שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לקפוץ על ארגז, בלי רגליים: נכי צה"ל מול הבריטים

  לראשונה בישראל - "משחקי הווטרנים": עשרות חיילים בריטים שנפצעו באפגניסטן ובעיראק מתארחים בארץ, ומתחרים מול נכי צה"ל. בריטי שאיבד את פלג גופו התחתון באפגניסטן: "המנטליות שלנו - לעולם לא לוותר". מנהל התחרויות, שנפצע בפיגוע בדיזנגוף: "הם פייטרים, חיות"

   

  חיילים בריטים בישראל: "משחקי הוטרנים"    (צילום: שחר גולדשטיין | עריכה: רותם שבתאי)

  חיילים בריטים בישראל: "משחקי הוטרנים"    (צילום: שחר גולדשטיין | עריכה: רותם שבתאי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "דמיינו בן אדם שצריך לעשות קפיצות על ארגז ואין לו רגליים, אז הוא עושה את זה בדרך שלו - זו חתיכת השראה לראות": כ-60 נכים יוצאי צבא בריטניה שנפצעו בלחימה באפגניסטן ובעיראק מתארחים בארץ, ויחד עם 60 נכי צה"ל מתחרים ב"משחקי הווטרנים" שנערכים בפעם הראשונה בישראל. בשלושת ימי התחרויות במקצועות ספורט שונים מוכיחים הנכים משתי המדינות, פעם אחר פעם, כיצד הרוח מתגברת על מגבלות הגוף.

   

  התחרויות, שהחלו שלשום בתל אביב, מתקיימות בבריכה, באולמות הספורט ובמטווח הירי. לצד משחים בסגנונות שונים וצליפה ברובה אוויר, המשתתפים מתחרים במקצים יחודיים של כושר בסגנון הדומה לקרוספיט. היום הם יעלו לבית הלוחם בירושלים, ובסיום התחרויות יתכנסו למפגש מיוחד עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין במשכנו בבירה.

  ג'ק קומינגס, איבד את פלג גופו התחתון באפגניסטן ()
  ג'ק קאמינגס, שאיבד את פלג גופו התחתון באפגניסטן

  לראשונה, מתארחים בארץ כ-60 נכים יוצאי צבא בריטניה שנפצעו בלחימה באפגניסטן ובעיראק, ב
  "משחקי הווטרנים" הראשונים בישראל
  לראשונה, מתארחים בארץ כ-60 נכים יוצאי צבא בריטניה שנפצעו בלחימה באפגניסטן ובעיראק, ב
  "ניצחון הרוח על מגבלות הגוף"

  לראשונה, מתארחים בארץ כ-60 נכים יוצאי צבא בריטניה שנפצעו בלחימה באפגניסטן ובעיראק, ב

  ג'ק קומינגס, איבד את פלג גופו התחתון באפגניסטן ()

  "משחקי הווטרנים" מתקיימים כחלק משיתוף פעולה בין ארגון נכי צה"ל, שגרירות ישראל בבריטניה, מועדון הכדורגל צ'לסי - שבבעלות המיליארדר היהודי רומן אברמוביץ', שלטובת האירוע אף שלח ארצה מאמנים מקצועיים מטעמו - וגופים שונים בבריטניה המלווים את פצועי המלחמות. במקביל לתחרויות מתקיימת ועידת מומחים משותפת לישראל ולבריטניה העוסקת בהיבטים שונים של פוסט-טראומה.

   

  "אנו גאים לקיים אירוע מיוחד מסוג זה שמטרתו להפגיש בין נכי צה"ל לנכי צבא בריטניה, וליצור חיבור אמיץ ומרגש דרך הספורט", אמר מנכ"ל ארגון נכי צה"ל תא"ל (מיל') חיים רונן. "בזכות היוזמה נוכל להכיר לאורחים מחו"ל את בתי הלוחם ואת מפעל השיקום הייחודי המתקיים בו".

   

  "עבדנו על הפרויקט הזה כמעט שנתיים", סיפר ל-ynet מייקל פרימן, איש שגרירות ישראל בלונדון ומי שיזם את האירוע. "מאוד חשוב לנו לחבר בין נכי הצבא הבריטי לנכי צה"ל, ולהגיד להם קודם כל תודה על השירות. לראות אנשים כאלה, ישראלים ובריטים, שאחרי עשר דקות יחד כבר החליפו ביניהם מספרי טלפון, התחברו בפייסבוק ושיתפו סיפורים - זה מרגש".

  עידו לזן, מנהל תחרויות הכושר במשחקים נפצע קשה בפיגוע הירי ברח' דיזנגוף בת
  עידו לזן, מנהל תחרויות הכושר במשחקים

  ג'ק קומינגס, איבד את פלג גופו התחתון באפגניסטן ()
  ג'ק קומינגס, איבד את פלג גופו התחתון באפגניסטן

  ג'ק קומינגס, איבד את פלג גופו התחתון באפגניסטן ()

  מי שמנהל ומפקח על תחרויות הכושר הוא עידו לזן, תושב תל אביב בן 37 - אחד הפצועים הקשים ביותר בפיגוע הירי הקטלני בבר הסימטא ברחוב דיזנגוף שבתל אביב לפני כשלוש שנים וחצי. עידו אינו נכה צה"ל, אך לאחר הפיגוע שהותיר אותו עם קליע בגופו ועם פוסט-טראומה קשה - הוא אומץ על ידי בית הלוחם. במקביל הוא הקים מכון כושר מצליח, ממש מול זירת הפיגוע שבה כמעט ואיבד את חייו.

   

  "אנחנו מפעילים עשר תחנות די בסיסיות בכל יום כי היינו צריכים להתאים אותן לרמות נכות שונות", סיפר עידו ל-ynet. "דמיינו בן אדם שצריך לעשות קפיצות על ארגז ואין לו רגליים. אז הוא עושה את זה בדרך שלו. זו חתיכת השראה לראות. אתה עומד, מסתכל ולא מאמין שזה קורה. החבר'ה האנגלים חיות, הם הפתיעו אותי בקטע מדהים, בעיקר מנטלית. הם פייטרים לגמרי".

   

  בתור מי שנותר בחיים בנס, עידו הסביר כיצד קמים ושבים לתלם: "זה תהליך ארוך, אבל הבסיס שלו הוא מנטליות שגיליתי שיש לי. זה משהו שאתה לא יודע שיש לך עד שקורה לך משהו כזה. או שאתה נופל לבור עמוק וחשוך שקשה לצאת ממנו, או שאתה מתעלה על עצמך ועושה יותר ממה שעשית עוד לפני שזה קרה".

  מאט טומלינסון, אחד הלוחמים המעוטרים במארינס הבריטי המלכותי ()
  מאט טומלינסון, מהלוחמים המעוטרים במארינס הבריטי
  מאט טומלינסון, אחד הלוחמים המעוטרים במארינס הבריטי המלכותי ()
  מאט טומלינסון בתחרות
   

  רומן אברמוביץ' (צילום: מוטי לבטון)
  שלח לארת מאמנים מטעמו. רומן אברמוביץ'(צילום: מוטי לבטון)

  בין המתחרים מישראל ומבריטניה ניתן לראות גברים ונשים חסונים שפציעתם כלל לא נראית לעין, לצד משתתפים שסימני פציעתם בולטים. אחד מהם, ומי שעידו לזן התייחס אליו בדבריו, הוא ג'ק קאמינגס בן ה-30 מאוקספורד שבאנגליה, שאיבד את כל פלג גופו התחתון בפיצוץ מטען חבלה באפגניסטן בשנת 2010.

   

  "הייתי חלק מצוות לפינוי פצצות, העבודה שלנו הייתה לצאת למתחמים ולדרכים ולחפש מטעני נפץ", שחזר קאמינגס בפני ynet את האירוע בו נפצע. "למרבה הצער מצאתי אחד - אבל לא בדרך הנכונה". הלוחם הבריטי, שהתעורר מתרדמת חודש לאחר האירוע, אושפז במשך ארבעה חודשים וחצי בבית חולים, ובהמשך עבר שלוש שנים וחצי בשיקום. מאז הוא עוסק בפעילויות צדקה שונות, משתתף בתחרויות ואף הספיק לקחת חלק במרתון של לונדון.

   

  "כשנפצעתי חשבתי שחיי הסתיימו. הגעתי למרכז השיקום וראיתי את החבר'ה האחרים באותו מצב כמוני, וקיבלנו השראה האחד מהשני", סיפר. "אני בטוח שאנחנו והמשתתפים הישראלים נסתכל זה על זה ונספר על הדברים שאנחנו עושים, וזה רק דוחף קדימה. זו מנטליות של חייל בריטי - להתגבר על הפציעה שלך, להילחם, לעולם לא לוותר".

   

  יחד עם הפצועים מבריטניה הגיעו גם חלק מבני משפחותיהם. המשלחת כולה מונה כ-150 בני אדם ועבור מרביתם זהו ביקור ראשון בישראל. אחד מהם, מאט טומלינסון בן ה-52, הגיע לישראל עם שני בניו. טומלינסון שירת 28 שנים בכוחות המארינס המלכותי והוא אחד הלוחמים המעוטרים ביותר בהיסטוריה של המארינס הבריטי. "אני אחד מהמעוטרים ביותר, אבל רק בגלל האנשים שעבדתי איתם ושלחמו לצדי. הם הצילו את חיי מספר פעמים ואני את שלהם", סיפר טומלינסון בצניעות.

   

  "ביקרתי ב-44 מדינות מסביב לעולם, בזמני שלום ומלחמה", המשיך טומלינסון, "וישראל היא אחת המדינות הטובות ביותר ב-28 שנים של מסעות. המדינה הזאת נפלאה. יש כאן הכל - כולם נחמדים, כולם בכושר, החופים יפהפיים, חיי לילה. מעולם לא חשבתי לבקר כאן בעבר, אבל כשאחזור הביתה אומר לכולם: אם אתם רוצים חופשה שיש בה הכול - סעו לישראל".


  פורסם לראשונה 28/05/2019 22:20

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים