שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נחשף "בסיס לווייתני הריגול" הסודי של רוסיה

  צילומי לוויין מראים כי סמוך לזמן שבו התגלה בנורבגיה לווייתן מאולף עם רתמה למצלמה, רוסיה העבירה כמה לווייתנים לבסיס סודי בחוג הארקטי

   

  מרגל מרוסיה? לווייתן "צבאי" בחופי נורבגיה    (יוטיוב)

  מרגל מרוסיה? לווייתן "צבאי" בחופי נורבגיה    (יוטיוב)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  האם נחשף הבסיס בחוג הארקטי שממנו ברח "לווייתן ריגול רוסי"? תמונות לוויין שפורסמו לאחרונה מצביעות על כך שסמוך לזמן שבו התגלה מול חופי נורבגיה הלווייתן הלבן, עם רתמה הדוקה לגופו, חיל הים הרוסי העביר כמה לווייתנים לאחד מבסיסיו הסודיים באזור.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  הלווייתן המאולף אותר על-ידי דייגים בחודש שעבר בצפון נורבגיה, עם רתמה שעליה היה כתוב "סנט פטרבורג" וכן זרוע שעליה אפשר להתקין מצלמה. בצבא נורבגיה גילו עניין רב בלווייתן, ויש שהעריכו כי הוא קשור לכוח של חיל הים הרוסי במורמנסק, שבצפון-מערב רוסיה.

  לוייתן לווייתן לווייתנים ריגול חוג ארקטי נורבגיה רוסיה (צילום: Norwegian Directorate of Fisheries / JORGEN REE WIIG, AFP)
  "לווייתן הריגול" בחופי נורבגיה(צילום: Norwegian Directorate of Fisheries / JORGEN REE WIIG, AFP)

  לווייתן לווייתנים ריגול בסיס סודי חוג ארקטי החוגב הארקטי רוסיה (צילום: H I Sutton)
  (צילום: H I Sutton)
   

  לרוסיה יש מתקנים צבאיים גדולים באזור, אולם לא ברור לְמה בדיוק אימנו את הלווייתן – בהנחה שאכן עבר אימונים כלשהם – ואם הוא היה אמור להשתתף בפעילות צבאית רוסית באזור. ברוסיה דחו הטענות שהלווייתן נועד לרגל אחר נורבגיה, חברה בברית נאט"ו.

   

  תמונות הלוויין צולמו בחודש שעבר, אז התגלה כאמור הלווייתן, ומראות לפי מרכז המחקר שפרסם את התמונות, H I Sutton, כי כמה לווייתנים הועברו באותו זמן לבסיס אולניה גובה שבמפרץ ים ברנץ. נראים בהן שתי מכלאות חדשות ללווייתנים, ובאחת מהן נראה גם לווייתן מבצבץ מהמים.

  נורבגיה לווייתן צבאי רוסיה ()

  לוייתן לווייתן לווייתנים ריגול חוג ארקטי נורבגיה רוסיה (צילום: (EPA, JORGEN REE WIIG / NORWEGIAN DIRECTORATE OF FISHERIES (SEA SYRVEILLANCE SERVICE)
  הרתמה שהייתה הדוקה לגוף הלווייתן(צילום: (EPA, JORGEN REE WIIG / NORWEGIAN DIRECTORATE OF FISHERIES (SEA SYRVEILLANCE SERVICE)

  "התמונות מראות כי חיל הים הרוסי ממשיך לעבוד עם בעלי חיים ימיים בחוג הארקטי", כתבו אנשי מרכז המחקר. בתמונות, ציינו החוקרים, נראית גם אוניית ריגול סודית בשם "יאנטר", שאותה מציגים הרוסים כספינת מחקר ימית.  

   

  ב"דיילי מייל" הבריטי דיווחו כי בניגוד לשני בסיסים רוסיים אחרים באותו אזור, שמאכלסים לווייתנים וכלבי ים, בסיס אולניה גובה מאכלס רק לווייתנים. עוד דווח כי בשנה שעברה התפרסם כי באותו בסיס נמצא צי של צוללות גרעיניות קטנות, שמסוגלות להישאר חסרות תנועה בקרקעית הים.

   ()
   

  לרוסיה אין היסטוריה של שימוש בלווייתנים לצרכים צבאיים, אבל ברית המועצות ניהלה בשעתה תוכנית לאימון דולפינים. בימי המלחמה הקרה היא השתמשה בבסיס שלה בסבסטופול שבחצי האי קרים כדי לאמן דולפינים למטרות צבאיות, למשל לחיפוש מוקשים או עצמים אחרים ולהטמנת חומרי נפץ. אחרי קריסת האיחוד הסובייטי נסגר המתקן בחצי האי קרים, אולם אחרי שרוסיה פלשה ב-2014 לחצי האי קרים וסיפחה אותו אליה נפוצו דיווחים מפי אלמונים שלפיהם המתקן נפתח מחדש.

   

  בשנת 2016 פרסם משרד ההגנה הרוסי מכרז לרכישת חמישה דולפינים לתוכנית אימונים שלו. במכרז לא הוסבר אילו משימות צריכים הדולפינים לבצע, אך הובהר שצריכות להיות להם שיניים טובות. זמן קצר אחרי פרסום המכרז באינטרנט הוא נמחק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Norwegian Directorate of Fisheries / JORGEN REE WIIG, AFP
  הלווייתן בחופי נורבגיה
  צילום: Norwegian Directorate of Fisheries / JORGEN REE WIIG, AFP
  מומלצים