שתף קטע נבחר

במבוא מודיעים מנסים להתאושש: "גן העדן שלנו נשרף"

40 מתוך 50 בתים ביישוב עלו באש. תושבת המקום, שהתפנתה לבית אחותה בעיר אלעד, סיפרה: "ישבנו מול הטלוויזיה וראינו את הבית שלנו נשרף". בני זוג שעלו מארה"ב והשתקעו במקום: "חיינו בחלום - והוא הפך לסיוט". התחזית לסוף השבוע: החום יימשך - אבל השיא כבר מאחורינו

 

 

 

רוב השריפות שהשתוללו מאז שלשום (ה') נמצאות תחת שליטה, אך ביישוב מבוא מודיעים - שספג את מרבית הנזק וש-40 בתים מתוך 50 בו עלו באש - רק מתחילים לעכל את האסון. "גן העדן שלנו נשרף", אמרה צופיה תעיזי, תושבת המקום בת 22 כשהיא מביטה מרחוק על בית ילדותה השרוף. "עוד לא השלמתי עם המצב הזה. אני רוצה לחזור לשם ולראות מה קרה".

 

גל השריפות - כתבות אחרונות

מסוקים מצריים מסייעים: תיעוד החורבן במבוא מודיעים

גל השריפות: כביש 443 נפתח. שלושה נעצרו בחשד להצתות

מטוסים ו-40 צוותי כיבוי: שריפות גדולות בדרום ובשפלהשריפה במבוא מודיעים  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

שריפה  במבוא מודיעים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפה במבוא מודיעים  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריפה מבוא מודיעים  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

רכבים אשר נשרפו במבוא מודיעים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

רכבים אשר נשרפו במבוא מודיעים (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הרס ביער במבוא מודיעים (צילום: אלעד גבע)
(צילום: אלעד גבע)

"המושב הזה היה כל מה שהכרתי", היא הוסיפה. "בתור ילדה חשבתי שאני גרה בגן עדן - ואתמול איבדתי אותו. אני מקווה שהטבע יתחדש ונוכל לשקם את המקום". היא סיפרה על שאירע כי "הלכתי לנוח והתעוררתי לקול צעקות בנוגע לשריפה. אבא שלי אמר לנו לעזוב הכול ולא לקחת איתנו כלום כי ייתכן שנחזור עד הערב. הייתה לי הרגשה שזו תהיה שריפה גדולה. לקחתי איתי את הגיטרה, אלבום תמונות ישן וקלסר עם ציורים".

 

תעיזי מספרת כי המשפחה נסעה לאחותה המתגוררת באלעד - שם צפו במשדרי החדשות: "הבית שלנו נמצא די קרוב ליער והיה ברור שאם תהיה שריפה - הוא ייחרב. ישבנו מול הטלוויזיה וראינו את הבית שלנו נשרף ואיך הזכרונות שלי עולים באש".

 

דפנה (23) ובעלה אלי (23) היו התושבים האחרונים שהגיעו למושב לפני כעשרה חודשים. שניהם עלו מארה"ב, נישאו בישראל והגיעו ל"מקום המיוחד" שלהם במבוא מודיעים. "השריפה הזו גדעה לנו את התקופה שבה היינו הכי מאושרים בעולם, חיינו בחלום והוא הפך לסיוט".

 

צופיה תעיזי, איבדה את בית ילדותה בשריפה במבוא מודיעים (צילום: יהודית זלצר)
"איבדתי את בית ילדותי". צופיה תעיזי(צילום: יהודית זלצר)

 דפנה ואלי, זוג תושבי מודיעים שאיבדו את ביתם במבוא מודיעים בעקבות השריפה ()
"השריפה גדעה את האושר". דפנה ואלי

"אתמול עזבנו את הבית יחד", היא סיפרה. "היה חם, אבל לא חשבנו שיקרה משהו. זה היה יום רגיל, הלכנו לעבודה וחשבנו שנתראה בערב. ב-12:30 התקשרו אליי ואמרו לי שמפנים את המושב. מאז לא חזרנו הביתה". 

 

443 נפתח. 3 נעצרו בחשד להצתות. המשטרה: "אל תגיעו לבן שמן"

בינתיים, אמש התקיימה הערכת מצב במשטרת ישראל יחד עם כוחות ההצלה והכיבוי שבסופה הוחלט לפתוח את כביש 443, שנסגר אתמול בשל גל השריפות, יחד עם שאר הצירים שנחסמו. עם זאת, הכניסות להראל ומבוא מודיעים יישארו חסומות ובמשטרה הציבו שמירה במקום.

 

במקביל, כוחות כיבוי פעלו בשריפה סמוך ליישוב שדמות מחולה שבבקעת הירדן. סמוך לבסיס נעורה שבצפון פועלים ארבעה צוותי כיבוי בשריפת קוצים. אין סכנה לבסיס. בתוך כך, שלושה חשודים ממזרח ירושלים נעצרו בחשד שהיו מעורבים בהצתות. מעצרם של שניים מהם - בני 19 ו-40 - הוארך בארבעה ימים.

 

 

במשטרה קראו לציבור לא להגיע במהלך סוף השבוע לאזור יער בן שמן בשל החום הכבד, הסכנה לשריפות והעשן הסמיך. "לנוכח תנאי מזג האוויר אנו קוראים לציבור לגלות עירנות לגבי כל שריפה, בכל מקום שהוא, ולדווח על כך מיידית למוקד 100 של המשטרה. כוחות משטרה וכיבוי ימשיכו לפעול בגזרת יער בן שמן במהלך סוף השבוע".

 

לפי הכבאות, החקירה הראשונית העלתה כי השריפות הגדולות אשר פרצו שלשום בכרמיה שבעוטף עזה ובקיבוץ הראל נגרמו מכשל חשמלי בכבל של חברת החשמל - ולא עקב מדורות ל"ג בעומר. בחברת החשמל אמרו מנגד כי מדובר בבדיקה ראשונית בלבד שנעשתה על ידי חוקר שריפות של הכבאות, וממצאיה עומדים בסתירה לבדיקה שנערכה על ידי חוקר שריפות מטעם חברת החשמל. לפיכך, הוחלט על ידי הגופים להקים צוות משותף לבדיקת מקור הדליקה והפקת הלקחים בהתאם. הסיבה לפרוץ השריפה במבוא מודיעים - שם ניזוקו כ-40 מתוך 50 בתי היישוב - עדיין בחקירה.

 

הסוכנות היהודית תעניק סיוע חירום מיידי למשפחות שביתן נשרף במבוא מודיעים ובקיבוץ הראל ולכן נותרו ללא קורת גג, מתרומה מיוחדת של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה. יו"ר הסוכנות יצחק הרצוג אמר כי "הסולידריות היהודית פועמת כשעשרות משפחות מתמודדות עם ההלם של אובדן בית ורכוש". גם בקרן לידידות אמרו כי יעניקו סיוע בסך 5,000 דולר למשפחות שנותרו ללא קורת גג.

 

מבצע אש חמה של משטרת ישראל לכיבוי השריפות ברחבי הארץ (צילום: דוברות המשטרה)
מטוס כיבוי(צילום: דוברות המשטרה)

מבצע אש חמה של משטרת ישראל לכיבוי השריפות ברחבי הארץ (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

מטוס כיבוי מעל יער סמוך לקיבוץ הראל (צילום: רויטרס)
מטוס כיבוי מעל יער סמוך לקיבוץ הראל(צילום: רויטרס)

מטוס כיבוי מעל יער סמוך לקיבוץ הראל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ברשות הטבע והגנים ביקשו עקב מזג האוויר הקיצוני לא לטייל כלל בשטחים הפתוחים ובמסלולי האופניים. הכניסה ליער בן שמן ואזור תל חדיד אסורה לכניסת מטיילים ורוכבים, ובמשטרה אמרו כי יש להימנע מלהגיע גם לאזור יער קולה. אתמול בבוקר הותרה חזרת תושבים ליישובים שילת, גמזו, כפר דניאל ומהצהריים הותרה גם חזרת תושבי תרום לבתיהם. ליתר היישובים שפונו עדיין לא אושרה חזרת תושבים - ובכלל זאת להראל ולמבוא מודיעים.

 

התחזית לסוף השבוע: השיא מאחורינו

הטמפרטורות הגבוהות שליבו את האש במוקדים רבים בשפלה ובדרום האמירו אתמול: בשעות אחר הצהריים נמדדה במזרח ובערבה טמפרטורה של 47 מעלות. טמפרטורת השיא נמדדה ב-15:30 בבית הערבה, הסמוכה לים המלח, בעין יהב בערבה ובגלגל שבבקעת הירדן.

 

 

 

במקום השני נמצא מושב גילת שבצפון הנגב, סמוך אופקים, שבו נמדדו 45 מעלות, ואילו בערים גדרה ויבנה שבשפלה הדרומית נמדדו 43 מעלות.

 

שקיעה ביערות הכרמל (צילום: אלעד גרשגורן)
שקיעה ביערות הכרמל(צילום: אלעד גרשגורן)

הבשורות הטובות הן כי השיא מאחורינו, והטמפרטורות ירדו בהדרגה - כאשר שהשינוי המשמעותי נרשם במישור החוף: אתמול בשעה 11:00 נמדדו בתל אביב ובחיפה 40 מעלות, ואילו חמש שעות לאחר מכן ירדו הטמפרטורות ל-29 מעלות בלבד.

 

חזאי חברת "מטאו-טק" צחי וקסמן אומר כי באזורים הפנימיים תורגש ההקלה כבר הלילה. בבוקר הטמפרטורות יתקרבו לממוצע. בהרים הן עוד יהיו גבוהות מעט, אולם במישור החוף ישררו טמפרטורות ממוצעות. 

 

הטמפרטורות החזויות להלילה ומחר:

קריית שמונה 26-42, קצרין 22-39, צפת 26-37, טבריה 24-45, נצרת 25-40, חיפה 27-40, תל אביב 26-40, ירושלים 28-29, אשקלון 26-40, עין גדי 32-48, באר שבע 28-44, ערד 28-42, מצפה רמון 29-40 ואילת 31-44.


פורסם לראשונה 24/05/2019 21:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כבאים במבוא מודיעים
צילום: AFP
מומלצים