שתף קטע נבחר

ליברמן לנתניהו: אם יסכימו להצעת הפשרה שלי - יש על מה לדבר

ערב דרמטי, לפני הדד-ליין: רה"מ יקיים פגישות אישיות עם ראשי הסיעות, ליברמן אמר למקורביו כי יגיע, "אם יסכימו לפשרה שלי שהחרדים לא יצביעו בכנסת על חוק הגיוס". נתניהו הגיב: "הפשרה שלי - יעדי גיוס בהחלטת ממשלה, כמו בחוק של לפיד". ש"ס לליברמן: "אל תגרור למלחמת אחים"

 

 

לקראת לילה דרמטי, רגע לפני הדד-ליין להרכבת הממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי זימן אליו הערב את כל ראשי המפלגות לפגישות אישיות, במטרה "למנוע בחירות מיותרות" כלשונו. הפגישות החלו ב-17:30 במשרד ראש הממשלה. הראשונה שבהן מתקיימת עם שר האוצר משה כחלון.

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר למקורביו כי יגיע לפגישה עם נתניהו, "אם יסכימו להצעת הפשרה שלי שהחרדים לא יצביעו בכנסת על חוק הגיוס. במקרה כזה, יש על מה לדבר". נתניהו הגיב: "הפשרה שלי - יעדי גיוס בהחלטת ממשלה, כמו בחוק של לפיד". מוקדם יותר אמר שר בליכוד כי מסתמן שהכנסת תפוזר ביום רביעי בלילה.

בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
נתניהו, היום(צילום: אמיל סלמן)
   

"אני עושה עכשיו מאמץ אחרון להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות מיותרות", אמר נתניהו. "הנחתי בפני השותפים הצעה לפתרון. הוא מבוסס על העקרונות שהצבא קבע ועל הנתונים שהצבא קבע - אין שום סיבה לדחות את זה. אני הולך להזמין הערב את כל ראשי המפלגות, אני רוצה לדבר איתם ולנסות יחד למנוע בחירות מיותרות".

 

בישיבת שרי הליכוד, שכונסה בצהריים לבקשתם כדי לקבל עדכון על המצב הפוליטי, הוחלט כי ח"כ מיקי זוהר יניח הצעת חוק פרטית לפיזור הכנסת. ראש הממשלה עצמו אמר ב"פורום שרינו" כי אנו "עושים מאמץ אחרון כדי להימנע מבחירות חוזרות" - ולמצות את המשא ומתן הקואליציוני התקוע.

 

שרים בליכוד אמרו מיד לאחר שהסתיימה הישיבה כי "נתניהו נמצא באווירת בחירות". נתניהו הוסיף כי הוא פועל במקביל להיערך לפיזור הכנסת. לדבריו, אם יוקדמו הבחירות - הוא מעוניין לרוץ בהן ברשימה משותפת עם מפלגת כולנו של שר האוצר משה כחלון. בכירים בליכוד טענו כי נתניהו אינו מעוניין שנשיא המדינה ראובן ריבלין יעניק לח"כ אחר את המנדט להרכיב ממשלה, ולכן הוא מעוניין להקדים את הנשיא ולהכריז על פיזור הכנסת וקביעת תאריך חדש לבחירות.

לו
(צילום: אמיל סלמן )
 

בתוך כך, בשעה הזו מתכנסת בירושלים מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, בראשות האדמו"ר מגור, פטרונו הרוחני של ליצמן. זאת כדי לדון בפשרה שגיבש השר לשעבר אריאל אטיאס, חבר צוות המו"מ של ש"ס, בעניין חוק הגיוס. על פי ההצעה, הרבנים יסכימו לכלול מכסות וייעדים שיגבילו את הפטור משרות של בני הישיבות ויגבירו את שילובם בצבא ובשירות האזרחי, בניגוד לעמדה הבלתי מתפשרת שהציגה המועצה עד עתה, אך בתנאי שהדברים ייקבעו בהחלטת ממשלה, שאותה קל יותר לשנות במידת הצורך, ולא בחוק עצמו.

