שתף קטע נבחר

"הציע עד חצי המלכות": גבאי דחה הצעת נתניהו להצטרף לממשלה

כפי שפורסם ב-ynet, יו"ר העבודה אבי גבאי קיבל פנייה מנתניהו כדי להצטרף לממשלתו. בכירים בעבודה: "נתניהו הציע לתת את המשפטים ליחימוביץ' ולהמליץ על פרץ לנשיאות". גבאי: "החלטנו לדחות את ההצעה"

  

 

לאחר שבכירים בעבודה זומנו למשרדו של יו"ר המפלגה אבי גבאי כדי לדון בהצעה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו להצטרף לממשלה, גבאי הודיע כי במפלגה החליטו לדחות את ההצעה. הפנייה לגבאי פורסמה ב-ynet לפני יומיים. בכירים בעבודה אמרו ל-ynet: "נתניהו הציע לנו עד חצי המלכות. תיק המשפטים לשלי יחימוביץ׳ ונשיאות המדינה לעמיר פרץ".

 

"במהלך החודש האחרון מפלגת העבודה קיבלה מספר הצעות להשתלב בממשלה" חשף גבאי. "ההצעה האחרונה מאמש כללה התחייבות לחבילת צעדים לשמירה על הדמוקרטיה, לרבות ביטול חקיקת פסקת ההתגברות, החסינות, חוקים פרסונלים ועוד. חברי הסיעה דנו בהצעה והחלטנו שלא לקבל אותה. עמדתנו נותרה שאין מקום לבחירות נוספות ועל הנשיא לתת את המנדט להרכבת הממשלה לחבר הכנסת בני גנץ".

 

אבי גבאי בנאום במליאה (צילום: יואב דודקביץ' )
אבי גבאי בנאום במליאה(צילום: יואב דודקביץ' )

 

יאיר לפיד ברחבת המליאה (צילום: יואב דודקביץ' )
יאיר לפיד ברחבת המליאה. מאחוריו איימן עודה(צילום: יואב דודקביץ' )

גבאי נאם לאחר מכן במליאת הכנסת והסביר כמדוע לא דחה את ההצעה על הסף: "אני מאמין שהדמוקרטיה הישראלית בסכנה, ולכן בדקנו עד כמה ההצעה יכולה להבטיח את עצמאות שומרי הסף, למנוע חקיקה פרסונלית, למנוע חסינות לראש הממשלה ולשמור על עצמאות התקשורת. היא באמת כללה את ביטול כל יוזמות החקיקה הקשות האלה וזכות וטו על כל יוזמה. כללה את האחריות על תיק התקשורת, גם הצהרה ואמירה ברורה שלא נשב בממשלה אם יוגש כתב אישום. הכי קל היה לדחות על הסף, אבל יש לנו אחריות לחשוב מחוץ לקופסה ולשאות מה האלטרנטיבה. אני מקווה שהערב נצליח למנוע את הקדמת הבחירות המיותרות".

 

 

 

אבי גבאי בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולמויסקי, EPA)
אבי גבאי ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולמויסקי, EPA)

ח"כ טל רוסו הגיב ברשתות החברתיות להצעת הליכוד להיכנס לקואליציה: "אז כן, הליכוד העלה הצעה. בהתייעצות משותפת עם חברי הסיעה החלטנו לפסול על הסף את ההצעה. ‏בנאום הבכורה נאמתי שהפוליטיקה לא תשנה אותי, ‏והתכוונתי לכל מילה. ‏מקווה שנתניהו יחזיר לנשיא את המנדט כפי שראוי לעשות".

 

יאיר לפיד פנה לגבאי לפני שהודיע על הדחייה: "אפילו בפוליטיקה הישראלית יש גבול לכמות הגועל שהציבור יכול לספוג. לא מאמין שתעשה דבר כזה".

 

איציק שמולי (צילום: יואב דודקביץ' )
איציק שמולי התנגד לכניסה לממשלה(צילום: יואב דודקביץ' )

עמיר פרץ סיפר ל-ynet: "אבי גבאי ביקש להיפגש איתי. קבענו להיפגש בשעה תשע וחצי. אני מתנגד באופן מוחלט להצטרף לממשלת נתניהו. לא נהייה גלגל ההצלה שלו". בחשבון הטוויטר שלו הוסיף פרץ: "לא נכנס ולא נשב בממשלתו. כל אפשרות אחרת היא הפרה של כל מה שהבטחנו לציבור. מה שהבטחנו נקיים".

 

  

  

 

ח"כ איציק שמולי אמר בתגובה: "‏הבטחנו בבחירות שלא נשב עם נתניהו. הבטחות יש לקיים. אין לי שום כוונה לכהן בממשלה תחת בנימין נתניהו עם כתב אישום ולספק חומת מגן לשחיתות".

 

גם סתיו שפיר הביעה התנגדות: "שעות לפני הדדליין להרכבת הממשלה נתניהו עסוק בספינים ומנסה לקנות לעצמו זמן - כשהוא חושב שכולם מוכנים להתקפל בפניו. הוא הרי כבר קיפל את רוב המערכות הדמוקרטיות לטובתו. אבל זה לא יקרה - אנחנו ננצח במאבק על הדמוקרטיה הישראלית, וכרגע החשוד שבורח ממשפט הוא האויב הכי גדול שלה".

 

שלי יחימוביץ איימה: "אני מתרה בכל אדם ממפלגתי שעולה בדעתו לגזור קופון מהרס המפלגה ולהצטרף לממשלת השחיתות של נתניהו, שהוא ישלם על כך מחיר כבד".

שלי יחימוביץ' ומיקי זוהר במליאה (צילום: עמית שאבי)
שלי יחימוביץ' ומיקי זוהר במליאה(צילום: עמית שאבי)

לאחר מכן נאמה יחימוביץ במליאה וסיפרה: "החל מהבוקר התחלנו לקבל כמה מאיתנו, הצעות רציניות מכיוון רה"מ נתניהו להצטרף לממשלתו. כמובן, הכל מצופה חלב ודבש וחופן הבטחות ולא תהיה פיסקת התגברות ולא יהיה חוק חסינות , ואז באחת השיחות האלה עם אדם שאני מאוד מעריכה את יושרתו, למרות תהום פעורה בינינו, אמרתי אוקיי, זורמת איתך - אם נקבל את תיק המשפטים, לא תהיה פגיעה בבית המשפט העליון, ורה"מ לא יבקש חסינות מוועדת הכנסת.

אז הוא אמר לי: 'לא. זה לא. אי אפשר לפגוע בזכות המוקנית שלו לבקש את החסינות מוועדת הכנסת. ותיק המשפטים, מה פתאום, הוא בכלל לבית היהודי'".

 

"אז איזה פתי יאמין שיש כוונה כנה בספין הזה. איזה פתי יכשיר את השרץ הזה ומי מאמין לו בכלל, לרה"מ. מי יאמין להבטחות כאלה כשאנחנו יודעים שבבסיס כל הכאוס שאנחנו בו יש רק תשוקה אחת ורצון אחד  ממוקד. לא להיכנס לכלא. לא לתת את הדין, לא לעבור הליכי משפט. לפתע פתאום הוא מוכן לוותר על כל אלה לטובת הספין הזה?".

 

בשיחות סיפר גבאי, כי שליחו של נתניהו הציע לו דיל כזה: "תודיע שאתה תומך בממשלת נתניהו ומצטרף לממשלה - ונתניהו יוריד מסדר היום את חוק החסינות ופסקת ההתגברות". גורם בעבודה טען, כי נתניהו שלח כמה פעמים שליחים לגבאי עם הצעות שונות כדי שיצטרף לממשלה, אולם ההצעה האחרונה הייתה הקונקרטית ביותר.  

  

אבי גבאי טען אז בשיחות עם חברי מפלגתו, כי אין לו כוונה להצטרף לממשלת נתניהו וכי לא יצטרף לקואליציה במקומו של אביגדור ליברמן. בליכוד אמרו אז: "אין תגובה".

 


פורסם לראשונה 29/05/2019 19:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולמויסקי, EPA
גבאי ונתניהו
צילום: אלכס קולמויסקי, EPA
מומלצים