה, והצית מספר מוקדים.

  

 

בהמשך להנחיית נתניהו, צוות חירום של משרד החוץ בראשות סמנכ"לית תיאום מירב אילון-שחר פונה למספר מדינות הנמצאות בקירבה גיאוגרפית לישראל על מנת לבדוק אפשרותן לסייע. בין השאר תיעשה פנייה ליוון, קפריסין, איטליה וקרואטיה. ככל הנראה לא תעשה פנייה לטורקיה.

 

צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב)? שלחו למייל האדום  

שריפה בשמורת כרמיה, תושבים פונו

בשל השריפות והחום הכבד: שיבושים קשים בתנועת הרכבות

נתוני השירות המטאורולוגי  

 

אינפו גרפיקה גל השריפות גלי שריפות שריפה תמונת מצב ()

 

 

בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל (צילום: AFP)
בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל(צילום: AFP)

בית שנפגע מהשריפה בקיבוץ הראל (צילום: AFP)
קיבוץ הראל(צילום: AFP)

שריפה בבן שמן  (צילום: AP)
קיבוץ הראל(צילום: AP)

כוחות כיבוי שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל (צילום: EPA )
שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל(צילום: EPA )

שריפה במבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה)
מבוא מודיעים(צילום: כבאות והצלה)

צילום של המסוק המשטרתי באזור יער בן שמן (צילום: דוברות המשטרה )
צילום של המסוק המשטרתי באזור יער בן שמן(צילום: דוברות המשטרה )
שריפה ע
אזור מודיעין עילית (צילום: AFP)

שריפה במבוא מודיעים (צילום: קובי הראתי)
מבוא מודיעים(צילום: קובי הראתי)

שריפה במבוא מודיעים (צילום: כבאות והצלה)
נזקי השריפה במבוא מודיעים(צילום: כבאות והצלה)
שריפה בבן שמן  (צילום: AP)
בן שמן (צילום: AP)
שריפה בבן שמן  (צילום: AP)
בן שמן (צילום: AP)

שריפה בבן שמן  ()
אזור בן שמן

שריפה ליד מבוא מודיעים, קדושי זגלמביה ()
עשן כבד במבוא מודיעים

שריפה במבוא מודיעין (צילום: חגי ראובני )
אזור מודיעין(צילום: חגי ראובני )

מטוס כיבוי (צילום: מיכאל זץ )
מטוס כיבוי מעל מודיעין(צילום: מיכאל זץ )

 

"מחר צפוי מזג אוויר קשה אף יותר ועל כן יש להיערך להמשך המאמצים מבחינת הקצאת הכוחות והאמצעים", אמר ארדן - והוסיף כי יש "לקיים חקירות מהירות של שריפות שיש בהן חשד להצתה ולמקם תצפיות קרקעיות ואוויריות בכדי לייצר יכולת מניעה והרתעה מפני הצתות ביממות הבאות". ארדן אמר כי "יש להיערך גם לאפשרות של הכרזה על אירוע חירום אזרחי אם האירועים ידרשו זאת".

 

מפה מזג אוויר  ()
 

צוותי כיבוי רבים בסיוע מטוסים מנסים להשתלט משעות הצהריים על שריפות ענק שפרצו באזור השפלה וליד בית שמש. דליקה גדולה בארבעה מוקדים באזור בית שמש התפשטה והביא לפינוי קיבוץ הראל. בעקבות שריפה שפרצה במטה יהודה - המשטרה הכריזה על פינוי מושב תרום. 

 

 

פינוי ישוב תרום משטרה משטרת ישראל  (צילום: דוברות המשטרה)
פינוי הישוב תרום(צילום: דוברות המשטרה)

פינוי ישוב תרום משטרה משטרת ישראל  (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

כוחות כיבוי שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל (צילום: AP)
אזור כפר אוריה וקיבוץ הראל(צילום: AP)
כוחות כיבוי שריפה ליד כפר אוריה וקיבוץ הראל (צילום: AP)
כוחות במאמצי הכיבוי(צילום: AP)

שריפה ע
אזור מודיעין עילית (צילום: AFP)

בשל גל השריפות הופעל גיוס כללי של לוחמי האש במחוז המרכז. בנוסף, בשל שריפה ביער בן שמן נחסם לתנועה חלק מכביש 443, ותושבים במבוא מודיעים, גמזו וכפר דניאל פונו. כמו כן, מהכבאות נמסר כי הושגה שליטה על שריפת הענק שהשתוללה ביער נחשונים שבאזור אלעד, וכרגע פועלים ארבעה צוותי כיבוי בשריפה ביער קולה.

 

יוסי אלימלך מנכ"ל מועצת חבל מודיעין מסר חלק מהמשפחות במבוא מודיעים נמצאות בקניון במודיעין ויעשו את הלילה בכפר הנוער בן שמן. עובדים סוציאליים ילוו את המשפחות. ביישובים שילת גמזו וכפר דניאל, נערכים ללינה של 3,500 איש מחוץ לביתם.

  

דיירי הבתים במועצה אזורית חוף אשקלון שפונו בשל שריפה הורשו לחזור לבתיהם בשלב זה ועדיין פועלים כוחות הכיבוי במקום. יש לציין שחוקר שריפות מכבאות והצלה לישראל קבע כי השריפה נגרמה כתוצאה מעץ אקליפטוס שנגע בכבלי חשמל וגרם לקצר.

 

 

עיכובים ברכבת ישראל בעקבות החום הכבד והשריפות ()
העיכובים ברכבות

דובר שירותי הכיבוי אודי גל אמר לאולפן ynet כי לפי שעה אין שליטה על האש, חלק מהבתים ניזוקו וקיימת סכנה לבתים נוספים. במקביל, הוכרז על גיוס כללי של צוותי כיבוי. שישה בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן.

 

הדובר הוסיף: "לוחמי האש מנסים לבלום את האש יחד עם מטוסי כיבוי שחגים ממעל כל העת. המוקד המרכזי הוא קיבוץ הראל וכפר אוריה".

 

בעקבות השריפות מורגשים גם שיבושים קשים בתנועת הרכבות ברחבי הארץ. קו ראשונים-לוד הופסק זמנית וקו נתב"ג-ירושלים ירד לתדירות של רכבת אחת בשעה לכל כיוון במקום שתיים. מוקדם יותר הטילה הרכבת מגבלות מהירות במספר מוקדים ברשת המסילות הארצית וזאת בשל התרחבות פסי המתכת בטמפרטורות גבוהות. בשלב זה הוסרו המגבלות מלבד איזור להבים בו המהירות הוגבלה ל-80 קמ"ש.

 

משרד החינוך ביטל את כל הטיולים שתוכננו למחר בשטחים הפתוחים, לרבות לינה בשטח וטיולים שתוכננו לאזורים מיוערים. אזורים בהם היה עומס חום חריג ולא אושר לטייל בהם: גליל מערבי, כרמל, רמת הגולן, בקעת הכנרת, מישור החוף, שפלה, הרי יהודה והשומרון, בקעת הירדן, ים המלח, ערבה, נגב, מדבר יהודה, עמק יזרעאל, אילת וכיוצא באלה.

לינה: חל איסור ללון ביערות הלילה ומחר (טיולי תלמידים וכל פעילויות תנועות הנוער).

 

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך: "משרד החינוך הסיט וביטל את כל פעילויות החוץ שתוכננו להיום באזורים בהם שורר עומס חום. הלינה ביערות אסורה בתכלית, וחשוב להבהיר שאף טיול לא ייצא לשטח ללא אישור מפורש של חדר מצב טיולים של משרד החינוך".

 

מהשירות המטראולוגי נמסר כי גל החום שהחל אתמול התגבר היום וברחבי הארץ נמדדו טמפרטורות קיצוניות: 43 עד 45 מעלות במישור החוף המרכזי והדרומי, בשפלה, בצפון הנגב, בעמק יזרעאל, בבקעת הירדן ובערבה, 39 עד 42 מעלות במישור החוף הצפוני, בעמק החולה ובכנרת, 35 עד 37 מעלות בהרים ו-33 עד 36 מעלות ברצועת החוף. בשתי תחנות של השירות נשבר השיא לחודש מאי: חוות הבשור (44.7 מעלות) ומעלה אדומים (40.4 מעלות). יש לציין כי בתחנה בבשור זהו שיא לכל חודשי השנה. גל החום יימשך גם מחר וסביר להניח שימשיכו להתקבל ערכי טמפרטורה קיצוניים.

 

  

 


פורסם לראשונה 23/05/2019 18:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שריפה בקיבוץ הראל
צילום: AFP
מומלצים