 

האדמו"ר מגור לא נוכח בישיבה אך מיוצג בה על ידי אנשיו. ש"ס ודגל התורה (הפלג הליטאי ביהדות התורה, בראשות ח"כ משה גפני) תומכים בהצעה, שלדעתם אינה עומדת בסתירה לאינטרס החרדי ולא תפגע במעמדם המיוחד של לומדי התורה. חשוב לציין שגם אם האדמו"רים החסידיים יישרו קו עם עמיתיהם, הדבר לא פותר את המשבר הקואליציוני, משום שעדיין נדרשת התגמשות מצד ליברמן, שלפי שעה מתנגד לכל שינוי בהצעת החוק הקיימת.

 

מתכנסים לדון בפשרה על חוק הגיוס. האדמו"ר מגור (צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת) (צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת)
מתכנסים לדון בפשרה על חוק הגיוס. האדמו"ר מגור(צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת)

אביגדור ליברמן אריה דרעי (צילום: יאיר שגיא)
חילופי דברים בין המפלגות. דרעי וליברמן(צילום: יאיר שגיא)
  

ש"ס אמרו היום בתגובה רשמית לדברי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי "ליברמן אינו דובר אמת בנושא חוק הגיוס, ומשתמש בו כתירוץ להפלת ממשלת הימין". אתמול אמר ליברמן כי "דרישתנו היא שבהסכם בינינו יופיע סעיף, שחוק הגיוס בנוסח המקורי יעבור בקריאה שנייה ושלישית. מצידנו הח"כים החרדים יכולים לצאת מן האולם בזמן ההצבעה בדיוק כפי שעשו בהצבעה בקריאה הראשונה, אבל כל שאר מרכיבי הקואליציה חייבים להתחייב לתמוך בנוסח המקורי".

 

בעקבות זאת אמרו בש"ס: "מעולם לא הייתה הסכמה מצידה של ש"ס להעביר את החוק ללא שינוי של 'פסיק או מילה', כדרישתו התמוהה. הציבור יודע, שאין כמעט שום הצעת חוק של משרד או ועדה העוברת בקריאה שניה ושלישית ללא שינויים או התאמות. לכן, כשמישהו אומר 'אני לא אשנה פסיק או מילה בחוק', בעיקר בחוק מורכב שכזה, ברור שאינו מעוניין בפתרון או דיון מהותי אלא כל רצונו הוא להכשיל את הקמת ממשלה".

 

"כזכור, ש"ס ויהדות התורה התנגדו לחוק בקריאה ראשונה ודרשו לערוך בו שינויים והתאמות", אמרו בש"ס. "ח"כ דודי אמסלם, שעמד בראש הוועדה המכינה את החוק לקריאה שנייה ושלישית, הכריז על דעת כל מרכיבי הקואליציה כי יידרשו שינויים ואף קיים דיונים בנושא. לכן, האמירות של ליברמן כאילו אנחנו חזרנו בנו - הן שקריות ומשוללות יסוד. זאת ועוד, במהלך המו"מ הקואליציוני, הליכוד העביר לנו הצעות פשרה בחוק זה שלא נדחו על ידי ליברמן, עד שהגיעו לשלב המעשי ולפתע הוא חזר בו מכל פשרה".

 

בש"ס אמרו כי דברים אלו של ליברמן "מוכיחים כי התבצרותו ב'כל פסיק ומילה' משוללת היגיון ומשמשת אמתלה להפיל את ממשלת הימין לה התחייב. גם טרמינולוגיית ההסתה שהוא בוחר להשתמש כלפי הציבור החרדי מוכיחה שיש לו כוונות אחרות לגמרי. מפליא לגלות, שליברמן הקנאי לשירות הצבאי ובעבר התהדר שרק הוא 'יודע לדבר ערבית', אינו פוצה פה כלפי המגזר הערבי שאינו משרת כלל ומקבל תקציבים של מיליארדים".

 

"אותו ליברמן, החרד כיום ל'מדינת הלכה', ידע לקיים שיתוף פעולה עם החרדים ותמך במשה ליאון הדתי לראשות עריית ירושלים מול ניר ברקת החילוני", הוסיפו בש"ס. "והנה, משה ליאון נבחר בעיקר בזכות קולות החרדים וירושלים לא הפכה ל'מדינת הלכה'. מר ליברמן, אנו קוראים לך לגלות אחריות. גם אם ישנם חילוקי דעות בינך לבין ראש הממשלה, אל תגרור את ישראל למלחמת אחים. משוך ידיך מההסתה הפרועה נגד ציבור גדול וקיים את התחייבותך להקמת ממשלת הימין".


פורסם לראשונה 26/05/2019 16:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים