שתף קטע נבחר

בחירות בספטמבר? "נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה"

המליאה אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת - ובליכוד מתגבשת ההבנה כי בחירות חוזרות הן כבר כמעט בלתי נמנעות. אחד משרי הליכוד הודה כי ראש הממשלה כשל במשימתו להרכיב ממשלה חדשה

 

 

 

הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת. 66 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, 44 התנגדו לה וחמישה נמנעו. הבוקר צפויה להתכנס הוועדה המיוחדת שהוקמה כדי להכין את החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית.

 

אמש, מעט אחרי שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יצא מפגישתו הקצרה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הבינו שרי הליכוד כי הפור נפל. נתניהו הודיע כי יכנס מסיבת עיתונאים דחופה בלי ליברמן - והרמז היה ברור.  

 

 

 

  (צילום: יואב דודקביץ', AFP)
ראש בראש. נתניהו וליברמן(צילום: יואב דודקביץ', AFP)
הפגישה בארבע עיניים כשלה, ועכשיו התחיל שלב חילופי האשמות. ואכן, לקראת חצות הושגה בוועדה המיוחדת לפיזור הכנסת להסכמה עקרונית כי תאריך הבחירות לכנסת ה-22 יהיה 17 בספטמבר 2019. עם זאת, במפלגות החרדיות מתנגדים לתאריך זה, בגלל שבתקופה זו נמצאים בני הישיבות בחופשה, ולכן ייתכן כי הוא עוד ישונה. 

 

"אין ברירה אלא להודיע שנתניהו לא הצליח להרכיב את הממשלה", אמר אחד משרי הליכוד. "מי היה מאמין שאחרי מערכת בחירות כל כך קשה וסוערת נמצא את עצמנו בפתחה של מערכת בחירות חוזרת".

 

בליכוד שוררת אווירת נכאים. השרים שממתינים בכיליון עיניים להשתדרג למשרד ממשלתי בכיר יותר ייאלצו להמתין שוב כמה חודשים, בהנחה שנתניהו אכן ירכיב את הממשלה הבאה אי-שם בין ספטמבר לנובמבר. חברי הכנסת החדשים בליכוד, שעברו פריימריז מייסרים והושבעו רק לפני כחודש כחברי כנסת, רואים את המשכן מתרחק מהם שוב בעקבות ההחלטה על בחירות חוזרות.

 

אמש נרשם גם "מיני-מרד" בקרב ח"כים חדשים. הנהלת סיעת הליכוד ביקשה מכל חברי סיעת הליכוד להישאר במשכן כדי לא להיעדר מההצבעה על פיזור הכנסת. כמה ח"כים חדשים החליטו לעזוב את המשכן ללא אישור, כדי לצאת לאכול בחוץ. בין אלו שיצאו מהמשכן: קטי שטרית, אוסנת מארק, מיכל שיר, אריאל קלנר ומאי גולן.

 

זאב אלקין בכניסה ללשכת ראש הממשלה (צילום: יואב דודקביץ')
זאב אלקין מחוץ ללשכת ראש הממשלה(צילום: יואב דודקביץ')

יובל שטייניץ בכניסה ללשכת ראש הממשלה (צילום: יואב דודקביץ')
יובל שטייניץ(צילום: יואב דודקביץ')

דוד ביטן בכניסה ללשכת ראש הממשלה (צילום: יואב דודקביץ')
דוד ביטן(צילום: יואב דודקביץ')

גורמים בליכוד סיפרו כי כמה ח"כים משיפולי הרשימה הביעו חשש שהם ישלמו את מחיר הבחירות החוזרות - שהופכות לתקדים היסטורי בתולדות המדינה. זאת אם לא תתרחש התפתחות דרמטית עד יום רביעי בחצות, שתציל את המערכת הפוליטית מבחירות מיותרות. "צריך שיקרה נס", העיר אחד מחברי הליכוד.

 

בשיחות פרטיות הביעו ח"כים בליכוד כעס על התנהלות המפלגה במו"מ הקואליציוני, ובעיקר על בזבוז הזמן ב-42 הימים האחרונים. הם תמהים מדוע נתניהו היה צריך לחכות עד לרגע האחרון כדי להבין שהוא נקלע לפלונטר פוליטי שהמוצא האחרון שלו הוא בחירות חוזרות.

 

 

 

"אם נתניהו היה יודע שהסיפור של ליברמן רציני, למה הוא לא חיפש אלטרנטיבות אחרות כדי למנוע בחירות?", תהה גורם בסיעת הליכוד. "בסוף ליברמן לא מצמץ, וביבי עכשיו לוקח אותנו לבחירות". שרים וח"כים בסיעה גם כועסים על יוזמת נתניהו לצרף את מפלגת כולנו לתוך רשימת הליכוד. במסגרת מהלך כזה, כחלון צפוי לקבל ארבעה מקומות משוריינים ברשימה המאוחדת: ח"כ אחד בכל עשיריה. כדי לרכך את הכעס בליכוד צפוי נתניהו להודיע כי לא יתקיימו פריימריז חדשים לרשימה, וכי הרשימה שתוצג תהיה זו שהתמודדה בבחירות האחרונות, בתוספת השריונים של כחלון.

 

נתניהו: "עדיין אפשר להתעשת"

אמש, עם תחילת מהדורות החדשות, מעט אחרי השעה 20:00, מסר נתניהו הצהרה בכנסת, וקרא לליברמן לשקול שוב את צעדיו לקראת המועד האחרון להרכבת הממשלה. נתניהו הגיע לכנסת במיוחד לאחר שהפגישה בינו לבין ליברמן הסתיימה ללא התקדמות, והטיל עליו את האחריות למשבר.

 

נתניהו בהצהרה לאחר מעבר קריאה טרומית של ההצבעה להצעת חוק פיזור הכנסת (צילום: EPA)
נתניהו לליברמן: "שקול צעדיך"(צילום: EPA)

"זו פשוט לא הדרך. עדיין נשאר זמן. עוד אפשר להתעשת", אמר נתניהו. רה"מ עקץ את ליברמן, שהבטיח בעבר לחסל את מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, ואמר: כי "נותרו 48 שעות. אפשר לעשות הרבה דברים ב-48 שעות".

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב על דברי נתניהו - שטען כי הוויכוח על חוק הגיוס הוא "קוסמטי וסמנטי. בגלל זה לא הולכים לבחירות". ליברמן צייץ בטוויטר: "לא מדובר בתיקונים קוסמטיים. מדובר בכניעה לחרדים. אני חוזר על ההצעה שלי: בוא נעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית ללא שינויים ובלי החרדים".

 

טרם תגובת ליברמן אסרו בליכוד על השרים וחברי הכנסת לתקוף את יו"ר ישראל ביתנו, אך דקות אחרי התגובה הודיעו מטעם המפלגה כי בתום "הערכת מצב מחודשת" הם מאשרים "אש חופשית נגד ליברמן". חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר על כך: ‏"במקום להורות על אש חופשית נגד חמאס, ראש הממשלה מורה על אש חופשית נגד אביגדור ליברמן".

 

 

 

לאורך כל אתמול התקיימו בכנסת דיונים והצבעות על הצעת חוק לפיזורה. בצהריים אישרה הוועדה המסדרת לפטור את הצעת החוק מחובת הנחה של 45 יום, ובכך אפשרה להתחיל כבר אתמול את ההצבעות עליה במליאה. אחר הצהריים דנה המליאה בהצעת החוק, ובסיומה אישרה את ההצעה בקריאה טרומית. לאחר מכן התכנסה הוועדה המסדרת מחדש ואישרה את הקמתה של ועדה מיוחדת שתכין את הצעת פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית. לבסוף, גם מליאת הכנסת הייתה צריכה לאשר את הקמת הוועדה.

 

לקראת השעה 02:00, לאחר יום ארוך של דרמות פוליטיות, אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת. 66 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, 44 התנגדו וחמישה נמנעו. הבוקר צפויה להתכנס הוועדה המיוחדת שהוקמה כדי להכין את החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית

 

באופוזיציה מתחו אתמול ביקורת על נתניהו אחרי הצהרתו. ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) אמר: "הדבר היחיד שמעניין את ביבי זה ביבי. ההחלטות היחידות שהוא מקבל זה כדי לסדר לעצמו כרטיס יציאה מהכלא. בגלל זה עדיין אין ממשלה. אם נלך לבחירות זה בגלל ביבי, ואם תהיה לנו ממשלת מדינת הלכה זה בגלל ביבי. אפשר וצריך ממשלת אחדות ללא נתניהו. זה מה שישראל זקוקה לו".

 

גם יו"ר סיעת העבודה, איציק שמולי, פרסם תגובה ואמר: "הדבר החשוב ביותר כרגע הוא שתימנע כנראה ההתנקשות של נתניהו ושלוחיו בשלטון החוק דרך חוקי החסינות-התגברות המתועבים שנועדו למלט אותו מאימת הדין ויזרקו למקום הראוי להם בפח הזבל. בכוונתנו לפעול בנמרצות כדי שטרם ההליכה לבחירות יקבל מועמד אחר את המנדט לנסות ולהרכיב ממשלה".


פורסם לראשונה 28/05/2019 00:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים