שתף קטע נבחר

שר בכיר בליכוד: "מסתמן שהכנסת תפוזר עד רביעי בלילה"

משבר חוק הגיוס הופך את האפשרות לבחירות חוזרות לממשית. נתניהו מבטיח "מאמץ אחרון להימנע מבחירות", אך נערך להקדמתן - ובמקרה כזה מעוניין שכחלון ירוץ עם הליכוד. במפלגה יגישו היום הצעה לפיזור הכנסת. ליברמן: "לא מתרגשים". כחול לבן: תנו לנו הזדמנות להרכיב ממשלה בעצמנו

בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: אלי מנדלבאום)
נתניהו ושרי הליכוד, הבוקר(צילום: אלי מנדלבאום)

האם משבר חוק הגיוס יביא בסופו של דבר לבחירות חוזרות? בתום פגישת שרי הליכוד בצהריים (יום א'), אמר שר בכיר במפלגת השלטון כי "מסתמן שהכנסת תפוזר עד יום רביעי בלילה" (המועד האחרון להצגת ממשלת נתניהו החמישית הוא חצות שבין רביעי לחמישי). ראש הממשלה עצמו אמר ב"פורום שרינו" כי אנו "עושים מאמץ אחרון כדי להימנע מבחירות חוזרות" - ולמצות את המשא ומתן הקואליציוני התקוע. נתניהו הוסיף כי הוא פועל במקביל להיערך לפיזור הכנסת. לדבריו, אם יוקדמו הבחירות - הוא מעוניין לרוץ בהן ברשימה משותפת עם מפלגת כולנו של שר האוצר משה כחלון.

 

מועמד אחר או בחירות: מה יקרה אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה?

 

בישיבת שרי הליכוד, שכונסה לבקשתם כדי לקבל עדכון על המצב הפוליטי, הוחלט כי ח"כ מיקי זוהר יניח היום הצעת חוק פרטית לפיזור הכנסת. חוות דעת משפטית קבעה כי לא ניתן להגיש הצעת חוק ממשלתית - כיוון שמדובר בממשלת מעבר. בכירים בליכוד טענו כי נתניהו אינו מעוניין שנשיא המדינה ראובן ריבלין יעניק לח"כ אחר את המנדט להרכיב ממשלה, ולכן הוא מעוניין להקדים את הנשיא ולהכריז על פיזור הכנסת וקביעת תאריך חדש לבחירות. שרים בליכוד אמרו מיד לאחר שהסתיימה הישיבה כי "נתניהו נמצא באווירת בחירות".

 

 

אביגדור ליברמן יעקב ליצמן (צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי)
ליברמן וליצמן. מתבצרים בעמדותיהם(צילום: אוהד צויגנברג, עמית שאבי)

פורום שרינו נפגש היום בעקבות בקשת השר אופיר אקוניס מראש הממשלה לעדכן את שרי הליכוד בהתפתחויות הפוליטיות. בעקבות פנייתו של נתניהו, הוחלט גם לכנס ביום שלישי את מזכירות הליכוד "כדי להיערך לבחירות" - כשהמשמעות היא ביטול הפריימריז לראשות המפלגה והרשימה, שתישאר במקרה כזה כפי שהייתה בבחירות האחרונות.

 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן - שאותו מאשימים בליכוד בניסיון למנוע הקמת ממשלת ימין בשל התעקשותו להעביר את חוק הגיוס בגרסתו המקורית - הגיב לדברים ואמר כי "אנחנו לא מתרגשים מבחירות".

 

במקביל, בכיר בכחול לבן אמר כי "לא נתמוך בחוק לפיזור הכנסת - אם לא נקבל קודם את האפשרות להרכיב את הממשלה". בכיר בסיעה אמר כי "החוק אומר שאם נתניהו לא מצליח להרכיב ממשלה, אנחנו או ח"כ אחר מהליכוד צריכים לקבל את ההזדמנות. נתניהו פשוט ממציא הליך חדש שאומר: או שהוא מקים ממשלה או שהולכים לבחירות. אין דבר כזה".

משה כחלון ובנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
ירוצו ברשימה משותפת אם הבחירות יוקדמו? נתניהו וכחלון(צילום: רויטרס)

שרת המשפטים איילת שקד, שמפלגת הימין החדש שהקימה עם השר נפתלי בנט לא נכנסה לכנסת החדשה, צפויה להתמודד מחדש בבחירות אם הללו יוקדמו - אך טרם ברור באיזו רשימה.

 

מוקדם יותר, אמר השר יריב לוין, ראש צוות המשא ומתן של הליכוד, כי "הגענו לסיכום עם כל הסיעות על שמירה על סטטוס קוו בכל נושאי החקיקה בענייני דת ומדינה". את הדברים אמר בתום פגישה עם צוות המו"מ של איחוד מפלגות הימין. בהבהרה שפורסמה לדבריו, נמסר כי הושגה הסכמה עם ש"ס, יהדות ואיחוד מפלגות הימין על "שמירה על סטטוס קוו בנושאי דת ומדינה". זאת, בהמשך לישיבה שהתקיימה עימם בשבוע שעבר.

תמונה של איילת שקד (צילום: צביקה טישלר)
אם יוקדמו הבחירות - צפויה להתמודד בשנית. איילת שקד(צילום: צביקה טישלר)

 הבוקר התייחס נתניהו למשבר הפוליטי בישיבת הממשלה השבועית, ואמר כי "אני חושב שברצון טוב אפשר לפתור את הבעיה, אם רוצים בכך. אם רוצים לתעל את זה לכיוון מסוים - זה מצער. אני לא חושב שצריך לגרור את המדינה לבחירות נוספות - אבל אולי יש מישהו שרוצה את זה".

 

המשבר סביב חוק הגיוס החריף עם התבצרות הצדדים - ליברמן וראשי יהדות התורה - בעמדותיהם. ליברמן המשיך גם היום לתקוף את ראש הממשלה על סירובו להתחייב לחוק הגיוס, וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "נתניהו הוא שחתום על הסכם קואליציוני עם 'ישראל ביתנו' משנת 2016 שבו התחייב על תמיכה בחוק עונש מוות למחבלים, חוק שהוא בעצמו טרפד בהמשך. נתניהו הוא זה שטרפד פינוי בנייה פלסטינית בלתי חוקית בחאן אל–אחמר ובסוסיא, למרות אישור בג"ץ.

 

  

"לא צריך לחפש מתחת לפנס, ולא צריך לחפש מניע נסתר. אני פונה לחבריי בליכוד, תפסיקו לשקר לעם ישראל ולומר ש'ישראל ביתנו' מחפשת סיבות לא להיכנס לממשלה. תתחייבו להעביר את חוק הגיוס בקריאה השנייה והשלישית בנוסח המקורי ותראו איך הכל מסתדר. נסו אותנו".

 

מנגד, בכירים ביהדות התורה הודיעו שהם לא מוכנים לפשרה - ואף לא יסכימו לכלול יעדי גיוס בהסכם הקואליציוני. "זו החלטה של ההנהגה הרוחנית שלנו ולא נושא שאנחנו יכולים לקיים עליו הצבעה בסיעה בכנסת", אמרו.

 

"אני לא יודע מה זה להתגמש", אמר בפתח ישיבת המשלב סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. "למה שאוותר? שמישהו אחר יוותר - אני אזכיר שיש לי 20 מנדטים. למישהו אחר יש פחות". ליצמן הוסיף כי כמו ליברמן, גם הוא לא מפחד מבחירות חדשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
נתניהו בישיבת הממשלה
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים