שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גנץ נגד פיזור הכנסת: "ראוי להעביר את המושכות לכחול לבן"
  יו"ר כחול לבן תקף בחריפות את ראש הממשלה: "נתניהו ינסה לשרוד. זו אמונתו, אבל המדינה היא של כולנו ועל כך נמשיך וניאבק". לפיד: "הציבור רוצה ממשלת אחדות. נתניהו הוא המחסום לממשלת אחדות". אשכנזי: "‏נערכים לקבלת המנדט, לרבות ממשלה עם הליכוד ללא נתניהו"

   

   

  באופוזיציה מתנגדים למהלך של הקואליציה לנסות להקדים את הבחירות ובכחול לבן קוראים לנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל עליהם את מלאכת הרכבת הממשלה. חברי סיעת כחול לבן משתתפים בצהריים (יום ב') בישיבת הסיעה בכנסת, ברקע המשבר הפוליטי וההיתכנות לבחירות חוזרות, על רקע התנגדותו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו.  

   

  מספר 1 בכחול לבן, בני גנץ, אמר בפתח הישיבה כי "לפני יומיים הוצאנו את המאבק לרחוב, הוכחנו שאזרחי ישראל לא יתנו לקחת מהם את הדמוקרטיה. אנחנו אומרים כאן נמשיך במאבק ממושך ותקיף ככל שידרש, עריצות לא תקום ולא תהיה פה. נתניהו מוביל את ישראל למשבר אמון חריף".

   

  ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: אלכס קולומויסקי )
  בני גנץ בישיבת הסיעה(צילום: אלכס קולומויסקי )
   

  גנץ הוסיף: "שתיקת הכבשים בליכוד מביכה, הפחד משתק. אנחנו עדים לימים אפורים בדברי ימי תנועת הליכוד. גם להם יש אחריות לעניין הזה.שראוי להעביר את האפשרות להקים ממשלה לכחול לבן בראשותי".  גנץ ציין כי סיעתו תתנגד לפיזור הכנסת אם תובא להצבעה. "נתניהו ינסה לשרוד. זו אמונתו, אבל המדינה היא של כולנו ועל כך נמשיך ונאבק".

   

  מספר 2 בכחול לבן , יאיר לפיד אמר: "מה שמוכרים לנו בתור פשרת נתניהו לחוק הגיוס זו הונאה. זו המצאה של ש"ס. אם ליברמן יסכים זו תהיה התקפלות המאה. ליברמן נלחם על עיקרון ואני מכבד את זה. במיוחד מול להקת השפנים של נתניהו שמוכנים לפרק כנסת שרק נבחרה כי הם מפחדים ממנו".

   

  ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: אלכס קולומויסקי )
  יאיר לפיד(צילום: אלכס קולומויסקי )

  לפיד הוסיף: "תנו לנו להקים ממשלה. הציבור רוצה ממשלת אחדות. אם בראש הליכוד יעמוד מישהו אחר שהוא לא נתניהו - זה יהיה אפשרי".

   

  בתשובה לשאלה אם קיבלו הצעה מנתניהו או מי מטעמו להצטרף לממשלתו אמר גנץ: "לא קיבלנו. נתניהו מהווה מכשול להקמת הדבר הנכון למדינת ישראל. על האפשרות להקמת ממשלה בראשות כחול לבן: "אם נצא לדרך וננסה לעשות את המהלך הזה. הכל יפתח מחדש. כל ההגיון הציבורי הוא להעביר זאת אלינו. נצליח טוב, ואם לא נצליח באותו יושר נעביר את זה לליכוד".

   

  לאחר מכן צייץ גם גבי אשכנזי בחשבון הטוויטר שלו: "אנו ‏נערכים לקבלת המנדט להרכיב ממשלה, לרבות ממשלה עם הליכוד ללא נתניהו. עדיפות לממשלת הסכמה לאומית על בחירות נוספות מיותרות". 

   

  יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי צייץ אף הוא בחשבון הטוויטר שלו כי גם מפלגת העבודה תתנגד להצעת החוק לפיזור הכנסת: "‏אם נתניהו יכשל בהרכבת ממשלה, המנדט חוזר לנשיא. נתנגד לבחירות. הן משרתות רק את נתניהו ולא את המדינה. לא ניתן למי שרוצה לפרק את הדמוקרטיה בישראל כלים במשא ומתן מול ליברמן.

   

  ישיבת סיעה ישראל ביתנו (צילום: אלכס קולמויסקי)
  אביגדור ליברמן. בכחול לבן תלויים בו(צילום: אלכס קולמויסקי)

  מוקדם יותר סיפר יו"ר העבודה בשיחות עם חברי מפלגתו בכנסת כי קיבל ביממה האחרונה פנייה מנתניהו באמצעות שליח מוכר, כדי להצטרף לממשלתו ובכך להימנע מבחירות חוזרות. התמורה, לפי גבאי, היא ויתור על חוק החסינות ופסקת ההתגברות. מהליכוד נמסר: "אין תגובה".

   

  ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אמר הבוקר לאולפן ynet כי פתרון המשבר הפוליטי עדיין תלוי ביו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן והזהיר אותו מ"התאבדות פוליטית". מנגד, ח"כ יבגני סובה מישראל ביתנו הזכיר כי "אנחנו ממליצים על ראש הממשלה נתניהו, יש לו עדיין פחות מ-60 שעות לפתור את המשבר, יש פתרון מעשי למשבר".

   

  בינתיים, הבוקר בשיחות בין נתניהו לבין ראשי סיעות הקואליציה המיועדת עלה תאריך אפשרי לבחירות אם אכן יוקדמו - 27 באוגוסט.

   

   

   

   

  הצעת החוק של זוהר הוגשה משום שראש הממשלה בנימין נתניהו מסרב להחזיר את המנדט לנשיא המדינה, ולכן הוא יוזם מהלך לפיזור הכנסת - כדי שהנשיא ראובן ריבלין לא יעניק לחבר כנסת אחר שאינו נתניהו את המנדט להרכיב את הממשלה. כך הוא גם "קונה זמן" להשגת הסכם עם ליברמן. הסיבה: רוב חברי הכנסת רשאים לבקש מהנשיא בכתב להטיל את התפקיד על חבר כנסת מסוים, גם אם נכשל בכך לפני כן, ויינתנו לו 14 יום נוספים להרכבת ממשלה.

    

  לצורך העברת החוק לפיזור הכנסת נדרשים 61 קולות. אם אכן הוא יעלה להצבעה היום במליאת הכנסת בקריאה טרומית, יתמכו בו פרט לליכוד גם כולנו, ש"ס ויהדות התורה, וכמו שאמר סובה - גם ישראל ביתנו.

   


   

  שלשום השתתפו חברי סיעת כחול לבן בהפגנה שכותרתה הייתה "חומת מגן לדמוקרטיה", בה התנגדו ליוזמות החקיקה של פסקת ההתגברות וחוק החסינות. 

   

  יו"ר המפלגה, בני גנץ, תקף בנאומו את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "לא ניתן להפוך את ישראל הממלכתית לאחוזה פרטית של משפחה מלוכנית או סולטנית", הכריז. "לא ניתן לך להשתיק את התקשורת, לא ניתן לך לפגוע במוסדות תרבות ואקדמיה, לא ניתן לך למוטט את המשטרה, לא ניתן להטיל אימה על היועץ המשפטי לממשלה ולא ניתן לך להחריב את בית המשפט".

    

  אחרי גנץ, דיבר שותפו להנהגת הסיעה, ח"כ יאיר לפיד. "תקשיב לכיכר ביבי, לא ניתן לך. לא ניתן לך להיות ארדואן. לא יהיה פה רודן טורקי. לא ניתן", אמר לפיד. "הם כל הזמן אומרים, 'העם אמר את דברו'. גם אנחנו העם. גם אנחנו אומרים את דברנו. לא ניתן לך להרוס את המדינה. זו גם המדינה שלנו. אנחנו לא נתינים שלך. לא ניתן לך להרוס את בית המשפט העליון. אתה לא מעל החוק".

   

  לפיד קרא ל"חמישה אנשים הגונים" שיצילו את המדינה וימנעו את הקמת ממשלתו החמישית של נתניהו. "זה כל מה שצריך בשביל להציל את המדינה הזאת. אנחנו מחפשים חמישה אנשים הגונים שיצילו את המדינה. שיקומו ויגידו 'לא בשביל זה הלכנו לפוליטיקה. אנחנו לא המשרתים של ביבי. לא ניתן לו להפוך אותנו לסמרטוטים'".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים