שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התרמית הטורקית: "מומחי" השתלת השיער גרמו נזקים - וסולקו מישראל

  מודעות באינטרנט הלהיבו את הישראלי המקריח: השתלת שיער זולה בתל־אביב בידי מומחים מטורקיה. חקירה שערך משרד הבריאות בעקבות תלונות המטופלים העלתה תמונה מסמרת שיער. "המומחים", שהיו בעצם טכנאים, ביצעו הרדמות, הזריקו, ניתחו – וסיכנו את המטופלים. הנוכלים גורשו, בעלי המרפאות נקנסו

  ישראלים תמימים שבסך הכל רצו לשפר את הפריזורה יצאו קירחים מכל הכיוונים: צוות "מומחים" שהגיע מטורקיה לתל־אביב גרם להם רק נזקים ועוגמת נפש – וסולק מישראל.

    

  בשנים האחרונות טסים אלפי ישראלים לאיסטנבול כדי לעשות שם השתלת שיער, וזאת בשל המחירים הזולים יחסית. בליבם חלום: במקום הקרחות ו"ההלוואות" – רעמת שיער מרשימה שתתבדר ברוח.

   

  התקווה לראש מלא שיער - נגוזה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  התקווה לראש מלא שיער - נגוזה(צילום: shutterstock)

   

  הטורקים ראו כי טוב. מתברר כי חלקם לא הסתפקו בלקוחות הישראלים באיסטנבול, והגיעו לישראל כדי לערוך את טיפולי ההשתלה גם כאן.

   

  מבדיקת משרד הבריאות ורשות האוכלוסין וההגירה עולה שכמה אזרחים טורקים, שהגדירו את עצמם "מומחים" להשתלת שיער, הגיעו בתקופה האחרונה למרפאות פרטיות להשתלת שיער בתל־אביב והציעו את שירותיהם. במרפאות נענו, ואף העלו פרסומים מפתים באינטרנט.

   

   

   ( )
  "מומחים" שטיפלו בטיפולים שעלולים לסכן

   

  הידיעה על "המומחים" התפשטה חיש מהר. הישראלים זרמו למרפאות, חלקם יצאו משם עם נזקים והגישו תלונה למשרד הבריאות.

    

  במשרד החליטו להירתם למאבק בתופעה. "שלחתי את אחד מעובדי המשרד כדי לבדוק אם הטיפולים עלולים לסכן את המטופלים", מספר ד"ר רוני ברקוביץ', מנהל האגף לפיקוח ובקרה.

   

  הסוכן הסמוי, גבר מקריח, הגיע לאחת המרפאות והציג את עצמו כמי שמעוניין לבצע השתלת שיער. בעוד הוא מקבל הסברים סרקו עיניו את הציוד ששימש את "המומחה" הטורקי שהועסק במרפאה – ועיניו חשכו נוכח ההפקרות.

    

  מהחקירה עולה סדרה של עבירות קשות: "המומחים" השתמשו בתרופות שהבריחו מטורקיה, שאסורות בשימוש בישראל משום שרמת בטיחותן לא נבדקה; במרפאות אותרו מאות אריזות של תרופות ישראליות ללא בקרת רוקח, כפי שקובעים הנהלים; התברר כי ה"מומחים" כלל אינם רופאים, זאת בעוד אדם העוסק בהשתלת שיער חייב להיות רופא.

   

  אף שלא קיבלו שום הכשרה הרדימו "המומחים" את מטופליהם, הזריקו להם זריקות, ביצעו בהם פעולות ניתוחיות כמו למשל שליפת זקיקי שיער והזרקת מוצרי דם לעור. כמו כן נתנו להם סטרואידים, אנטיביוטיקה וחומרי הרדמה – תרופות שרק רופא מוסמך לספק אותן.

    

   ( )
  תרופות ללא בקרת רוקח
   

   

  בחקירה התברר כי בטורקיה הם מוגדרים כ"טכנאים", וכי מעולם לא עברו הכשרה רפואית.

    

  במשרד הבריאות אומרים כי המומחים לכאורה סיכנו את מטופליהם וחשפו אותם לסכנות בריאותיות חמורות כמו למשל שוק אנפילקטי, פגיעה בלב, זיהומים ותופעות לוואי מהתרופות המפוקפקות.

    

  בימים האחרונים פשטו אנשי האגף לפיקוח ובקרה במשרד הבריאות ואנשי רשות ההגירה על המרפאות, החרימו ציוד ועצרו ארבעה מהמשתילים הטורקים, שפעלו בכמה מרפאות שונות.

   

  הם נחקרו, ולאחר מכן גורשו מישראל. במשרד בודקים אם יש "מומחים" נוספים בסביבה. בעלי הקליניקות שהעסיקו את "המומחים" זומנו לשימוע במשרד הבריאות וחויבו בקנסות גבוהים. ד"ר ברקוביץ' סיכם: "אם לא מבצעים את הטיפול בצורה ובטיחותית, עלולים להיגרם נזקים ואפילו מקרי מוות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השתלת שיער? לא באמת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים